Kakva su iskustva žena sa dijabetesom – od predrasuda do majčinstva
Želja za potomstvom je u prirodi žene i jača je od svakog stanja pa i od dijabetesa, koji nije prepreka za trudnoću. Iskustva žena sa dijabetesom su različita, a svakako dragocjena za one koje lome dileme, nedomice, strahovi, dok život potvrđuje da žena sa dijabetesom na svijet donosi zdravu bebu. Ohrabriti, ekukovati, osnažiti osobe sa dijabetesom, razmjenjivati iskustva bila je i ostala misija Kampa za osobe sa dijabetesom koji se 11. godinu održava u Baru. Na otvaranju 11. Edukativnog kampa za osobe sa dijabetesom svoja iskustva su podijelile žene koje su savladale predrasude, vladaju dijabetesom i srećne su majke.
Venerandi je na pragu punoljetstva dijagnostikovan dijabetes TIP 1.
-Ja sam 35 godina dijabetičar, četiri puta dnevno primam insulin. Udata sam žena, srećna i ponosna majka sina od 24 godine, studenta medicine – šesta godina. I mi dijabetičarke možemo da budemo i roditelji, i dobre žene, i ponosne majke, priča Veneranda naglašavajući da je nemjerljivu podršku imala u ljekaru, prof.dr Božidaru Bojoviću, internisti-endokrinologu.
-Doktor Božidar Bojović je ohrabrio mog supruga da se ženi sa mnom. Upoznala sam supruga kad sam imala 24-25 godina i rekla mu da imam dijabetes. On je bio zatečen, zbunjen – šta sada? Tadašnji mladić, danas suprug je pošao i pitao jednu doktorku za savjet. Ona mu je rekla da je bolje da uzme ženu sa petoro djece, nego ženu dijabetičarku. Našao na raskrsnici… Bio je hrabar, nije odustajao i pošao je kod mog doktora Bojovića, koji mu je ulio povjerenje. Doktor mu je rekao da sam ja dobar pacijent i da mogu da budem majka kao i sve druge majke koje nemaju dijabetes. Naravno, moram da pratim šećer i imam regulisanu ishranu. Doktor Bojović je bio i stručan i dobar čovjek, navodi Veneranda koja decenijama drži dijabetes pod kontrolom primjenjujući zdrave stilove života i preporuke ljekara .
Svoje iskustvo podijelila je i mlada majka Danijela.
-Dijabetes je u moj život ušao aprila 1995.godine kada sam imala samo dvije godine i 10 mjeseci. U vremenu kad su postojali “bistri” i “mutni” insulin, a trakice za mjerenje glukoze su bile misaona imenica. Jedini način provjere i kontrole šećera u krvi bio je preko trakica za urin i određivanja ketona (jedan, dva, tri “krstida” – plusa). Moja majka je odigrala najveću ulogu u tome da danas, poslije 27 godina “staža” sa dijebetesom, živim bez komplikacija, priča Danijela koja je nedavno rodila djevojčicu Aniku.
– Zahvaljajući dr Elzani Čikić, od januara 2021.godine koristim insulinsku pumpu. Moj san o potomstvu je stvarnost koju živim. Ostvarila sam se kao majka, ističe Danijela dodajući da I danas kad je majka, brižnost njene majke ne jenjava.
-Često nazove i pita – „je li ti radi insulinska pumpa, jesi li ti to provjerila“, ne vjerujući da ja mogu da brinem sama o sebi posle trideset godina. Takvi su roditelji, valjda ću i ja biti slična, ne znam, tek sam na početku. Moj put kroz dijabetes se odvijao kroz različite podrške – podrška je naravno krenula od uže i šire porodice, proširila se na školu, na kolege, prijatelje, drugove, kumove… Ali, ono što je najznačajnije, da nije bilo podrške doktora, možda ne bi bilo moguće da se ostvarim u ulozi majke. Godine 2018. se desila situacija da sam ja probala da budem korisnik insulinske pumpe, međutim, to se završilo spontanim pobačajem u trećem mjesecu. Malo je reći da sam se obeshrabrila i odustala od insulinske pumpe. Zahvaljujući pokojnoj doktori Elzani Čikić, koja me je motivisala da se opet vratim njoj i vratila mi nadu da može da uspije. Zaista mi je žao što noćas nije sa nama, da vidi rezultate našeg zajedničkog rada i truda i prvenstveno njene podrške, a to je da sam prije dva mjeseca rodila djevojčicu Aniku. Dijabetes nije prepreka za trudnoću – morate biti upućeni u svoje stanje. Niko vam ne može pomoći, ako sami sebi ne pomognete. Često volim da iskoristim riječi Meše Selimovića – Sam se spašavaš, ili ostaješ nespašen. Niko vam ne može pomoći, ni od doktora, ni od okruženja, osim da budu podrška, ako niste upućeni u svoje stanje. Morate se baviti sobom. Niko vam neće reći da je lako kao što i nije, ali da bi sve to uspjeli samo je potrebno da vjerujete i uspjećete, potvrđuje Danijela.
Nije laka spoznaja da osoba ima dijebetes. Nije jednostavno ni za samu osobu, niti za njenu porodicu. Od trenutka uspostavljanja dijagnoze neophodno je mijenjati navike, primnjenjivati dobru organizaciju života, i disciplinu, zdrave stilove života. Dijabetes prihvatiti kao stanje i biti odlučan da se može živjeti kvalitetno.
Danka je imala iskustvo kroz sestru Danijelu, ali saznanje da ima diabetes melitus tip 1 – bio je šok. Svaki dan je, kaže borba, ali vrijedi se boriti jer ima i za koga- sin Aleksa je nova dimenzija života.
-Naizgled obična prehlada se završila saznanjem da imam insulinsku rezistenciju. Nakon šest mjeseci, dr Elzana Čikić je potvrdila dijagnozu: sa 21 godinu starosti, ustanovljen je diabetes melitus tip 1. Šok i nevjerica! Prvo sestra, pa ja. Sve mi je bilo poznato što se tiče samog stanja, ali kako prihvatiti stanje?!? Ni danas ne mogu reći da sam se pomirila sa tom činjenicom. Svaki dan je borba: računam koliko ću pojesti, koliko insulina dati, kad realizovati fizičku aktivnost…, a pritom živjeti i stvarti za život kao i svi ostali. U julu 2021.godine sam rodila zdravog dječaka Aleksu i trenutno sam na četiri doze insulina.
-Dijabetes nije prepreka za trudnoću. Nije bauk. Dijabetes je uvod da se ponašamo onako kako bi trebali i svi bez ovog stanja, zaključila je Danka.
Za 11. Edukativni Kamp za osobe sa dijabetesom, NVO Društvo za borbu protiv šećerne bolesti “Plavi krug Bar” izdao je priručnik “Dijabetes nije prepreka za trudnoću”.
Ekukativni 11. Kamp za osobe sa dijabetesom “ Edukacija edukatora u dijabetesu” održava se od 25.-28. avgusta u hotelu Princess. Kamp je otvorenog tipa. Održava se u organizaciji NVO Društvo za borbu protiv šećerne bolesti “Plavi krug Bar” čiji je osnivač dr Valentina Kalinić, pod pokroviteljstvom Opštine Bar i farmaceutskih kuća.