Zašto su volonteri nezadovoljni stanjem u azilu na Kufinu
Grupa volontera posjetila je nedavno azil na Kufinu. Tom prilikom, u razgovoru sa upravom i zaposlenima, volonteri su ukazali na određene propuste koji su u međuvremenu uočeni u radu.
Posjeta volontera azilu je, kako kažu, bila dobronamjerna i prijateljska.
Kako kaže volonter Goni Žabeli, psi koji se nađu na ulici u svakom volonteru imaju zaštitu, a volonteri zahtijevaju da je imaju i od strane zaposlenih u azilu.
– Zahtijevamo od zaposlenih da im dobrobit životinja bude jedini motiv zašto su se prihvatili posla u azilu. Evidencija o veterinarskom pregledu mora biti ažurnija i preciznija. Psi ne smiju da budu gladni kada su magacini puni hrane. U azil su došli da rade ljudi koji nemaju iskustva, pa im je najlakše uspavati životinju. Nismo zadovoljni ni odnosom doktora koji je primljen preko tendera. Životinjama ne daju šansu za život. Tamo ima puno problema koje treba rešavati. Mi smo spremni da pomgnemo, išli bi i vikendom, upravo zato što mi imamo veliko iskustvo za razliku do tamo zaposlenih. Mi nismo zadovoljni onim što smo vidjeli, jer ako se nešto uprlja postoji metla da se očisti. Za higijenu nemaju opravdanja. Spremni smo i na radikalnije iskazivanje svog nezadovoljstva ukoliko se tamo stanje ne promijeni – kaže Žabeli.
Marko Brnjada, direktor preduzeća DOO „Lovstvoˮ, koje je dobilo na upravljanje azil na Kufinu, potvrđuje da su volonteri bili u posjeti, da su se dogovorili, ali da su oni u javnost iznijeli druge podatke.
– U vrijeme posjete uočljiv je bio dio prostora gdje je bila prljavština, koja je ostala nakon bušenja bunara. Već sjutradan je sve bilo čisto. Volonteri su uvijek dobro došli i niko im ne brani da svakog dana posjete azil i da, ukoliko imaju neka rešenja, pomognu. Imaju primjedbe na račun angažovanja doktora. Mi smo ga angažovali preko jedne poznate ambulante iz Bara, a ako oni sumnjaju u njegovu stručnost i diplomu, nisam ja adresa za to, neka prijave nadležnim institucijama – kaže Brnjada, ističući da su oni za sada zadovoljni dešavanjima u azilu.
– Psi se sterilišu i nakon toga vraćaju se na ulicu, ali ima i puno udomljenih, što je dobro jer se na taj način smanjuje broj. Kako smo planirali tako i ide – kaže Brnjada.