Infekcija omikronom može dati komplikacije kod osoba sa slabim imunitetom ili hroničnim bolestima
Pojava omikrona, novog soja korona virusa na teritoriji čitave Crne Gore, uključujući i Bar, dovela je do višestrukog porasta broja novopozitivnih slučajeva, za devet dana preko 1 100 osoba je inficirano. Od početka godine, broj novozaraženih na teritoriji barske opštine kretao se u rasponu od 77 do 250 dnevno, tako da u ovom trenutku broj aktivnih slučajeva iznosi 1 571. U istom periodu, u Domu zdravlja testirano je više od 1600 osoba. U ovoj zdravstvenoj ustanovi je, kako za Primorski portal precizira epidemiolog dr Ljiljana Jovićević, uzeto 613 PCR uzoraka za PCR testiranje, dok je u COVID ambulanti brzim testovima testirano 1040 lica.
„Novi soj korona virusa koji postaje dominantan u svijetu i kod nas, daje blažu kliničku sliku, a simptomi su slični kao kod ostalih sezonskih virusa koji izazivaju prehlade. Najčešći simptomi infekcije omikronom su curenje iz nosa, bol u grlu, preznojavanje, malaksalost, bol u mišićima i zglobovima. Gubitak čula mirisa i upale pluća se rjeđe javljaju“, objašnjava dr Jovićević.
Inkubacija kod infekcije omikronom je kraća, najčešće traje tri do sedam dana i u direktnoj je vezi sa uzrastom pacijenta, postojanjem drugih bolesti i vakcinalnim statusom.
„Infekcija omikronom, iako najčešće blažeg toka, može dati komplikacije kod osoba sa slabim imunitetom, ili hroničnim bolestima“, ističe dr Jovićević.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje, 1. januara u Baru su bila aktivna 462 slučaja koronavirusa, a prema jučerašnjem presjeku taj broj iznosi 1571. Na državnom nivou aktivan je 21951 slučaj. Povećanom širenju infekcije novim i sojevima koji su od ranije prisutni, svakako su, ističe dr Jovićević, doprinijeli događaji poput proteklih praznika, okupljanja bez poštovanja epidemioloških mjera i povećan obim putovanja.
U Domu zdravlja Bar izvršene su organizacione izmjene, kako bi pacijentima bio pružen što adekvatniji i ažurniji zdravstveni tretman.
„Zbog povećanog broja zahtjeva za pregledima i testiranjem na prisustvo korona virusa, u Domu zdravlja Bar su izvršene organizacione izmjene u smislu obezbjeđivanja većeg broja ljekara u COVID ambulanti i dodatnog prostora za davanje terapije. Dom zdravlja Bar će i u narednom periodu shodno razvoju epidemiološke situacije prilagođavati svoje kapacitete, kako stručne, tako i u granicama svojih mogućnosti prostorne, kako bi se na adekvatan način pružila neophodna pomoć i podrška svakom pacijentu“, ističe dr Jovićević.
Na dnevnom nivou broj pregleda u COVID ambulanti se, od početka godine, kretao izmedu 250-300. Dr Jovićević napominje da je uzimanje uzoraka za PCR dijagnostiku i testiranje brzim testovima vršeno u kontinuitetu i u danima proteklih praznika, te da je za sve sugrađane koji nisu bili u mogućnosti da dođu do ambulanti za testiranje, obezbijeđeno uzimanje uzoraka u kućnim uslovima.
Izabranim doktorima za djecu od početka godine na dnevnom nivou javljalo se 8-10 djece, zbog simptoma infekcije koronavirusom.
„Uglavnom se radilo o blažoj kliničkoj slici“, napominje dr Jovićević.
Interesovanje Barana za vakcinaciju proteklih dana bilo je smanjeno. Naša sagovornica smatra da su uzrok tome praznici, i podsjeća da su punktovi za vakcinaciju postavljeni na dvije lokacije.
„Podsjećamo gradane da se vakcinacija u našem gradu odvija na dva punkta – tržni centar „VOLI“ od ponedeljka do subote u terminu od 10-14h i hotel „Princess“ svakoga dana, u terminu od 8-20h“, podsjetila je dr Jovićević.
Dr Jovićević na kraju savjetuje građanima da primjena standardnih mjera prevencije – pravilno nošenje maske, držanje distance i pranje i dezinfekciju ruku i vakcinacija, predstavljaju najsigurniji put za sprječavanje širenja infekcije.