Romi iz Sutomora sa strahom dočekuju zimu

 Romi iz Sutomora sa strahom dočekuju zimu

Nakon požara u bivšem dječijem odmaralištu u Sutomoru, porodica Lendite Bisljimi sa četvoro djece živi u dvorištu kako bi imala prinudni smještaj za život.

Lendita kaže da je puno očekivala od posjete nacionalnog koordinatora za praćenje sprovođenja Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana, Sokolja Beganaja, Opštini Bar, upravo povodom pronalaženja rešenja za rešavanje njihovog stambenog pitanja.

Sastanku u petom mjesecu ove godine prisustvovao je i predsjednik Opštine Dušan Raičević sa svojim saradnicima.

Podsjećamo, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava obratilo se 28. marta ove godine Ministarstvu rada i socijalnog staranja i Opštini Bar, sa zahtjevom u kojem je traženo da, u skladu sa zakonskim mogućnostima pomognu u rješavanju problema smještaja dvije romske porodice Besljimi. Takođe, isti zahtjev Ministarstvo je dostavilo i Glavnom Gradu Podgorica, odakle je dana 07.04.2023. godine stigao odgovor da oni nisu nadležni za postupanje u rešavanju ovog problema, jer se radi o stanovnicima Opštine Bar.

U međuvremenu, 25.04.2023. u Ministarstvo je stigao odgovor Opštine Bar, predsjednika Dušana Raičevića, u kome se navodi da je situacija eskalirala u drugom pravcu, jer je došlo do požara njihovih objekata, tako da su romske porodice sada ostale bez smještaja. Dvije romske porodice su morale da improvizuju trenutni smještaj u dvorištu bivšeg dječijeg odmarališta u Sutomoru, od uronulih objekata koji su bili u tom dvorištu, kako bi imali bar nekakav prinudni smještaj za život.

Na sastanku su razmotrene mogućnosti nalaženja sistemskog rešenja kako bi se riješio smještaj navedenih porodica i donijeli zaključci.

Da Opština Bar kao ad hoc rešenje privremenog karaktera vidi jedino u dodjeli jednokratne novčane pomoći u iznosu od 960 eura, koje može podijeliti tek dva mjeseca nakon parlamentarnih izbora. Predloženo je, takođe Opštini Bar, izgradnja dva montažna objekta u saradnji sa Međunarodnom organizacijom „HELPˮ, za koje oni imaju obezbijeđena sredstva, dok bi Opština Bar trebala da obezbijedi plac na kojem bi objekti bili izgrađeni. Presjednik Opštine, Dušan Raičević, složio se sa ovakvom odlukom, ali je napomenuo da je veoma teško dobiti saglasnost od Vlade Crne Gore za korišćenje takvog placa, te da je potrebno zajednički reagovati kod Vlade CG.

– Mi u ovom pomoćnom objektu možemo ostati samo do 1. oktobra, jer već tada počinju  vjetrovi i hladnoća. Nemamo struju, vodu, nemam gdje da djecu okupam i čiste pošaljem u školu. Krova takoreći nema, prozora takođe, wc-a nema, promaja je svugdje… Ja idem i radim za 5 eura da bih mogla bar hleb da kupim – kaže Lendita, i ističe da od zaključaka sa sastanka nema ništa.

– Nas prati nemaština, a stambeni i higijenski uslovi su nedostojni čovjeka. Uzalud tražimo da nam obezbijede osnovne uslove za život, vodu, struju… Smatramo da država i opština moraju da ulože značajnije napore radi naše jednakosti sa ostalim građanima Crne Gore. Na nama se krše ljudska prava i na svakom koraku smo diskriminisani – kaže Lendita.

Podijeli vijest