Još jedna donacija Dine i Ahmeta Kurmemaj: Donirali sredstva za liječenje osoba sa dijabetesom
Uzimajući punimo svoje ruke, a darivajući punimo svoje srce – filozofija je kojom se vode i koju žive Dina i Ahmet Kurmemaj. Životni putevi uslovili su da ovaj bračni par zajednički život započne u Americi, a ljubav prema domovini i humanost naslijeđena od roditelja da svoje korijene i ljude iz ovih krajeva nikad ne zaborave. Prepoznati humanitarci, koji ne zaboravljaju grad i državu iz koje potiču, iako godinama žive u SAD-u, još jednom su pružili pomoć onima kojima je potrebno, donirajući sredstva za liječenje osoba sa dijabetesom Tip 1. Tim povodom, Opština Bar, porodica Kurmemaj i Američko-albanski humanitarni fond “Naš zavičaj – Trojet tona” organizovali su donatorsko veče na platou ispred Dvorca kralja Nikole u Baru.
Ovo je treća donacija, od čega su dvije namijenjene osobama sa dijabetesom Tip 1 iz Bara, Ulcinj, Plava, Gusinja i Rožaja, a čija vrijednost iznosi 70 hiljada eura. Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević istakao je da su Ahmet i Dina Kurmemaj uspjehe nizali širom svijeta, ali nikad nisu zaboravljali odakle potiču i da je uvijek neophodno pomoći svima koji su u stanju određene potrebe.
„Za mene, kao predsjednika Opštine, privilegija je bila sarađivati sa porodicom Kurmemaj i Humanitarnom fondacijom Trojet tona, sada već treći put. Naša saradnja je započela prošle godine, kada je uručena donacija osobama sa dijabetesom, uslijedila je donacija Opštoj bolnici u Baru, a večeras će biti uručena nova donacija osobama sa dijabetesom… Njihovo djelovanje je davno prevazišlo lokalne okvire i sa velikim zadovoljstvom mogu da potvrdim da će veliki broj osoba sa dijabetesom iz drugih opština biti u prilici da večeras dobiju donaciju“, kazao je Raičević i kazao da je već treća aktivnost uspješno podržana od strane Opštine, a da on, kao predsjednik, nije lično upoznao Ahmeta i Dinu, niti je ikada sa njima imao direktnu komunikaciju, i posebnu zahvalnost uputio Vjolci Čobaj, predstavnici Fonda.
O životnom putu porodice Kurmemaj, emotivno je govorila njihova rođaka, ljekarka Senada Kacila iz Sjedinjenih Američkih Država.
„Ahmet je došao u Njujork kada je imao pet godina. Njegova familija je pošla u to doba za boljim životom, poput mnogih naših porodica ranih sedamdesetih godina. Ljudi su otišli da svojoj djeci nađu bolji život, blagodet, što ovdje u to doba nisu mogli da urade. Ali, njegovim roditeljima je bilo jednako važno da ostvare osjećaj pripadnosti, da djeca znaju ko su, što su, odakle su i kome pripadaju. Humanost i patriotizam su karakteristike njegovih roditelja, koje su uspjeli da prenesu i na svoju djecu“, kazala je Kacila.
Iznijela je i manje poznatu činjenicu – dio studija Ahmet Kurmemaj završio je u Nikšiću, gdje je upoznao svog najboljeg prijatelja, danas pokojnog Sašu Kosovića. Nakon studiranja u Nikšiću, Ahmet se vratio u Njujork, završio biznis školu, otvorio svoju kompaniju.
„U to vrijeme počinje i priča o donacijama – pacijentima, bolnicama, domovima zdravlja… Ahmet i Dina su ravnopravni partneri u kompaniji, donose odluke zajedno, rade zajedno. Ahmet je vizionar, a Dina sve njegove zamisli sprovede u djelo“, kazala je Kacila, naglasivši da kompanija porodice Kurmemaj ima sjedišta u Njujorku, Hong Kongu, Frankfurtu, a da su im radnici, zbog lijepog odnosa, lojalni – zanimljivo je da čak ni tokom pandemije Ahmet i Dina Kurmemaj nisu dali nijedan otkaz.
Senadina tetka, a Dinina majka, Husnija Bojić, koja je prisustvovala večerašnjoj donaciji, odigrala je veliku ulogu u njenom školovanju.
„Dinini mama i tata primili su me kod njih tokom mojih studija… Oni su me i hranili, i školovali, finansirali, kupovali knjige dvije godine. Sve moje uspjehe u Americi dugujem njima“, pocrtala je Kacila i dodala da je neposredno prije svečanosti razgovarala sa Dinom.
„Za sve vas koji živite sa dijabetesom, ona ima poruku – dragi moji prijatelji, ja živim 30 godina sa dijabetesom tip 1, nikad me to nije spriječilo da postignem sve svoje uspjehe. Dijabetes ne treba da bude prepreka za vas, vaše želje, uspjehe. Nije lako živjeti sa dijabetesom, ali to ne znači da ne možete da postignete sve što poželite. I sa tim motom živite do kraja života“, zaključila je.
Zahvalnost porodici Kurmemaj iskazali su i dr Armend Pejčinović, direktor Doma zdravlja Plav i dr Jaho Pepić iz Doma zdravlja Rožaje. Fondacija Trajet tona već dva puta obezbijedila je novčana sredstva za nabavku senzora za dijabetičare Tip 1, za Dom zdravlja Plav.
„Svi smo svjedoci koliko je to teška bolest. Pacijenti koji imaju dijabetes tip 1 dobiju ga veoma rano i ovisni su o insulinu, a kontrola bolesti iziskuje velika novčana sredstva. Iskoristio bih priliku da se u ime osiguranika iz opština Plav i Gusinje zahvalim porodici Kurmemaj“, kazao je Pejčinović i dodao da ima prostora i za buduće donacije za nabavku neophodnih aparata.
Dr Jaho Pepić istakao je da ova donacija nije vrijedna samo u materijalnom smislu, već doprinosi psihičkom miru i stabilnosti pacijenata.
„Za te ljude, ovo znači da postoji neko ko misli o njima, ko vodi brigu o njima, želi da im pomogne i olakša njihove muke. A svi dobro znamo da dijabetičari kroz život moraju mnogo čega da se odreknu, da budu tačni i precizni“, kazao je Pepić.
Veneranda Đonaj, jedna od korisnica donacije, zahvalila se u ime svih dijabetičara.
„Ova, druga donacija po redu, je zaista vrijedna. Senzori nam olakšavaju život, a veliki dio nas nije u mogućnosti da odvoji novac. Neki od nas i do šest puta dnevno moraju da kontrolišu nivo šećera, jer zna da pravi dosta problema. Sa senzorima je mnogo lakše“, kazala je Đonaj.
Nakon svečanog dijela, upriličeno je uručenje donacija. Za sve prisutne, organizovan je koktel.