Pčelarka Eva Vujović: Prihranjivanje pčela je nužno
– Kad vremenski uslovi nisu naklonjeni pčelama i pčelarima, prihranjivanje je nužno. Ukoliko pčelinje zajednice ne sakupe dovoljno nektara za sebe i nešto za pčelara, u takvim situacijama pčelari moraju dohranjivati društva, kako bi ih održali u kondiciji za buduće paše – poručuje pčelarka Eva Vujović.
Mnogi koji se u barskoj opštini bave pčelarenjem svrstavaju Vujovićevu među najuspješnijim na ovom području. Ona kaže da joj je, uz naravno porodicu, pčelarstvo velika ljubav, koja zahtijeva posvećenost i učenje.
Vujovićeva objašnjava što je radila u uljaniku tokom jula.
– Kupovala sam lubenice svakog drugog dana, pa im ponesem, isjeckam, izgnječim i stavim malo šećera. Pčele poližu i posrču taj sok, i tako im pomognem da im prođe dan. Moram im pomagati, jer su pčele jedine životinje koje su dobile božji blagoslov – kaže ona, naglašavajući da je za pčele najbolja hrana čisti prirodni med.
– Ako paša podbaci, za tu godinu je potrebno pčelama nadoknaditi hranu dovoljnu za zimovanje. Kad prilikom pregleda procijenim da količina meda u košnici sigurno nije dovoljna za zimovanje, potrebno je prihraniti pčele.
Ona takođe navodi da je vrlo važno i tretiranje protiv varoe.
– To je jedan od najrasprostranjenijih parazita medonosne pčele. U avgustu je to jedan od najvažnijih poslova koje treba obaviti. Ovo je bolest sadašnjice koja može da desetkuje pčele – kaže ona, i ističe da na primorju nije bilo meda.
– Istina, bilo je nešto malo za kuću i par mušterija. Ako bude malo kiše i kesten bude malo bogatiji, možda bi se još nešto moglo i očekivati. A ako ne bude, prema očekivanjima, naše muke će se nastaviti. No, kako god, moram ih već prihranjivati jer su pčele gladne. Moramo se nadati jesenjim kišama, pa i da nešto cvjeta u prirodi, da napunimo košnice i da imaju za ovu zimu.
Prema njenim riječima, razmišlja da pođe u Beograd radi pohađanja kursa za stručno osposobljavanje.
– U razgovoru sa kolegama pčelarima došla sam na ideju da pokrenem priču o Api komori. Bilo bi to terapija, zapravo liječenje i prevencija bolesti koristeći pčelinje proizvode. Tu spada i udisanje vazduha iz košnica, i to postaje sve popularnije u svijetu – ističe ona.
Nedavno je, kako kaže, imala priliku da prisustvuje poučnom predavanju dr Tomislava Terzina, autora knjige „Medonosna pčela, Jevanđelje prirode“. Eva navodi njegove riječi: „Najčudnije pojave nisu nužne u dalekom svemiru ili u dubinama okeana. Ponekad su obične svakodnevne i stalno oko nas. Jedna takva pojava je pčela, stari prijatelj čovjeka, zaprašivač biljaka, proizvođač meda. Ali, je li to sve što se može reći za najvrednije biće na planeti? Život pčela je fascinantan. One služe čovjeku, a ovaj svijet bez pčela bio bi tužan“.
2 Komentara
Pametno izlaganje živa bila.
Pozdrav za gospođu, a ne znam šta reći za ovog čovjeka koji je napisao knjigu tako glupog naslova, a vjerovatno još glupljeg sadržaja.
Komentari su zatvoreni.