Primorski portal u posjeti porodici Slaković u Starom Baru, boravak u pčelinjaku oslobađa od stresa savremenog života
U porodici Slaković pčelarstvo je tradicija. Radili su to prije njega djed i stric, te je i on dobar poznavalac pčelarenja.
Na 18. Međunarodnom sajmu pčelarstva, pčelinjih proizvoda i pčelarske opreme „Medena Tuzla 2023ˮ jedan od dobitnika Zlatne medalje je i Musa Slaković, član NVO „Pčelaˮ iz Bara. U porodici Slaković pčelarstvo je tradicija. Radili su to prije njega, djed i stric, te je i on dobar poznavalac pčelarenja.
Kako ističe, 16 osvojenih medalja na sajmu u Tuzli barski pčelari pokazali da je med sa ovih prostora vrhunskog kvaliteta.
– Pčelarstvo može biti isplativ posao, bez previše ulaganja, ali samo uz ozbiljan pristup i ljubav prema pčelama. Nema pčelarenja na silu, niti brzog bogaćenja, mrzovoljni kraj košnica nema šta da traže – kaže Slaković.
On dodaje da ima oko 40 košnica, te da sa pčelama radi uglavnom sam, ponekad u nekim vanrednim situacijama, pozove nekog od svojih drugova. Zdrav vazduh u Međurečju, gdje su pčele stacionirane, je blagotvoran i za pčelare.
– Živim u Starom Baru, ali nisam primijetio da mlade ljude posao danas mnogo zanima. Međutim, treba imati u vidu da je pored zarade vrlo bitna i nematerijalna korist, odnosno rad i boravak u pčelinjaku u čistoj prirodi, udisanje vazduha iz otvorene košnice, prepuštanje misli zujanju pčela i upoznavanje tog čarobnog svijeta… Sve to odlično oslobađa od stresa savremenog života. Istina je da su pčelinji proizvodi od naročitog značaja za zdravlje. Siguran sam da imam kvalitetan med – kaže on, i podsjeća da je sa zadovoljstvom poslao uzorak u Tuzlu.
I dok se mnogi drugi pčelari žale da im je stradao veliki broj društava, naš sagovornik kaže da su sve njegove košnice žive. Tajna je, dodaje on, u količini meda koju im ostavlja za prezimljavanje.
– Nažalost, nije bila dobra godina. No, želim istaći da je u maju kod vrcanja bilo loše, a uzrok su kiše. Vrcao sam jesenjski med i bio je dobar, tako da sam dva puta vrcao, što nije bilo očekivano. Ja nisam razmišljao da li će ga biti, ali kažem, hajde da probam i izašao je kvalitetan med – priča naš sagovornik.
Kad je prodaja u pitanju, Slaković priča da to nikada nije bio problem. Kvalitetan i zdrav med je uvijek tražen.
– Koliko god da ga ima na tržištu, ima i zarade, a to je značajan prihod za mene s obzirom da mi je mala penzija. Međutim, skup je materijal za pčele, a kad neko hoće da kupi med kaže da je skupo kad čuje da je cijena 17-18 eura – kaže pčelar.