Žila kucavica kroz Mrkojeviće i ove turističke sezone čeka goste u rupama i zakrpama
– To je za nas bio jedan od gorućih problema, jer smo imali u vidu da ova dionica, iako zvanično normirana tih godina kao lokalni put, u praksi predstavlja međunarodnu cestu kojom prolaze hiljade vozila dnevno preko graničnog prelaza Sukobin – kaže Rašketić.
Put od skretanja s magistrale Bar-Ulcinj ka Dobroj vodi i dalje prema Kameničkom mostu, gdje je granica s opštinom Ulcinj i koja vodi ka graničnom prelazu Sukobin, godinama predstavlja poseban problem za mještane Mrkojevića. Iz Mjesne zajednice su se svo to vrijeme dovijali kako da se izvrši rekonstrukcija puta koji je, istina bio lokalnog karaktera.
Ondašnji predsjednik MZ, Ćazo Rašketić, podsjeća da je 2017. godine u Mrkojevićima održan okrugli sto, na kojem je centralna tema bila upravo rekonstrukcija dionice puta kroz ovu mjesnu zajednicu, na potezu od brda Sveti Ivan do Kameničkog mosta u dužini od oko 11 kilometara.
– To je za nas bio jedan od gorućih problema, jer smo imali u vidu da ova dionica, iako zvanično normirana tih godina kao lokalni put, u praksi predstavlja međunarodnu cestu kojom prolaze hiljade vozila dnevno preko graničnog prelaza Sukobin. Za prvu fazu realizacije ovog projekta, koji je podrazumijevao izradu projekta i eksproprijaciju zemljišta, sredstva su bila predviđena budžetom, ali su te pare nekako „nestaleˮ iz plana Opštine Bar za 2017. godinu. Na okrulom stolu je jednoglasno zaključeno da žitelji Mrkojevića više neće vjerovati predizbornim obećanjima nijednog političkog subjekta, već isključivo konkretnim akcijama na izgradnji ove žile kucavice. Tražili smo od Opštine Bar da hitno odgovori na pitanje gdje su nestala sredstva namijenjena za izgradnju puta i gdje je novac koji ubiraju iz ove mjesne zajednice, oko dva miliona eura, i zašto se barem dijelom ne vraća Mrkojevićima – podsjeća Rašketić.
On dodaje da je put posebno oštećen 2010. godine kada je korišćen za transport željeza iz Albanije i kamena iz Kruta, jer su njime svakodnevno prolazili kamioni preko 50 tona težine.
– Bili smo spremni da zabranimo prolaz, ali nam je iz Ministarstva saobraćaja obećano da će po završenom poslu saobraćajnica biti rekonstruisana. Istina, nakon našeg reagovanja, put je popravljen, ali samo tamo gdje su ostale veće udarne rupe. Put je proširen na određenim mjestima, ali su, nažalost, oštećenja bila mnogo veća, pa su ostale rupe i zakrpe – objašnjava Rašketić.
U međuvremenu je put dobio karakter regionalnog.
Rašketić, danas mještanin kaže da od tada dok je on bio predsjednik MZ ništa do danas na putu nije posebno urađeno.
– Samo su djelimično zakrpljene udarne rupe, pa put i ovu turističku sezonu čeka u jako lošem stanju. Kao takav, u rupama i zakrpama, često uzima danak, posebno vozačima koji dolaze iz Albanije. Nije ni čudo, jer tuda dnevno prođe preko hiljadu vozila. Mi smo se iz MZ puno puta obraćali Ministarstvu i na kraju je dobio karakter reginalnog puta, ali od toga još nemamo nikave koristi. U moje vrijeme često su se sporili Opština i Republika ko je nadležan ako je trebalo nešto odraditi. Eto sad se zna, ali… Takođe, to je bio prioritet nad prioritetima svo vrijeme u MZ i mi smo to stalno isticali. Na žalost, proces rekonstrukcije ovog puta danas se svjesno odugovlači jer očigledno nekom nije u interesu da oživi ovaj kraj i stekne normalne uslove života i saobraćaja – kaže Rašketić.