Obilježen Dan energetske efikasnosti: Eko-fond ključni partner u zelenoj tranziciji

Više od 4.500 domaćinstava u Crnoj Gori već je na putu energetske efikasnosti ocijenjeno je na događaju koji je organizovan povodom Dana energetske efikasnosti, u Bijelom Polju.
Programom za podsticanje energetske efikasnosti u domaćinstvima, koji finansira EU, a uz podršku UNDP-a, sprovode Eko-fond i Vlada Crne Gore, investira se u unaprjeđenje svakodnevnog života građana. Od zamjene prozora i termoizolacije do solarnih panela i energetski efikasnih sistema grijanja, ovaj Program omogućava građanima da uz finansijsku podršku smanje troškove, povećaju kvalitet života, i u krajnjem utiču na poboljšanje kvaliteta vazduha.
Kroz angažovanje 32 crnogorske kompanije na izvođenju radova, doprinosi se povećanju zaposlenosti i unapređenju konkurentnosti preduzeća koja primjenjuju ekološki prihvatljiva rješenja. Ovakve investicije doprinose održivom ekonomskom rastu, ubrzavaju zelenu tranziciju Crne Gore i smanjuju negativan uticaj na životnu sredinu.

Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, naglasila je da ulaganje u energetsku efikasnost znači ulaganje u bolji kvalitet života.
„Naš cilj je jasan – omogućiti svakom domaćinstvu pristup energetski efikasnim rješenjima. Kroz inovativne modele podrške i blisku saradnju sa institucijama, radimo na tome da energetska efikasnost postane dostupna svima. Ovaj program je dokaz kako zajednički napori institucija, međunarodnih partnera i lokalnih zajednica mogu direktno i pozitivno uticati na kvalitet života građana i građanki. UNDP je pouzdan partner Crnoj Gori u procesu zelene tranzicije. Naša ekspertiza, inovativni pristupi, saradnja i podrška na svim nivoima – od kreiranja politika do konkretnih investicija u održivi razvoj ostaje imperativ”, kazala je Paniklova.

EU je kroz Program za podsticanje energetske efikasnosti u domaćinstvima obezbijedila osam miliona eura, uz dodatne finansijske doprinose Eko-fonda i Opštine Pljevlja, čime je stvoren fond za podršku građanima koji žele da investiraju u energetsku efikasnost i unaprijede kvalitet života.
Ambasador EU u Crnoj Gori, Johan Satler, istakao je značaj energetske efikasnosti kao jednog od ključnih elemenata održivog razvoja i EU integracija.
„Crna Gora je dio EU inicijative Renovation Wave, transformativnog programa usmjerenog na modernizaciju javnih i stambenih objekata kako bi postali energetski efikasniji, udobniji i ekološki prihvatljiviji. U okviru nedavno usvojenog Plana rasta za
Crnu Goru, poseban fokus stavljen je na obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost, s ambicioznim ciljem renoviranja 200.000 m² javnih objekata do kraja 2027.
godine. Naredna faza proširiće ove napore na stambene zgrade, unapređujući izolaciju i sisteme grijanja – pomažući hiljadama porodica da smanje troškove energije i poboljšaju kvalitet života“, poručio je Satler.

Ministar rudarstva, nafte i gasa i rukovodilac rada Ministarstva energetike, Admir Šahmanović, osvrnuo se na značaj institucionalne podrške i nastavak ulaganja u ovu oblast.
“Naša vizija je jasna: Crna Gora kao energetski efikasna, konkurentna i ekološki odgovorna ekonomija, koja racionalno koristi resurse, smanjuje energetske troškove, otvara nova radna mjesta i unapređuje kvalitet života građana. Nastavićemo da ulažemo maksimalne napore u ovaj proces jer vjerujemo da samo zajedničkim radom možemo postići ambiciozne ciljeve i stvoriti stabilan, održiv i prosperitetan energetski sektor za generacije koje dolaze”, rekao je ministar Šahmanović.
Predsjednik Opštine Bijelo Polje, Petar Smolović, naglasio je ulogu lokalnih zajednica u energetskoj tranziciji.
“U Bijelom Polju svjesni smo da energetska efikasnost nije samo trend, već neophodnost. Zato smo preduzeli konkretne korake ka održivim rješenjima. Kroz projekte unapređenja javne rasvjete, povećanja energetske efikasnosti u školama i institucijama, kao i podsticaje za domaćinstva i privredu, ugradnjom prečišćivača vazduha u javnim ustanovama, školama i vrtićima, filtera na kritičnim ložištima koja najviše zagađuju, podjelom energetski efikasnih klima uredjaja i izradom termo-izolacija na fasadama, pokazujemo da smo posvećeni stvaranju energetski održivog i zdravijeg Bijelog Polja”, istakao je Smolović.
Direktor Eko-fonda, Draško Boljević je na događaju predstavio rezultate Programa koji se sprovodi u saradnji sa UNDP-om, uključujući podatke o broju prijavljenih domaćinstava, vrstama sprovedenih mjera energetske efikasnosti i očekivanim uštedama energije.
„Projekti energetske efikasnosti donose koristi građanima – smanjujući troškove energije, privredi – povećavajući konkurentnost i otvarajući radna mjesta, životnoj sredini – smanjujući emisiju štetnih gasova. Eko-fond je implementaciona jedinica ovog
značajnog projekta, ali i pokretač brojnih procesa u oblasti energetske efikasnosti, koji igraju ključnu ulogu u održivom razvoju“, istakao je Boljević.

Kroz ekspertsku diskusiju, na kojoj su učestvovali predstavnici Delegacije EU, UNDP-a, Ministarstva energetike, Eko-fonda, NLB Banke i korisnik subvencije, analizirani su dosadašnji rezultati i definisani naredni koraci ka unapređenju energetske efikasnosti u Crnoj Gori. Panelisti i panelistkinje su razgovarali o politikama, finansijskim instrumentima i ulozi lokalnih zajednica u energetskoj tranziciji, dok su građani i građanke koji su već iskoristili subvencije podijelili svoja iskustva, ističući koristi od mjera energetske efikasnosti – od smanjenja računa za struju i grijanje do značajnog poboljšanja komfora u domovima.
U ulozi prezentera i paneliste našao se i saradnik za odnose sa javnošću u Eko-fondu, Boško Kovačević, koji je govorio o uspjesima Programa za podsticanje energetske efikasnosti, ističući koliko su mjere energetske efikasnosti pozitivno uticale na smanjenje troškova i poboljšanje životnih uslova građana. Uz to, naglasio je i izazove na putu realizacije, kao što su tehničke prepreke, administrativne procedure i potrebe za daljim osnaživanjem svijesti o važnosti energetske efikasnosti među stanovništvom. Kovačević je takođe istakao dugoročne prednosti implementacije energetski efikasnih rješenja, kako na individualnom nivou, tako i na ekološkom i ekonomskom planu.
“Prepoznavanje koristi od ovih rješenja, poput smanjenja energetske zavisnosti i smanjenja štetnih emisija, ključni su faktori koji doprinose održivom razvoju Crne Gore”, zaključio je Kovačević.