Preporuka da se polumaturske ekskurzije organizuju u Crnoj Gori
![Preporuka da se polumaturske ekskurzije organizuju u Crnoj Gori](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2025/02/viber_slika_2025-02-14_22-42-47-981.jpg?resize=850%2C560&ssl=1)
Svim obrazovno-vaspitnim ustanovama, Zavod za školstvo Crne Gore poslao je novo, unaprijeđeno uputstvo za organizovanje i sprovođenje školskih izleta i ekskurzija. Pored detaljno istaknutih ciljeva izleta i ekskurzija i procedura oko organizovanja ovih vannastavnih aktivnosti, iz Zavoda školama savjetuju i na koji način i ko sve može učestvovati u kreiranju i izboru destinacija i sadržaja.
Za učenike osnovnih škola preporučuje se da ekskurziju organizuju na teritoriji Crne Gore, prenosi portal Roditelji.me.
Kako su saopštili, analiza prikupljenih informacija i iskustava pokazala je da jasne smjernice podstiču kontinuirano unapređivanje organizacije izleta i ekskurzija i omogućavaju da se na bezbjedan, edukativan i kreativan način planiraju aktivnosti u ovoj oblasti.
![](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2025/02/viber_slika_2025-02-14_22-43-14-078.jpg?resize=800%2C600&ssl=1)
U smjernicama iz Zavoda za školstvo podsjećaju da se plan i program školskih izleta i ekskurzija utvrđuje godišnjim planom i programom rada škole.
“Preporučuje se da programom organizacije ekskurzije bude obuhvaćeno što više edukativnih I kulturno-istorijskih sadržaja, u skladu sa prijedlozima predstavnika učenika, roditelja I nastavnika. Ukoliko program uključuje i posjetu vjerskim znamenitostima, neophodno je da budu zastupljeni vjerski objekti svih religija. Na ovaj način podstiče se međukonfesionalni sklad, dijalog i razumijevanje”, ističe se u smjernicama Zavoda za školstvo.
U okviru dokumenta školama je dostavljen i detaljan spisak prijedloga znamenitosti za posjetu na planiranim maršrutama po Crnoj Gori.
![](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2025/02/viber_slika_2025-02-14_22-41-23-861.jpg?resize=800%2C600&ssl=1)
U Uputstvu se navodi i da je, prije polaska na ekskurziju ili izlet, važno odraditi detaljnu procjenu troškova prevoza, smještaja, ishrane, kao i ulaznica koje plaćaju roditelji. Treba im, kako se navodi, omogućiti i plaćanje troškova u ratama.
Škola, kako piše u Uputstvu, može obezbijediti sredstva iz drugih izvora, ukoliko postoje uslovi za to.
Poseban segment dokumenta posvećen je prevozu, smještaju, ishrani i bezbjednosti putovanja.
Učenici imaju pravo na sigurno i podržavajuće okruženje, pristup zdravstvenoj zaštiti I pomoći, u slučaju potrebe, kao I na aktivno učešće u svim planiranim aktivnostima. Sa druge starne, učenik ej u obavezi da poštuje pravila ponašanja I uputstva nastavnika I pratilaca, da s epridržava utvrđenog rasporeda I da se na vrijeme javlja na dogovorena mjesta okupljanja, kao I da se odgovorno ponaša prema ličnim I zajedničkim stvarima.
Iz Zavoda napominju da svako neprimjereno ponašanje podliježe istim vaspitnim mjerama koje važe i tokom boravka učenika u školi.
![](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2025/02/61506383.jpg?resize=800%2C604&ssl=1)
U cilju unapređenja kvaliteta, iz Zavoda preporučuju školama da nakon ekskurzija sprovedu evaluaciju i izvještavanje, što podrazumijeva, između ostalog, anketiranje učenika, roditelja i nastavnika.
Udruženje Roditelji je u više navrata tražilo od Ministarstva prosvjete da se precizno definišu svi detalji organizacije ekskurzija i škola u prirodi, posebno procedura oko izbora agencije, ali ne kroz preporuke, već izmjenama pravilnika i zakona. Aktuelno rukovodstvo Ministarstva prosvjete prošle godine je obećalo da će izmjena Opšteg zakona o obrazovanju preciznije definisati cjelokupan proces organizovanja ekskurzija i načine kontrole.