U SEUŠ predavanje o bezbjednosti mladih na drumovima
U sklopu nastavka projekta pod nazivom: “Bezbjednost mladih na drumovima” koji je finansiran od strane Ministarstva za kapitalne investicije Crne Gore, a u realizaciji Internacionalne policijske organizacije Crne Gore (IPO Montenegro), zajedno sa partnerima iz NVO Sistem danas je nastavljeno predavanje na temu: “Saobraćajna kultura i poštovanje saobraćajnih propisa” u JU “Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola” Bar.
Učenike četvrtog razreda Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole pozdravili su nastavnice škole Mirjana Savićević i Ivana Kecojević, a ispred IPO Montenegro predsjednik mr Ivan Pekić, koji se zahvalio na lijepoj dobrodošlici i saradnji.
Projekat je osmišljen sa ciljem da se poveća stepen bezbjednosti u saobraćaju svih učesnika, a posebno mladih.
Predavač Boris Janković, specijalista Sci menadžmenta javnog sektora, koordinator u IPO Montenegro, govorio je o postojećim problemima mladih u saobraćaju u cilju poboljšanja njihove sigurnosti, potrebe povećanja stepena lične i društvene odgovornosti i podizanje nivoa svijesti o poštovanju saobraćajnih pravila i stimulisanje mladih na poštovanju saobraćajne kulture.
Saobraćajna kultura predstavlja nivo prihvatanja i primjene nivoa saobraćajnog znanja, vještina i navika, formiranje karakternih osobina, razvijanje pozitivnih stavova, interesovanja, vrijednosti, saobraćajne etike i svijesti.
-Da bi svaki učesnik u saobraćaju mogao da se ponaša na kulturan način, prethodno mora da savlada sadržaje i pravila saobraćajne kulture, izgradi kulturne vrijednosti, stavove i navike bezbjednog ponašanja u saobraćaju, te da ih po potrebi koristi i mijenja u skladu sa promjenama opšte i bezbjednosne kulture, saobraćajnih uslova, socijalnih odnosa u društvenoj zajednici. U funkciji povećanja nivoa bezbjednosti u saobraćaju svaki učesnik, bez obzira na godine, pol, iskustvo, obrazovni nivo, sticanju saobraćajne kulture mora pristupiti sistematično i sveobuhvatno. Promjene saobraćajne kulture je kontinuiran proces, u nadležnosti i nacionalne i lokalne zajednice.
-Za preko 90 odsto saobraćajnih nezgoda odgovoran je čovjek i sve ono što sa sobom čovjek nosi. Čovjek kao glavni faktor nije odgovoran samo kao vozač ili neki drugi učesnik u saobraćaju, već i kao strateg, kreator i graditelj puteva, akter njihovih održavanja, kao konstruktor vozila i njihovih održavanja (popravki), presudni faktor donošenja zakona o efikasnosti i bezbjednosti saobraćaja, reguliše njihovu primjenu i prilagođavanje potrebama efikasnijeg i bezbjednijeg saobraćaja, planira, postavlja i održava saobraćajnu signalizaciju, obavlja ljekarske preglede učesnika u saobraćaju – vozača, vrši obuku i vaspitanje učesnika u saobraćajun – naveo je Janković.
On je zatim opisao „nekulturnog“ učesnika u saobraćaju.
-Njegove karakteristike su ubjeđenost, neposlušnost i sebičnost. Navedene osobine često uzrokuju agresivno i površno ponašanje, kao i nedostatak pažnje vozača prema bezbjednosti ostalih učesnika. Usljed navedenih oblika ponašanja, nekulturan vozač radi više stvari u isto vrijeme (npr. konzumira hranu i piće dok upravlja vozilom, koristi mobilni telefon i dr.) i lično je neodgovoran za bilo kakav postupak koji izvodi u saobraćaju. Nekulturan učesnik je sklon ispoljavanju bijesa i agresije za vrijeme upravljanja motornim vozilom, nepoštovanju saobraćajnih pravila, svakodnevnim prekršajima i sukobu (verbalno i fizičkom) s drugim učesnicima u saobraćaju“, zaključio je Janković.
Generalni sekretar IPO Crna Gora Momčilo Šćekić govorio je iz dugogodišnjeg iskustva, koje je stekao u MUP-u, na šta sve mladi trebaju da obrate pažnju prilikom učešća u saobraćaju.
Učesnici predavanja su za kraj poručili – „Ukoliko podignemo nivo saobraćajne kulture i bezbjednost će biti veća!“