Ranjenoj životinji ne treba prilaziti prije procjene- da li je u stanju da reaguje
Ranjena divlja svinja nanijela je povrijede Baraninu E.Č. koji je hospitalizovan u Opštoj bolnici Bar. Njegove povrede na sreću nisu opasne po živoi, pacijent koji je povrijeđen prije tri dana, se oporavlja na odjeljenju hirurgije, potvrđeno je Primorskom portalu u Opštoj bolnici Bar.
Nemili incident koji se dogodio na području Ostrosa opominje da čovjek u lovu mora biti oprezan i da ranjenoj divljači nikako ne treba prilaziti odmah, a najvažnija je realna procjena da li je životinja u stanju da reaguje, ili je onesposobljena, kaže u razgovoru za Primorski portal veterinar Milutin Antić.
Primorski portal: Koliko je divlja svinja opasna za čovjeka?
U principu divlje životinje su plašljive i bježe od čovjeka. Opasne su kada se osjećaju ugroženima na primjer u situacijama kada su uhvaćene u zamke koje postavljaju lovokradice, ili ako su ranjene u lovu. Opasne mogu biti i kada osjete da bi se nešto moglo desiti mladuncima, da ih nešto ugrožava.
Primorski portal: Imate iskustva kao lovac. Kako se ponašati kao u situaciji koja se dogodila prije neki dan u Ostrosu kad je ranjena divlja svinja nanijela povrede čovjeku?
U lovu treba uvijek biti oprezan. Iskusniji lovci to znaju. Iako je pogođena životinja naizgled pala i pokazuje nemoć ipak može da skupi snagu, počne da se brani i nanese određene tjelesne povrede. U tim slučajevima najvažnija je realna procjena da li je životinja u stanju da reaguje ili je onesposobljena.
Primorski portal: S obzirom da je je ranjena divlja svinja izgrebala i zarila zube u tijelo čovjeka, koje komplikacije mogu da se pojave?
U zavisnosti koji je dio tijela povređen komplikacije mogu biti manje ili više složene. Budući da ima dugačke i oštre očnjake – kljove koji mogu duboko da prodru u tkivo , može da dođe do oštećenja velikih krvnih sudova što može da dovede do obilnih krvarenja i ugrozi život. Najčešće su povrede nanesene ugrizom i oštećenja i povrede mišićnog tkiva, velike posjekotike koje izazivaju bolove i veća krvarenja. Opasnost predstavljaju i patogeni organizmi u ustima i na zubima što prilikom povrede može da dovede do raznih infekcija. Bilo da se radi i o najmanjoj povredi preporuka je da se obavezno posjeti ljekar.
Primorski portal: Šta vaterinari preporučuju ukoliko je ranjena divljač u lovu?
Ukoliko se radi o divljači ranjenoj u lovu nikako ne treba prilaziti odmah, već procijeniti da li pogođena u dio tijela koji je vitalan ili ne. U slučaju da pogodak nije bio fatalan za životinju ponoviti odstrel. Ukoliko mještani primjete životinju koja se slabo kreće, ima neuobičajene pokrete ili je ranjena potrebno je odmah obavjestiti lokalno Lovačko društvo koje je kompetentno i zna kako će I na koji način postupati.
Ako se radi o drugim ugroženim i povređenim životinjama, a ne može im se pružiti adekvatna pomoć na licu mjesta onda se životinja anestezira i dopremi do veterinrske ambulante gdje joj se ukazuje pomoć.