Prva radionica projekta „Kutak ekološkog zajedništva“ KEZ održana u ulcinjskoj Solani
Realizacija desetomjesečnog projekta „Kutak ekološkog zajedništva“ KEZ je počela danas, a prva radionica okupila je oko 50 učesnika u Parku prirode ulcinjskojj Solani, u organizaciji NVO Dr Martin Schneider-Jacoby – MSJA.
Za učesnike, uglavnom učenike ulcinjskih škola, i njihove profesore organizovan je vođeni obilazak industrijske zone Solane i posmatranje ptica, (Birdwatching) gdje su imati priliku da saznaju više o biodiverzitetu i značaju očuvanja ovog jedinstvenog ekosistema.
-Močvare su ključno stanište za brojne ptice selice, a posjetioci Parka prirode imaju priliku da ih posmatraju u prirodnom okruženju. Nakon zanimljive ture, u Muzeju Solane, Darko Saveljić, ornitolog i stručnjak za zaštitu ptica i njihovih staništa, održao je predavanje o održivom razvoju, značaju močvara i prirodnih staništa, kao i o načinima na koje svi možemo doprinijeti očuvanju biodiverziteta. Učesnici radionice sa posebnom pažnjom su slušali i o Saveljićevom radu na Farmi magaraca u Martinićima i značaju očuvanja autohtonih vrsta.
Saveljić je kazao da je za osam godina Farmu magaraca posjetilo preko 150.000 posjetilaca iz cijelog svijeta, a njihov princip funkcionisanja „radnog turizma“ , inovativnost , humanitarni koncept su ideje za razvoj agroturizma u susjednim zemljama. Prema riječima Saveljića, Farma magaraca je uložila nula eura u marketing zbog čega zavrijedila pažnju profesora na fakultetima…
-Zadovoljna sam i zahvalna što se Darko odazvao da prenese iskustva temu Održivi razvoj. Takođe, zadovoljna sam jer su se odazvali učenici škole „Maršal Tito“ , „Marko Nuculović“, „Bedri Elezaga“ . Važno je, kao što je Darko rekao, da mladim ljudima pokažemo što znači održiv razvoj i da zaista vrijedi da se borite za vaše ideje. Da nema odustajanja. Farma magaraca je jedan jako dobar primjer da je moguće stvoriti brend u Crnoj Gori sa vizijom, sa ljubavlju, vjerom. Ideja je, pošto se sada radi plan upravljanja za Ucinjsku Solanu i sve vrijeme razmišljamo kako treba Solanom da se upravlja, navela je sagovornica Primorskog portala.
Htjeli smo, istakla je Lika, da čujemo iz prve ruke o održivom razvoju Farme magaraca.
-Solana je Park prirode, ona će da ostane uvijek zaštićeno područje. Proizvodnja soli naravno će doći, ali ona će biti usklađena sa zaštićenim područjem. Ovdje ima jako puno mogućnosti i mogu se razviti, kazala je za Primorski portal predsjednica NVO Dr Martin Schneider-Jacoby – MSJA Zenepa Lika ističući da organizacija želi da pomogne da se nađu inovativne ideje kako prostor Solane u Ulcinju učiniti održivim sa ekonomskog aspekta, korišćenja jednog resursa i održivog planiranja jednog područja.
-Mislim da su đaci bili jako motivisani, jako zadovoljni, vjerujem da ste sami primijetili njihove osmijehe. Želimo da uključimo što više osoba zato što nama je potreben dijalog i nama je potrebna saradnja, zajednica. Moramo zajednički da radimo i da stvaramo zajednicu koja će raditi na održivom načinu i da radimo dobre i pozitivne stvari za našu zajednicu, uz kreiranje nekih novih ideja. Imamo svi pravo na zdravu životnu sredinu, imamo pravo na parkove, imamo pravo na igralište, imamo pravo na šetilišta bez auta, imamo jednostavno pravo da živimo u okruženje koje je dostojno čovjeku, istakla je Lika.
Profesor Mahmut Metanović kaže za Primorski port da su mnogi učenici, iako su iz ulcinjskih škola, po prvi put u Solani.
-Iskustvo koje su dobili današnjom posjetom Solane, mogućnost da preko optičkih sredstava vide uživo flamingose i neke druge ptice, prošetaju i vide ukupno prostranstvo Solane, Parka prirode, je pozitivan utisak za učenike među kojima su na početku neki bili i skeptični. Kad se sumiraju utisci nakon ove radionice i iskustva koje je gospodin Saveljić iznio vezano za njegovu farmu kod učenika je izazvalo posebno interesovanje, kazao je profesor Metanović ističući da su učenici izrazili želju da posjete Farmu magaraca u Martinićima, da budu aktivni učesnici na Farmi.
Prema riječima profesora Metanovića učenici su izrazili interesovanje da se uključuje i u druge projekte Kutak ekološkog zajedništva, KEZ, koje realizuje NVO Dr Martin Schneider-Jacoby – MSJA
-Kutak ekološkog zajedništva, KEZ će trajati 10 mjeseci. U oktobru se završava. Ovo je prvi ciklus. Ideja jeste da KEZ bude konstantna u našoj zajednici i da mi zajednički radimo projekte, na teme prostornog planiranja, klimatskih promjena… Mi ćemo raditi i kreativne radionice…Hoćemo da podstičemo, da kreiramo, motivišemo građane da se uključe i da razgovaramo kako bi zaštiti našu prirodu, sačuvali prirodne resurse za buduće generacije, kazala je Lika naglašavajući da je program posvećen međugeneracijskom diskursu, teži da poveže generacije za održivu budućnost i inkluzivnu saradnju.
-Radujemo se većem broju starijih generacija koje mogu svojim iskustvima da daju veliki doprinos, kazala je Lika.
Program projekta KEZ – Kutak ekološkog zajedništva realizuje Društvo Dr Martin Schneider-Jacoby Assoc. – MSJA, u okviru programa Podržani = Osnaženi, koju sprovodi Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske. Program finansira Evropska unija, dok je kofinansijer Ministarstvo javne uprave.