U Ostrosu ove godine slab prinos meda, kiša omela pčelinju pašu
U uljaniku imam 60 košnica, a u odnosu na prošlu godinu dobio sam 40 odsto manje meda, a možda je taj procenat i veći. Vrcanje sam završio za dva sata. Imao sam meda toliko da ne mogu da pokrijem ni troškove – kaže Omer Bogdanović
Kiša koja je gotovo kontinuirano padala u proteklih nekoliko mjeseci značajno je umanjila očekivane količine meda na području Ostrosa. Pčelar Omer Bogdanović, iz Tejana, kaže da vremenski uslovi ove godine nisu pogodovali dobrom prinosu meda.
– U odnosu na prošlu godinu – ova je još lošija. Uzrok tome su velike kiše od aprila do juna, tako da pčele nisu mogle da rade i da izlaze napolje, da oprašuju medonosne biljke. Baš je bila loša godina. Prvo se kiše nisu zaustavljale, pa je nastala suša. I, naravno, da nismo mogli ni očekivati neki poseban prinos meda. Nema unosa jer su jake kiše sprale nektar i polen, pa je ove godine znatno manji prinos meda. Dovoljno je da kažem da je kod mene u uljaniku, gdje imam 60 košnica, u odnosu na prošlu godinu bilo 40 odsto manje meda, a možda je taj procenat i veći. Vrcanje sam završio za dva sata. Imao sam meda toliko da ne mogu da pokrijem ni troškove. Naravno, ulagao sam kao i svake godine, istina ne baš nešto posebno, ali bilo je troškova – kaže Bogdanović, ističući da pripreme za vracanje dosta koštaju, a bilo je neophodno i da se prihranjuju pčele, najviše iz razloga neprekidnih kiša i suše.
On navodi da nakon vrcanja čeka da visoke temperature prođu, a zatim slijedi tretman protiv varoe.
– Svu količinu meda koju sam namjeravao prodati svojim kupcima ostavio sam za sebe, tako da ove godine neće biti prodaje. Vjerovatno da će ove male količne prinosa uticati i na cijenu. Bilo je 15 eura, pa prošle godine došlo do 20 eura. Raspitivao sam se kod kolega u Albaniji, tamo je cijena 28 eura, a takođe su i oni imali lošu godinu. Kod nas po prodavnicama je 18 eura, ali to nije naš domaći med, već iz uvoza. Moram podsjetiti da je meda prije četiti-pet godina bilo puno. Međutim, vrijeme, klima uopšte, učinili su da već godinama nema meda i kako koja godine ide sve su manje količine. Pribojavam se da pčele neće moći da obezbijede dovoljno meda ni za svoju ishranu, što će povećati troškove pčelarima za prihranjivanje društava – kaže on.
Bogdanović dodaje da se na području sela Tejani pojavio skakavac koji uništava sve okolo.
– Skakavac uništava biljke i pčela ne može da se razvija kako treba. Baš kad je trebalo od maja da krene – pojavio se skakavac. On podjednako uništava biljke, voćke, povrće, duvan i teško se sa njim boriti – požalio se Bogdanović.