Gdje su završili gliseri korišćeni za šverc cigareta iz Luke Bar?
Nakon „zlatnihˮ godina šverca cigareta i nafte, ovim gliserima su izvađeni motori i oprema, a Uprava carina ih je iz barske luke preuzela kao napuštenu robu.
U vrijeme kada se već podigla velika i značajna medijska buka oko biznisa koji je između Crne Gore i Italije cvjetao decenijama, a ticao se „zlatnihˮ godina šverca cigareta preko Jadrana, država se nekako morala osloboditi moćnih glisera koje su Italijani ostavili u Crnoj Gori. Trebalo se osloboditi moćnih glisera „superkorbelimaˮ i „supertermolimaˮ, 18 metara dugih, koje su Italijani iz milošte zvali „biondeˮ (plavuše). Moćne mašine snažnih motora do tada su krstarile Jadranom i punile džepove duvanskim bosovima u Crnoj Gori, ali i regionu. Početku kraja „zlatnihˮ godina prethodio je pravi rat između švercera i snaga reda u Italiji, u kojem su čak počeli da se gube i životi nevinih ljudi.
Ubrzo se u medijima pojavio oglas da Uprava carina prodaje 22 glisera, od kojih se najveći broj tokom devedesetih godina koristio upravo za šverc cigareta i nafte između crnogorske i italijanske obale. Ovim gliserima su povađeni motori i oprema, a zatim ih je Carina iz barske luke preuzela kao napuštenu robu. Naravno, bilo je dilema kako se ova roba može podvesti pod carinsku, ako se znalo da nisu prijavljeni prilikom ulaska u zemlju, a niti su imali dokaz o porijeklu. No, valjda je to bio jedini način da se država oslobodi robe koju su Italijani, nakon što su završili posao i napustili zemlju, ostavili uz obalu odakle su i polazile ture sa cigaretama.
U početku je bilo informacija da je prodato svega nekoliko glisera. Gdje su završili ostali nikada se nije saznalo. Inače, početna cijena najjeftinijeg korita bila je 400 eura, a najskupljeg 20.500 eura.