Izmjene Pravilnika o tehničkom pregledu vozila stvorile probleme crnogorskim vozačima?
Najznačajnije promjene koje očekuju vozače – uvođenje nove savremene opreme za ispitivanje tehničke ispravnosti vozila, doprinijeće boljoj kontroli vozila na tehničkom pregledu, a samim tim i ispravnosti vozila koja učestvuju u saobraćaju, a sve to u konačnom poboljšanju bezbjednosti saobraćaja, kazali su portalu Dnevno iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
Iz tog resora pojašnjavaju da nijesu planirane izmjene Pravilnika o tehničkom pregledu vozila, a da je trenutno na snazi pravilnik iz 2019. Jedan od vozača i vlasnika tehničkog pregleda vozila, koji se javio portalu Dnevno, tvrdi da su izmjene, koje su zvanično na snazi od maja ove godine previše rigorozne za naše uslove.
„Povećan je koeficijent emisije izduvnih gasova, odnosno traži se da temperatura motora dostigne određenu temperaturu kako bi se mjerila emisija izduvnih gasova. Tu nastaje problem, posebno za starija vozila. Ono što je stiglo do nas ukazuje na to da ćemo imati još manju prolaznost tehničkih pregleda u skorijoj budućnosti. Sigurno je da će biti još za 20-30 odsto vozila koja ne mogu da prođu tehnički pregled, iako je možda rano govoriti o tome, ali tako pokazuju trenutni podaci“, kazao je naš sagovornik, koji je želio da ostane anoniman.
On tvrdi da je problem u tome što država pokušava da prati evropske standarde, ali da to nije moguće.
„Velika je razlika prosječne starosti vozila u Evropi i kod nas. Naša vozila su sigurno starija nekih 10 do 15 godina, a samim tim ne možemo da pratimo sve pravilnike koje i Evropa ima. Naš standard ne može da prati sve ono što Evropa želi. Osim toga, naša zemlja ima pravilnik koji je čak i rigorozniji nego u pojedinim zemljama EU. Apsurd je da vozilo koje je uredno registrovano u EU ne može da prođe tehnički pregled kod nas“, istakao je on.
Problem, kako kaže, već sada imaju i u kilaži.
„Prag tolerancije kod kilaže vozila je previše mali, pa zbog toga imamo i po 150 vozila dnevno na Mašinskom fakultetu zbog ove banalnosti. Primjera radi, ukoliko u katalogu piše da je vozilo teško 1.250 kilograma, a vama je vozilo 1.300 ili 1.350 kilograma, vi ne možete da prođete tehnički pregled i morate da idete na Mašinski fakultet, a mi sa sjevera moramo da prelazimo i po 100 do 200 kilometara zbog sitnice“, naveo je on.
Jedan od vozača nam je rekao da već sada ima određene probleme sa emisijom izduvnih gasova, navodeći da je sada neophodno zagrijavanje vozila na većoj temperaturi, što „automatski podrazumijeva i veće probleme“. Iz jednog podgoričkog servisa za tehnički pregled vozila su nam kazali da će u većem problemu biti „benzinci“ nego „dizelaši“, te da bi pooštravanje tih mjera, kako je najavljeno, sigurno uslovilo i dosta manju prolaznost tehničkih pregleda.
Iz jednog, pak podgoričkog servisa za tehnički pregled vozila potvrđuju riječi iz MUP-a, navodeći da su koeficijenti emisije izduvnih gasova ostali isti, te da je prolaznost na tehničkim pregledima slična kao i ranije.
„Kod nas je prolaznost tehničkog pregleda gotovo identična kao i ranije. Oni koji nijesu prolazili ranije ne prolaze ni sada. Parametri su ostali isti, ali je novi uređaj onemogućio bilo kakve malverzacije kao što je vjerovatno to ranije bio slučaj. Vratio sam mnogo vozila zbog problema sa izduvnim gasovima, a kasnije su mi govorili da tehnički prođu na nekom drugom mjestu, kako i zašto u to ne želim da ulazim“, kazali su u jednom servisu za tehnički pregled vozila u Podgorici.
Objašnjavaju da su starija vozila u najvećem problemu, te da je sa novim uređajem „isključena mogućnost za bilo kakvu manipulaciju“.
„Jedina promjena sada je što vozilo prije tehničkog mora da se zagrije na preko 80 stepeni, ali to ne mijenja mnogo, kao što tvrde pojedini vozači“.
Nivo emisije izduvnih gasova je propisan Pravilnikom o bližim uslovima koje moraju da ispunjavaju vozila u saobraćaju na putevima, koji donosi Ministarstvo kapitalnih investicija. Iz ovog resora od sredine ovog mjeseca nijesmo uspjeli da dobijemo odgovore kada će doći do određenih izmjena, odnosno da li su planirane bilo kakve izmjene. U toj oblasti, kako kažu iz MUP-a, nijesu rađene bilo kakve izmjene, dok je uvođenje nove opreme za njihovu kontrolu propisano Pravilnikom o bližim uslovima koje moraju da ispunjavaju stanice za tehnički pregled vozila.
„Korišćenjem savremene opreme smanjena je mogućnost zloupotrebe same kontrole emisije izduvnih gasova na tehničkom pregledu, zbog čega je i povećan broj vozila koja ne ispunjavaju uslove u pogledu emisije izduvnih gasova“, rečeno nam je iz MUP-a.
Na osnovu uvida u elektronsku evidenciju motornih i priključnih vozila koje se vode u Ministarstvu unutrašnjih poslova proizilazi da je u periodu od 01.01.2022. do 31.12.2022. godine registrovano 265.414 motorna i priključna vozila, dok je u periodu od 1. januara do 27. juna ove godine registrovano 126.880 motornih i priključnih vozila.
Ističu da je najveći problem vlasnika vozila neispravnost kočionog sistema zbog same starosti vozila, i to je neispravnost koju je i najteže otkloniti. Navode da su svi pravilnici vezani za tehnički pregled vozila usklađeni sa evropskim direktivama.
Izvor: dnevno.me