Protest advokata: alarmantno i kritično stanje u pravosuđu Crne Gore, naročito u Osnovnom sudu u Baru

Prije skoro 30 godina Osnovni sud u Baru je imao 10 sudija i predsjednika suda, a u gradu je radilo sedam advokata. Danas u Baru radi oko 50 advokata, Osnovni sud ima troje sudija i predsjednika, a broj stanovnika je skoro udvostručen. To je dovoljan pokazatelj stanja u pravosuđu koje je alarmantno, naveli su advokati na protestu koji su organizovali danas ispred Osnovnog suda u Baru apelujući da i zakonodavna vlast što prije reaguje, kao i Sudski savjet. Advokati ističu da Crna Gora nema ni evidenciju koliko sudija fali u Osnovnim i drugim sudovima.

– Alarmantno i kritično stanje u pravosuđu Crne Gore, naročito u Baru gdje u Osnovnom sudu radi četvoro sudija, a aktom o sistematizaciji predviđeno je Osnovni sud u Baru ima 11 sudija što upućuje na zaključak da jedan sudija obavlja posao koji je predviđen za njih troje što neminovno utiče na kvalitet rada, dužinu trajanja postupka i nemogućnost ostvarenja i zadovoljenja pravde. Ako se ovakav trend nastavi građanima neće ostati ništa drugo nego pravdu da traže na ulici što je neprihvatljivo. Iskusne kolege kažu da ovako nikada nije bilo stanje u pravosuđu. Uvjek je sudska funkcija bila poželjna, sudija poštovan. Godinama unazad sudije su preopterećene. Mnogi će izgubiti volju da se bave ovim poslom. Ako izgubimo ljude koji su posvećeni sudijskoj funkciji izgubićemo i pravdu, kazao je advokat Nikola Knežević za Primorski portal.

Problem je u funkcionisanju Sudskog savjeta i propisa na koji način se biraju sudije. Da su ti propisi drugačiji sigurno je da bi se brže dolazilo do izbora sudija, nego što je sada. Mnogo su dugi periodi edukacije, pripravnički staž traje tri godine pa obuka. Mnogo je barijera koje bi zakonodavna vlast mogla da uredi, a istovremeno i Sudski savjet kao poseban segment treba da utiče da se ubrza edukacija za sudije. Ako će neko čekati da bude izabran tri godine za sudiju pa bude kandidat i još čeka godinu dana a da ne zna u koji će sud biti raspoređen –Crna Gora nema uslove za takav odnos prema pravosuđu, kazao je za Primorski portal advokat Željko Šupljeglav i dodaje :“Takođe, Sudski savjet mora da zna kad koji sudija treba da bude penzionisan“

Advokati ističu da je mnogo stručnih saradnika, izuzetno kvalitetnih koji su radili u Osnovnom sudu Bar nisu konkurisali jer se moglo desiti da budu raspoređeni na primjer na sjever Crne Gore, ljudi nemaju riješeno stambeno pitanje, odvojenost od porodice, a plate su izuzetno male.
Prije 30 godina kada se konkurisalo za sudiju, na primjer u Osnovnom sudu Bar, ako bi kandidat bio izabran znalo se da će raditi u tom sudu.
-Danas ako kandidat za sudiju iz Bara ne pristane na posao u neki od sudova na sjeveru, on je poslednji na listi, objašnjava Šupljeglav