Porodica Alković na tri regionalne maslinarske manifestacije osvojila tri medalje

Alković: Tri medalje za kvalitet ulja
Gotovo svi maslinari, pa čak i oni koji se bave tradicionalnim maslinarstvom i plodove maslina sakupljaju sa zemlje, ubijeđeni su da proizvode ulje vrhunskog kvaliteta i da je ono najbolje.
Opšte je poznato da Crna Gora po obimu proizvodnje ne može biti konkurentna na svjetskom tržištu maslinovog ulja. Međutim, Crna Gora ima priliku da svoje maslinarstvo razvija proizvodnjom maslinovog ulja vrhunskog kvaliteta, sa posebnošću autohtone sorte žutica i tradicijom uzgajanja maslina dugom hiljadu godina.
Mnogobrojni maslinari, pa čak i oni koji se bave tradicionalnim maslinarstvom i plodove maslina sakupljaju sa zemlje, ubijeđeni su da proizvode ulje vrhunskog kvaliteta i da je ono najbolje.

Kako ističe predsjednik Društva maslinara, Ćazim Alković, nije dovoljno vjerovati u kvalitet proizvedenog ulja, već je neophodno u ovlašćenoj laboratoriji izvršiti kontrolu njegovog kvaliteta.
– Ili još bolje, učestvovati na regionalnim i svjetskim takmičenjima gdje maslinar ima priliku da se uporedi sa ostalima, te svoje ulje podvrgne detaljnoj analizi – poručuje Alković i dodaje:
– Nakon velikog uspjeha crnogorskih maslinara, kada su na manifestaciji „Noćnjak” u Hrvatskoj osvojili osamnaest medalja za kvalitet maslinovog ulja, u Crnu Goru dolaze još dva velika priznanja za kvalitet.
– Maslinova ulja „Odiva”, kompanije Montenegropetrol iz Podgorice, i „1718” familije Alković iz Bara, na desetom jubilarnom Festivalu maslina Zagreb dobili su srebrne medalje. Festival maslina u Zagrebu organizuje Zagrebački maslinarski institut, a ocjenu kvaliteta maslinovog ulja, hemijsku i senzorsku analizu svih ulja obavio je profesionalni panel Udruženja senzorskih analitičara maslinovog ulja OLEA iz Zadra. Ukupno je analizirano i ocijenjeno 448 uzoraka maslinovog ulja, koji su pristigli iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore – priča Alković i nastavlja:

– Priznanja za kvalitet maslinovog ulja su potvrda da je crnogorsko maslinarstvo u proteklom periodu značajno napredovalo, i da je svakim danom sve više onih koji se okreću savremenom maslinarstvu i proizvodnji maslinovog ulja, čiji kvalitet ne zaostaje za kvalitetom svjetskih vrhunskih maslinovih ulja. Šteta je što Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao ni lokalne samouprave, ne prepoznaju značaj učešća maslinara na ovim takmičenjima, i ne podržavaju i ne stimulišu maslinare da učestvuju na njima. Hrvatska je u proteklom periodu svojim maslinarima pomagala i participirala u troškovima slanja hrvatskih maslinovih ulja na takmičenja u Njujorku i Japanu, pa je zbog tog angažovanja i podrške Istra postala najbolja maslinarska regija na svijetu, što je višestruko značajno.
Društvo maslinara Bar izuzetno dobro sarađuje sa maslinarima i maslinarskim organizacijama i institucijama iz Dalmacije.

– Nedavno je od prijatelja iz Zadra došao poziv za učešće na 27. Danima masline Zadar, na koji su se Barani rado odazvali. Barski maslinari Orhan Babović, porodica Markolović brend „Bartulanka”, Osman Duraković brend „Zog”, Veselin Vulićević i porodica Alković brend „1718”, u Zadar su poslali uzorke svog ulja za čiji kvalitet očekuju nagrade. Barani tradicionalno učestvuju na Danima masline u Zadru i već godinama sa ove manifestacije donose vrijedna priznanja.
Ova godina je za porodicu Alković bila izuzetno plodna kada su nagrade i priznanja za kvalitet njihovog ulja brenda „1718” u pitanju.

– Odmah po završetku berbe učestvovali smo na Danima maslinova ulja otoka Hvara i tamo dobili srebrnu medalju. Nakon Hvara, učestvovali smo na manifestaciji „Noćnjak”, koja je ove godine održana na ostrvu Rab, gdje smo za kvalitet maslinovog ulja brenda „1718” dobili zlatnu medalju. Srebrna medalja sa Festivala maslina iz Zagreba je upotpunila ovu vrijednu kolekciju medalja. Tri medalje, bronzana, zlatna i srebrna, sa tri regionalne manifestacije su potvrda da spoj savremenih znanja i više od tri vijeka tradicije bavljenja maslinarstvom naše familije, daju rezultate koji se ogledaju u uljima vrhunskog kvaliteta koja ova familija proizvodi.
Budućnost crnogorskog maslinarstva je, kaže Alković, sigurno u proizvodnji vrhunskih maslinovih ulja, kojima će se uz kvalitet dodati i „priča” o čistoj zemlji i čistom vazduhu, te bogatoj tradiciji i ručno ubranim plodovima sa stabala maslina koja su u Baru posađena još prije rođenja Isusa Hrista.