Kakve utiske nosi iz Bara slovenački student nakon ERASMUS + programa razmjene?
ERASMUS + program razmjene studentima iz brojnih država, među kojima je i Crna Gora, daje priliku da upoznaju način i program nastave, ali i studentski život brojnih članica ovog značajnog programa Evropske unije. Priliku da studira u Baru i upozna se sa akademskim životom, prirodom, istorijom, ali i stilom života građana Crne Gore kroz ERASMUS + program iskoristio je student iz Slovenije Žiga Novak, koji je protekla četiri mjeseca pohađao Fakultet za poslovnu ekonomiju i pravo u Baru. Bio je veoma aktivan u nastavnim (Održivi razvoja, Upravljanje troškovima u poslovnom odlučivanju, Liderstvo) i vannastavnim aktivnostima (volonter OO Crvenog krsta Bar, čišćenje plaža sa Izviđačkim odredom 24.novembar, član SUBNOR-a), a za Primorski portal prenosi utiske o boravku i studiranju.
Na početku, objasnite nam iz kojeg razloga boravite u najvećem crnogorskom primorskom gradu?
Naravno. Za destinaciju moje Erasmus+ mobilnosti odabrao sam Crnu Goru a sa tim i ovaj lijepi primorski grad, iz više razloga. Kada sam pregledavao institucije sa kojima ima moj domaći fakultet (Visoka škola za poslovne vede) sklopljene ugovore, znao sam da ću ići u ovaj region. Pošto i činjenica da su obrazovne institucije manjeg tipa, znači, da ću se tamo lakše snaći. A tu je i znanje jezika, jezik koji se tu priča naučio sam već kao mali, i sa mogućnosti da ga usavršavam sa uklapanjem u lokalnu kulturu više mjeseco, dala mi je i dodatni razlog. A na samom kraju odlučile su i moja pozitivna iskustva sa ovom zemljom i njenim gostoprimljivim ljudima. Dolazeći iz centralno pozicionirane Ljubljane, koja je često u magli, a udaljena od mora, ideja o boravku u gradu koji je na moru bila je izuzetljivo privlačna.
Kakve su Vaše impresije o dosadašnjem boravku u Baru i Crnoj Gori uopšte, odnosno da li je boravak kod nas onakav kakav ste ga i zamišljali prije otpočinjanja razmjene? Postoje li neke dobre ili loše stvari koje bi izdvojili?
Poslije 3 mjeseca boravka u Baru utisci su veoma dobri. Bar je lijep grad, koje može svako obići pješice, kako grad kako i njegove glavne prepoznatljive lokacije. To je za mene kao stranog studenta, bilo vrlo značajno, jer nisam imao auto na raspolaganji.
U svakoj situaciji postoje neke stvari koje bi mogle bit bolje, naravno. U slučaju mog boravka to bi bio javni prevoi. Karte za gradski autobus su skuplje nego što plaćamo u Ljubljani za 90 minuta vožnje uključujući i promjene autobusa. Siguran sam da je to nešto što mogu nadležni da poboljšaju za sve građane, a i goste, turiste. Na temu javnog provoza moram da naglasim, kako je dobro da je veći dio Crne Gore dostupan željeznicom po izuzetno povoljnoj ceni – kada bi malo brže i tačnije vozovi i vozili, bio bi to raj za one koji smo došli da vide vašu lijepu zemlju a i za same građane Crne Gore.
Sigurno je da je moj boravak u generalnom u pozitivnom smislu prevazišao moja očekivanja. Predio je prelijep, a i sa ljudima ovdje može čovjek uvijek sve da se dogovori ljudski.
Da li ste zadovoljni uslovima boravka u Domu učenika i studenata Bar? Da li ova ustanova sadrži sve komponente za Vaš nesmetani boravak i učenje?
Naravno. Sa boravkom u domu izuzetno sam zadovoljan. Moderno je opremljen, kako sobe, kako i zajedničke prostorije. Čist je. Učenicima i studentima omogućena je kvalitetna hrana, sa 3 obroka dnevno, pripremljenim u domu. Potrebno je naglasiti da dom ne čine samo dobro opremljene prostorije, već i zaposleni, koji su mi od prvog dana spremni pomoći i omogućili da više stotina kilometra od kuće imam uvijek sve potrebno za boravak.
Da li ste upoznali lokalno stanovništvo? Koje su razlike i sličnosti života u Ljubljani i u Crnoj Gori?
Jesam, kako kroz vannastavne aktivnosti, tako i kroz život i boravak u vašem gredu ovih mjeseca. Jedna stvar koja je zajednička, i izgleda dosta univerzalna ovim prostorima je što ljudi vole da sjednu u kafić sa drugarima, poznanicima da popiju piće i popričaju. To je neki kvalitet koja nas spaja. Nešto što je drugačije je percepcija vremena. Svima je poznata rečenica „Biće za 5 minuta“ a vi, kao i vaši čitaoci svi znate da je tih 5 minuta nekoliko dužih nego negdje drugdje, pa i u Sloveniji.
Da li ste učestvovali u nekim vannastavnim aktivnostima i kojim?
Da. Profesor na Fakultetu za poslovnu ekonomiju i pravo Nikola Abramović me je putem svojih poznanstava uputio na opštinsku organizaciju Crvenog krsta, gdje sam učestvovao u aktivnostima obilaženja onih kojim je potrebna pomoć i nošenje paketa namirnica. U Ccrvenom krstu sam takođe održao predavanje za njegove mlađe članove (posljednjih godina srednje škole) o mojoj Erasmus+ mobilnosti, i kako mogu i oni iskoristiti mogućnosti koje se njima nude i upoznao ih sa mogućnostima studiranja u Sloveniji. Isto sam stupio i u kontakt sa UBNOR Bar, sa kojima sam išao u Podgoricu na Kongres SUBNORA Crne Gore.
Kako je kod Vas interesovanje probudila antifašistička borba i da li ste unaprijedili Vaša dosadašnja saznanja iz ove oblasti kroz boravak u Baru?
Kao što znate, u Sloveniji sam predsjednik omladinske organizacije Saveza boraca za urednosti NOB. Naša zajednička borba i pobjeda nad naci-fašizmom i domaćim izdajnicima uvek me je fascinirala, jer je u svojoj srži nosila vrijednosti, koje su i meni prioritetne. Do mog dolaska u Bar, nisam ni bio svjestan, da je italijanski koncentracioni logor bio tu, gdje je dan-danas grad Bar. Nažalost se učenje istorije NOB i Narodne revolucije, koje su jedna dio druge i koje su oslobodile naš narod iz ropstva u Sloveniji sve više sklanja iz kurikuluma osnovnih i srednjih škola. A i u opštem društveno-političkom govoru, NOB se posmatra samo kao stepen u izgradnji etno-nacionalne države, a to je isto kao i negiranje hrabre borbe naših djedova, prekrajanje istorije.
Na koji način bi uporedili obrazovanje u EU zemljama i kod nas?
Crna Gora je kao i Slovenija učesnik u tzv. „European Education Area“ poznatijem i kao ‘Bolonjski proces’. Tako da većih značajnih razlika nema.
Kakve ćete utiske ponijeti za Ljubljanu? Da li bi preporučili ostalim studentima da se prijave u okviru razmjene?
Ne samo, da bih preporučio ostalim studentima, nego sam već bio dio konferencije u sklopu koje je predstavljen Erasmus + program za naše škole i studentima predstavio svoje iskustvo i takođe im preporučio da odaberu upravo Crnu Goru.
Koji su Vam planovi po povratku u Sloveniju i da li planirate da se opet u budućnosti vratite u Crnu Goru, makar i turistički?
Kada se vratimu Sloveniju čeka me veliki broj obaveza. Ove godine završavam magistarski rad. Tako da imam dosta obavaza oko pisanja samog rada, kao i sa završavanjem svih ispita. Naša omladinska organizacija krajem avgusta izvodi veliki projekat. Naime, organizujemo pohod od Ljubljane sve do Gorice. Sa tim povezujemo 2 zemlje (Sloveniju i Italiju) i njihove antifašiste, te čuvamo pamćenje na borbe proteklih dana.
U Crnu Goru ću se sigurno vratiti. Lijepa je zemlja i još nisam iskoristio šta sve može ponuditi turisti. Ali, sigurno čemu ću se vratiti i profesionalno jeste saradnja sa vašim SUBNORom, jer smo počeli i na omladinskom nivou da razvijamo saradnju, koju ćemo dići na viši nivo.