Svaki drugi pas iz barskog azila pronašao novi „topli dom“
Od otvaranja u junu prošle godine do danas, u Skloništu za napuštene životinje u Baru boravilo je više od 200 pasa. Od tog broja, svog novog vlasnika našlo je više od polovine pasa, kazao je u razgovoru za Primorski portal direktor doo „Lovstvo Bar“, kome je azil povjeren na upravljanje, Marko Brnjada. Fokus je, kako ističe naš sagovornik, od početka stavljen na udomljavanje pasa i edukaciju građana kako da se na što bolji način brinu o svojim ljubimcima, i u tom pravcu će u barskom azilu i nastaviti.
„U radu smo oko osam mjeseci i u tom periodu u azilu je boravilo više od 200 pasa. Srećni smo što je udomljeno više od sto. Četrdesetak pasa vraćeno je, poslije sterilizacije i vakcinacije, na ulicu, a preko 30 vlasničkih pasa, koje smo našli na ulici, vratili smo vlasnicima„, kazao je u razgovoru za Primorski portal Brnjada.
Otvaranje azila pratilo je podijeljeno mišljenje javnosti – od „za“ do a priori „protiv“.
„Mislim da se na najbolji način mišljenje ljudi promijenilo i o našem azilu, jer smo s riječi odmah prešli na djela. Posjete su dozvoljene, aktivisti dolaze, imamo čvrstu ruku pomoći od njih. Takođe, naša velika pomoć su pet šopovi, u prvom redu „101 Dalmatinac“, koji nam je donirao mnogo, uvezao nas sa dobavljačima, bezbroj puta izašao u susret. Moram da istaknem i volontere. Drugi, pak, imaju drugačije mišljenje, i uvijek je poziv njima otvoren, da dođu, posjete nas, provedu cijeli dan i vide da su uslovi i kompletan postupak na visokom nivou. Na taj neposredan način, najbolje će se uvjeriti. Naravno, niko nije savršen, i mi smo tu da razmotrimo i prihvatimo svaku dobru sugestiju. Kao što ste i rekli, mi smo tek osam mjeseci u radu„, kazao je Brnjada.
Iako je najavljeno da će u barskom azilu biti mjesta i za mačke lutalice, u praksi to još nije zaživjelo. Naš sagovornik objašnjava da je potrebno iznaći adekvatan model po osnovu kog bi u azilu u istom trenutku mogli da borave i psi i mačke.
„U prvom periodu bazirali smo se na pse. Za mačke postoje programi koje volonteri sami sprovode uz podršku raznih stranih agencija, sa kojima smo povezani. Bojali smo se da bi istovremeni boravak pasa i mačaka izazvao kontraefekat i da bi se moglo desiti da psi 24 sata laju na mačke i ne daju nikome mira. Moraćemo da smislimo model kako bismo odvojili mačke. Dok ne dobijemo mišljenje stručnih saradnika, u azilu ćemo primati samo pse„, pojašnjava Brnjada.
Azil se nalazi na prostoru od oko 6.000 m2, od čega je iskorišteno 2.500 m2. U boksovima ima dovoljno mjesta za 80 pasa, s tim što se vodi računa da agresivni i krupniji psi borave u boksu sami.
„U prvom periodu, fokusirali smo se na to da sa ulica sklonimo agresivne i pse koji nisu agresivni, ali svojom veličinom izazivaju strah. Agresivan pas mora biti sam u boksu. Dosta velikih pasa udomili smo, neke od njih udomili su stočari„, kazao je Brnjada.
Na pitanje kako izgleda procedura udomljavanja i ko mogu biti kandidati, Brnjada ističe da je proces jednostavan i da su potrebni lična karta, uslovi i volja.
„Ne želimo da damo nekome ko je nepovjerljiv i ne zna sa psima, pa da dođemo u situaciju da psa nakon dva, tri dana nađemo na ulicu„, kaže Brnjada i dodaje da su svi psi koji su udomljeni čipovani.
Dobrobit životinja u fokusu je i posebne Odluke koja bi trebala biti usvojena na narednom zasjedanju Skupštine opštine Bar. Vlasnici pasa, smatra Brnjada, moraće u narednom periodu mnogo bolje da brinu o svojim ljubimcima.
„Po novom Zakonu i Odluci koju Skupština opštine Bar treba da usvoji na narednom zasjedanju, podrazumjevaće se i novčane kazne koje neće biti male. Recimo, u Hrvatskoj je to pitanje već regulisano i ako vlasnički pas nekoga ujede, vlasniku prijeti zatvorska kazna do godinu dana„, kazao je direktor „Lovstva“.
U azilu je trenutno zaposleno devet radnika.
„Dva veterinarska tehničara, dva hvatača, jedan administrativni radnik, četiri radnika na održavanju koji rade u smjenskom sistemu od 24 sata. U svakom trenutku u azilu se nalazi jedan od radnika, tako da nam ne može promaći bilo koja okolnost„, pojasnio je Brnjada.
Kada je u pitanju tehnička opremljenost, Brnjada navodi da je objekat u adekvatnoj mjeri opremljen. Jedan dio opremanja finansiran je iz sopstvenih sredstava, dok se pregledi određenim stručnim aparatima rade u skladu sa ugovorom potpisanim sa jednom privatnom veterinarskom ambulantom u Baru.
U cilju što lakšeg pronalaženja udomitelja i informisanja vlasnika pasa, nedugo nakon otvaranja azila pokrenuta je i internet prezentacija.
„Trudimo se da stranicu redovno ažuriramo i objavljujemo zanimljive priloge i korisne savjete o ljubimcima. Objavljujemo slike pasa koji su kod nas i sajt do sada zaista vrši odlično svoju funkciju“, zaključio je Brnjada.
Podsjetimo, dugoočekivani projekat, Sklonište za napuštene životinje na Kufinu, počeo je sa radom 8. juna prošle godine. Vrijednost investicije je 540.000 eura.