U najavi rješenje za smještaj porodica Lendite i Naima Bisljimija
Na sastanku su iz Opštine Bar bili predsjednik Dušan Raičević, potpredsjednica Tanja Spičanović i njihovi saradnici Jovo Vojinović, Svetlana Gažević i Naser Kraja.
Nacionalni koordinator za praćenje sprovođenja Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021 – 2025 Sokolj Beganaj sa saradnicom iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava (MLJMP) Tatjanom Filipović, predstavnicom Zaštitnika ljudski prava i sloboda Milenom Krsmanović i predstavnicom Ministarstva rada i socijalnog staranja (MRSS) Budimirkom Đukanović, posjetio je Opštinu Bar povodom pronalaženja rješenja stambenog pitanja za dvije romske porodice Lendite i Naima Bisljimija, koje trenutno žive u dvorištu bivšeg dječijeg odmarališta u Sutomoru, a koje su nakon nedavnog požara ostale bez krova nad glavom.
Iz MLJMP navode da su na sastanku u sklopu razmotrenih mogućnosti sistemskog rješenja smještaja ovih porodica donijeti sljedeći zaključci:
-Da Opština Bar kao ad hoc rješenje privremenog karaktera vidi jedino u dodjeli jednokratne novčane pomoći u iznosu od 960 eura koja se može podjeliti tek nakon dva mjeseca posle parlamentarnih izbora.
-Predstavnica MRSS je predložila Opštini Bar izgradnju dva montažna objekta u saradnji sa Međunarodnom organizacijom HELP, za koje oni imaju obezbjeđena sredstva, dok bi Opština Bar trebala da obezbijedi plac na kojem bi se izgradili objekti.
Predsjednik Raičević se složio sa ovakvom odlukom, ali je napomenuo da je veoma teško dobiti saglasnost od Vlade Crne Gore za korišćenje takvog placa i da se zajednički reaguje kod Vlade Crne Gore.
-Predstavnica MRSS je predložila da se zakaže sastanak sa Generalnim sekretarijatom Vlade Crne Gore radi njihovog upoznavanja sa uštedama koje je Crna Gora imala tokom implementacije IPA projekta “ Regionalni stambeni projekat na Koniku” od dva i po miliona eura, kako bi Vlada zatražila od donatora korišćenje tih ušteda da se pokrene novi stambeni projekat za Opštinu Bar.
Tom prilikom bi Opština Bar bila u mogućnosti da participira placem, obezbjeđivanjem projektne dokumentacije, infrastrukture, vode i struje -navode iz MLJMP.
Na sastanku su iz Opštine Bar bili predsjednik Dušan Raičević, potpredsjednica Tanja Spičanović i njihovi saradnici Jovo Vojinović, Svetlana Gažević i Naser Kraja.
-Važno je napomenuti da se MLJMP 28. marta obratilo MRSS i Opštini Bar sa zahtjevom da u skladu sa zakonskim mogućnostima pomognu u rješavanju problema smještaja dvije romske porodice Bisljimi, koje su bile smještene u dvorište bivšeg dječijeg odmarališta u Sutomoru.
Takođe, isti zahtjev je MLJMP dostavilo i Glavnom Gradu Podgorica od kojeg je 07.04.2023. stigao odgovor da Glavni grad Podgorica nije nadležan za postupanje u rješavanju ovog problema, jer se radi o stanovnicima Opštine Bar.
U međuvremenu 25. aprila u ministarstvo je stigao odgovor predsjednika Opštine Bar Dušana Raičevića u kome se navodi da je situacija eskalirala u drugom smjeru, jer je došlo do požara njihovih objekata, tako da su romske porodice sada ostale bez smještaja.
U međuvremenu ove dvije romske porodice su morale da improvizuju prinudni smještaj za život u istom uništenom dvorištu – naveli su iz MLJMP.
Izvor i foto: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava