Na sjeveru najbolje znaju ruski jezik, a primorci engleski
U Crnoj Gori, najviše stanovnika zna engleski jezik i to 26 odsto od ukupnog broja stanovnika starosti 15 i više godina. Ruski jezik zna 9 odsto, italijanski 5 odsto, njemački 3 odsto i francuski 3 procenta posmatrane populacije, pokazuju podaci MONSTAT-a.
Iako su ruska ulaganja najveća na primorju, interesantno je da stanovnici sjevera Crne Gore najbolje poznaju taj slovenski jezik.
-Najveći procenat stanovništva koji zna ruski jezik zabilježen je u Šavniku, Žabljaku i Mojkovcu i to 19 odsto, dok je najmanji u Ulcinju gdje svega 2odsto stanovništva zna ruski. Italijanski jezik zna 16 odsto Kotorana i 10 odsto Novljana i to su opštine sa najvećim znanjem ovog jezika. Njemački najviše znaju Ulcinjani i to 13 posto, a francuski zna dvadeseti dio stanovništva. Učešće stanovnika koje zna engleski jezik najveće je u Budvi 39 odsto, zatim Kotoru i Herceg Novom 38 odsto i Tivtu 37 procenta. Najmanje stanovništva koje zna engleski jezik je u Rožajama i Plužinama i to desetina stanovništva.
U južnim opštinama 9 odsto stanovništva poznaje italijanski jezik i 6 odsto njemački, što je najveće učešće poznavanja ova dva jezika posmatrano po regionima. Najveće poznavanje francuskog od 3 procenta zabilježeno je u centralnom regionu.
Starosna struktura lica koja znaju posmatrane strane jezike pokazuje da lica starosti od 20-29 godina dominiraju u poznavanju stranih jezika.
Kod ruskog jezika je zabilježen i skok kod populacije starosti od 50-59 godina, dok je kod njemačkog primjećena prilična ujednačenost kod večine posmatranih starosnih grupa.
Polna struktura je pokazala da su žene u prednosti kada se govori o poznavanju engleskog, ruskog, italijanskog i francuskog jezika.
Najznačajnija polna razlika od 60 odsto žena i 40 odsto muškaraca zabilježena je u znanju francuskog jezika. Jedino je kod njemačkog jezika zabilježeno veće znanje kod muškaraca.