Izložba „Talenti grada Bara“ izazvala nezapamćeno interesovanje likovne publike
Rijetki su likovni događaji u Crnoj Gori koji privuku više publike nego što je kapacitet izložbenog prostora. Jedan takav događaj, nesvakidašnja i nezapamćena izložba, večeras je ispunio prostor Galerije „Velimir A. Leković“, koja je bila skoro nedovoljna da primi sve one koji su željeli da pogledaju postavku „Talenti grada Bara“. Izložbu čini 100 djela djece članova umjetničkog Ateljea „Dalijas“ koji vode barski akademski umjetnik Dalibor Dado Ćetković i njegova supruga, slikarka Jasmina Ćetković.
Dado Ćetković godinama unazad u svom ateljeu prenosi djeci znanja o različitim likovnih tehnikama. Da je u pitanju dobar pedagog, svjedoče radovi na zidovima Galerije „Velimir A. Leković“, ali i uspjesi bivših polaznika ateljea, koji su sada studenti i đaci umjetničkih fakulteta i srednjih likovnih škola u zemlji i regionu. Atelje „Dalijas“ okuplja članove različitih uzrasta, od 6 do 20 godina, i raznih nacionalnosti – uz djecu sa našeg područja, nastavu pohađaju mališani iz Rusije, Ukrajine, Turske…
U sklopu programa svečanog otvaranja, svaki učenik izlagač je nagrađen sertifikatom i poklonom od ateljea Dalijas, kao i pohvalom, a autorima najboljih radova u tri starosne kategorije, prema ocjeni stručnog žirija, uručeni su i vrijedni pokloni. Žiri je radio u sastavu Olga Kopeina – akademski slikar, konzervator i restaurator, profesor likovne kulture iz Sant Peterburga, Belis Pojatić – akademski slikar, konzervator i restaurator, upravnik Galerije Vitomir Srbljanović u Pljevljima i profesor likovne kulture, Mirko Dragović, akademski slikar i profesor likovne kulture iz Podgorice.
U I kategoriji, od 6 do 10 godina, nagrada za najbolji crtež, pod nazivom „Maca“ pripao je osmogodišnjoj Mili Cvetković, nagrada za najbolju sliku, „U voćnjaku“, Olegu Jakovljevu, dok je gran pri osvojila Staša Vojvodić, za sliku „Jesenji pejzaž“.
U II kategoriji, od 11 do 15 godina za najbolji crtež, pod nazivom „Portret djevojčice sa pletenicom“, nagrađena je Emilija Profatilova, za najbolju sliku „Barski šipak“ nagrađen je Jovan Uskoković, dok je Gran pri za sliku „Kuće u polju“ pripao Anji Babić.
Treću kategoriju činili su mladi uzrasta od 16 do 20 godina. Pohvale za sliku dobile su Anja Milić (za rad „Mrtva priroda“) i Isidora Radunović (za crtež „Portret starca“), dok je Gran pri zavrijedila Andrijana Mumović za sliku „Profil djevojke“.
Za Primorski portal, Mumović je kazala da je bila članica ateljea od 5. razreda osnovne, do kraja srednje škole, nakon čega je upisala Likovnu akademiju u Trebinju.
„Godine provedene sa Daliborom i Jasminom Ćetković približile su mi na najljepši mogući način kakva umjetnost može da bude i zato sam se zainteresovala za likovnu umjetnost. Za mene je cijela ova priča počela više kao neka igra, željela sam da imam vrijeme u toku kojeg bih se bavila nečim kreativnim, međutim, nakon nekoliko godina, a uz komunikaciju sa Dadom, osjetila sam da bi ovo mogao biti put za mene. Osjetila sam, zapravo, da je umjetnost moj poziv kada sam shvatila da kada se ne bih time bavila, ne znam čime bih se drugo bavila“, kazala je Mumović.
Znanje stečeno u ateljeu bračnog para Ćetković umnogome joj je olakšalo i fakultetske dane.
„Jako mi je pomoglo, ne samo što se tiče tehnika, već i što se tiče odnosa sa profesorima. Sve kritike koje dobijamo na fakultetu možemo da shvatimo vrlo lično, međutim, nakon razgovora sa Dadom, gdje mi je govorio da nas profesori kritikuju samo da bi nas ‘pogurali’ naprijed, ne shvatam to lično, već samo kao još veći podstrek da nastavim dalje. Što se tehnika tiče, naravno, jer mnoge stvari koje sada radimo na fakultetu, već sam prošla sa Dadom još u srednjoj školi“, kazala je Mumović, kojoj je, kao dobitnici Gran prija i prvoj polaznici ateljea, uručena i novčana nagrada.
Boško Radović, autor slike „Stari jedrenjak“ pohađa atelje „Dalijas“ od 2015. godine. Metod nastave i uslovi u kojima djeca uče i stvaraju su, prema njegovom mišljenju, odlični, a ova izložba i rad sa Ćetkovićem će, kako je kazao, obilježiti njegovo djetinjstvo.
„Likovno usavršavanje u ateljeu u potpunosti je bila moja ideja, iz razloga što od malena volim da slikam, time se bavim i nastaviću, ali, nažalost samo kao hobijem. Akademski se neću usavršavati, ali, volim da kažem da uvijek postoji ta neka mala želja kod svakog ko se bavi slikanjem, da ima samostalnu izložbu svojih djela“, kazao je Radović.
Na pitanje da li postoji neki savremeni umjetnik kog posebno cijeni, kaže da „cijeni svakog ko je originalan i ko daje sopstveni maksimum“.
Jedna od polaznica ateljea, koja je odlučila da svoje obrazovanje usmjeri u pravcu umjetnosti je i Staša Stević, trenutno učenica Srednje likovne škole „Petar Lubarda“ na Cetinju. Ona je pohađala nastavu u ateljeu „Dalijas“ 10 mjeseci, što joj je u velikoj mjeri pomoglo da se opredijeli za stručnu školu.
„Dado je, takođe, završio cetinjsku stručnu školu i ja sam je, po uzoru na njega, odabrala. Njegovi učenici su godinama na prijemu za srednju školu pri vrhu liste. Rad sa njim, iskustvo stečeno u ateljeu nam je od velike koristi. U ateljeu smo učili o azličiim slikarskim tehnikama, što je znanje neophodno ne samo za prijemni ispit, već i za cjelokupno školovanje“, kazala je za Primorski portal Stević, kojoj je uručena zahvalnica kao učenici koja je pružila pomoć u radu ateljea i za istrajnost u likovnom usavršavanju. Istu nagradu primio je i Alen Januzi.
Zahvalnica je uručena i prvoj učenici ateljea Dušici Trceti, kao i Stepanu Mironovu, koji je prisustvovao najvećem broju časova.
Tiara Mlatišuma, učenica osmog razreda Osnovne škole „Jugoslavija“ je članica ateljea duže od godinu dana, a likovna publika je u Galeriji „Velimir A. Leković“ u prilici da vidi njen rad sa motivom šipka.
„Taj motiv bio je želja moje majke, ali, sam gledala i neke Dadove radove i bilo mi je interesantno. Najveći dio mojih radova nastao je u tehnici akril“, kazala je, dodavši da joj i te kako znači priznanje dato od strane ateljea „Dalijas“.
Slikarstvo će, uvjerena je, biti važan segment i njenog daljeg obrazovnog puta.
„Likovna akademija jeste nešto o čemu razmišljam i što ću imati u vidu, ali za sada planiram da ostanem u Baru i ovdje upišem srednju školu“, kazala je Mlatišuma.
Član žirija, akademski slikar Mirko Dragović kazao je da je uvjeren da će mladi slikarski talenti, čije je radove u prilici da vidi publika barske galerije, biti poznati i prepoznati u umjetničkom svijetu.
„Male nijanse i različite umjetničke poetike učinile su da su svi radovi na svoj način posebni i dobri. Pristup crtežu, kao osnovi, učinio je da crteži odišu akademskom crtom sa momentima dječje spontanosti… Kažu da je svaki slikar dijete koje se igra, ali kad dijete usmjerite da bude slikar, onda je to jedan potpuno novi svijet. Kroz dječje stvaralaštvo, učimo se slobodi razmišljanja, komponovanja igre. Shvatamo da granice ne postoje i da sve što smatramo kao prepreku, zapravo smo stvorili sami“, kazao je Dragović.
Tekst kataloga koji prati izložbu potpisuje istoričarka umjetnosti Katarina Gazdić Ilić.
„U jednom magičnom kutku, u gradu pod Rumijom, akademski slikar Dalibor Dado Ćetković i njegova supruga Jasmina otvorili su širom vrata svog umjetničkog ateljea „Dalijas“, za podsticanje likovnog stvaralaštva kod djece i mladih. Razvijajući njihovu darovitost, maštu, umjetničke kvalitete i visoke estetske vrijednosti, sa puno ljubavi i posvećenosti, dali su veliki doprinos kako pojedinačnim opredjeljenjima i putevima mladih, tako i budućoj likovnoj sceni u našem gradu, a i šire… Podučavajući ih osnovnim aspektima likovnog djela, principima komponovanja cjeline, uobličavajući i osnažujući njihove individualne poetike, stvorili su važne preduslove za dalje kultivisanje njihovog pojedinačnog likovnog izraza“, zapisala je Gazdić Ilić.
Svečanom otvaranju izložbe i dodjeli sertifikata prethodio je performans, u sklopu kojeg su pušteni crveni, bijeli i crni baloni i simbolično poslata poruka mira, ljubavi, međusobnog poštovanja i solidarnosti sa svim nastradalim u katastrofalnom zemljotresu u Turskoj i Siriji i svoj djeci, žrtvama raznih oblika nasilja i diskriminacije.
„Puštamo ove balone sa ciljem da se naš glas čuje i usliše želje naših mladih ambasadora mira, ljubavi i sloge, i ukazujemo da se kroz umjetnost i ljepotu stvaranja i druženje može promijeniti svijet na bolje“, kazao je Dalibor Dado Ćetković.
Glavni fotograf događaja bila je učenica ateljea i učesnica izložbe šesnaestogodišnja Anja Milić.
Zahvalnice su uručene i pokroviteljima projekta Opštini Bar – Sekretarijat za kulturu, Turističkoj organizaciji Bar, JU Kulturni centar Bar i Galeriji Velimir A. Leković Bar, LU-MAR construction, Knjižari Miral, kao i medijskim pokroviteljima – Primorskom portalu, Portalu Jedro i Radio Baru – BarInfu.