Vinogradar Vuk Ćetković u Berima s velikom ljubavlju njeguje vinograd i proizvodi vino
Njegov vinograd se prostire na površini od hektar ipo, gdje je zasađeno 6.000 čokota u selu Beri nadomak Podgorice.
Ćetković kaže da je ovo područje čuveno po dobrim vinogradima, što ukazuje na dugu tradiciju u gajenju vinove loze i proizvodnju kvalitetnog vina.
– Ovaj jedinstveni mikrolokalitet, oblikovan pod uticajem mediteranske klime, pripada čuvenom vinogradarskom regionu Crnogorski basen Skadarskog jezera, tj. Lješanskom dijelu Podgoričkog subregiona. Ovdje se nalazi jedno od izuzetno poznatih imanja na kojem se gaji vinova loza, a koje je kao dragocjen legat svojim potomcima ostavio pop Gajo Ćetković, čije ime se u ovom mjestu izuzetno poštuje i čuva od zaborava. Njegovi vinogradi, sa 30.000 čokota vinove loze, u to doba bili su jedni od najvećih i najčuvenijih vinograda u ovom dijelu Crne Gore. Poznato je da je crnogorski Kralj Nikola sa oduševljenjem na dvoru pio vina sa ovog lokaliteta, posebno hvaleći svojim gostima njihov kvalitet i autentičnost – kaže Ćetković, i dodaje da njegova Vinarija sa velikim poštovanjem čuva duh prošlih vremena, kada su vinogradi bili simbol života, prosperiteta, i nastavlja tradiciju predaka.
Grožđe koje se gaji i sazrijeva u ovim vinogradima predstavlja sponu sunčeve svjetlosti, zemljišta i ljubavi sa kojom se njeguje vinograd i proizvodi vino.
– Svaki čokot je dio legende, nasleđa i tradicije, koje se prenose sa generacije na generaciju. Ono što našu vinariju čini posebnom jeste upravo tradicija i beskompromisan kvalitet grožđa i vina koje se ovdje proizvode. Naša vina nisu samo piće, već i simbol snage, vjere, posvećenosti i ljubavi prema zemlji i onome što nam je ona dala.
U vinogradu koji broji oko 6.000 čokota zastupljene su četiri sorte vinove loze za proizvodnju vina, autohtona crnogorska sorta Vranac, dvije međunarodne sorte Marselan i Cabernet Sauvignon, te Malvasia Aromatica.
– Naša vina su prepoznata i od strane potrošača iz više evropskih zemalja do kojih su vina iz naše vinarije našla svoj put. Ja sam 2016. godine krenuo ozbiljnije da radim. Do tada smo pravili vina do 1.000 litara, nešto rakije, a grožđe smo prodavali. Nedavno sam napravio i novi objekat – vinariju gdje može da se odvija i degustacija, kao i prerada. Pomažu mi otac i majka, a supruga je više angažovana prilikom posjete turista. Vino je većinom zastupljeno na primorju u restoranima, a 80 odsto prodaje su stranim kupcima. Godišnje pravimo oko 10.000 flaša, zavisno od godine, a nekad bude i od osam do 12 hiljada flaša. Rakiju proizvodimo za svoje potrebe – kaže Ćetković.
Kad je u pitanju festival na Virpazaru, kaže da je ova manifestacija pomogla proizvođačima.
– I to ne samo iz Crmnice, već iz drugih krajeva, da popularišu svoje proizvode, a doprinijela je i turističkoj promociji – kazao je Vuk Ćetković.