Kako djeca razvijaju sposobnost za poželjno, odgovorno ponašanje

Fizička aktivnost djece i omladine utiče na pravilan razvoj i zdravlje ličnosti. Podsticati djecu i mlade na zdrave stilove života, igra u funkciji razvoja vještina i upoznavanje kulturne baštine rodnog mjesta, forsiranje boravka u prirodi i kvalitetno osmišljavanje slobodnog vremena odgovoran su odnos prema generacijama koje usmjeravamo za bolju budućnost u cilju zdravije populacije. NVO CAMP je realizovala projekat „Zdravlje i aktivan boravak mladih u prirodi“.

Cilj projekta je da obezbijedi dobru informisanost djece o važnosti zdravih stilova života, redovne fizičke aktivnosti, zdrave ishrane i mentalne higijene. Takođe, ciljevi projekta su da razvije pozitivne, prosocijalne stavove i vrijednosti, promoviše odgovorno ponašanje i zdrav način života kako bi svako dijete u određenoj mjeri razvilo sposobnosti za pozitivno, adaptivno i konstruktivno ponašanje, koje će im omogućiti da se na efikasan i efektivan način suoče sa zahtjevima i izazovima svakodnevnog života, naveli su iz NVO CAMP.
Djeca su imala priliku da se upoznaju sa kulturnom baštinom Ostrosa i Krajine, o važnosti bunara i vode, suvog zida i kaldrme koju su radili naši preci, kazao je Korab Kraja, arhitekta i autor knjige “KRAJA“.

Učesnici projekta su uživali u pješačkim turama. Vođa grupe Artan Lika je govorio o paninarenju, aplinizu uz preporuke za fizičku aktivnost, koliko su zdravi stilovi života korisni za mentalno zdravlje a i jačanje mišiča, poboljšanje ravnoteže i fleksibilnosti, razvijanje samopouzdanje, upornosti…
Flora Berjašević je ukazala na značaj zagrijevanja mišića i tijela sa fokusom na glavne mišićne skupine koje se koriste tokom alipinističkih aktivnosti kako bi spriječili ozljede i da znaju koliko je bitno zagrijevanje prije svake fizičke aktivnosti.

Jedna od aktivnosti bila je i orijentacija u prirodi uz korišćenje kompasa i mape kao ključni značaj iz nekoliko raloga: sigurnosti, preživljavanje, planiranja putovanja (odrediti pravac i trajanje putovanja), održavanje mentalnog zdravlja i resursa (voda, hrana i zaklon), koju je organizovao Afrim Berjašević pored bunara Boljevića u šumi kestena.
Na radionici „Značaj mentalne higijene kod adolescenata“ uz video prezentaciju koju je održala dr Maida Curović, učesnici su imali priliku da saznaju vise o mentalnom zdravlju kao o svom osnovnom ljudskom pravu i da podižu svijest o značaju i važnosti mentalne higijene.

Projekat NVO CAMP “Zdravlje i aktivan boravak mladih u prirodi”,je podržan na konkursu za nevladine organizacije Opštine Bar.