Đukić: Predstava „Šćeri moja“ razbija naše patrijarhalne klišee
Poboljšanje položaja žena proces je koji oscilira i predstavlja tihu evoluciju, za koju su potrebni stabilnost i održavanje opšteg obrazovanja na što višem nivou, kazala je za Primorski portal naša proslavljena glumica Varja Đukić, nakon igranja predstave „Šćeri moja“ u Baru. Položaj žene i odnos prema ženskom djetetu, upravo su u fokusu komada nacionalnog teatra, koji je imala priliku da pogleda i barska publika. Iako su junaci drame „Šćeri moja“ istorijske ličnosti, u pitanju nije istorijska drama. Odnos kralja Nikole i njegove prve ćerke, Zorke, poslužio je kao inspiracija i polazišna tačka za bavljenje aktuelnim temama.
Komad je premijerno izveden 2016. godine u Crnogorskom narodnom pozorištu. Poslije osam godina igranja pred publikom u brojnim gradovima unutar, ali i van granica naše države, može se potvrditi da je „Šćeri moja“ zaslužila epitet voljene predstave. Sjajna glumačka postava, izuzetna režija Ane Vukotić i nagrađivani dramski tekst Maje Todorović, obezbijedili su dug vijek ovoj predstavi.
„Drama je zanimljiva, jer duboko zadire u neke naše patrijarhalne klišee i istovremeno ih razbija. Komad govori o porodici Petrovića, Zorki i njenom odrastanju u porodici koja je bila, naravno, opterećena svojim uticajem na društvo, politiku… Mnogi ljudi znaju istorijske okolnosti, pa je samim tim drama zanimljivija, jer se kroz nju razmatraju istorijske okolnosti. Istovremeno, Zorkin portret je dobar, upečatljiv, važan, kao i cijelo njeno okruženje. Mi smo, to ovaj komad i pokazuje, zapravo bili emancipatori – ćerke Petrovića su se školovale, kasnije imale različite živote i živjele u cijeloj Evropi„, kaže za Primorski portal Đukić.
Drama „Šćeri moja“ nagrađena je kao najbolja na konkursu Crnogorskog narodnog pozorišta za savremeni domaći dramski tekst. Barska publika višeminutnim aplauzom i emotivnim reakcijama nagradila je glumačku ekipu. Aplauz je, na kraju, rekao sve.
„Poslije ove drame ne možete da se ne zapitate šta bi bilo sa istorijom ovih prostora da društvo, tačnije patrijarhalno ustrojstvo, nije ugušilo neke od najkvalitetnijih, najinteligentnijih i najsposobnijih osoba koje su živjele na ovim prostorima, samo zbog toga što su bile žene„, stoji u obrazloženju žirija.
Poboljšanje položaja žena nije proces koji ide neprekidno nabolje. To je tiha evolucija, napredak koji zahtjeva stabilnost, smatra Đukić.
„Ta stabilnost odnosi se prvenstveno na opšte obrazovni nivo, koji mora da se podržava u svakom smislu, a često zaboravljamo koliko oscilira. Danas imamo medije, pa mislimo da imamo više informacija. Ali, informacije nisu znanje, one nisu obrazovanje„, smatra Đukić.
Problem položaja žena nije, kako ističe, situacija koja je svojstvena samo Crnoj Gori. Ali, žene našeg regiona imaju jedno od najboljih nasljeđa – jugoslovensko nasljeđe.
„Sada je, recimo, u Francuskoj Ustavom zagarantovano pravo žena na abortus. Mi smo to imali u Jugoslaviji. Zaboravljamo da su žene u AFŽ-u, poslije izlaska iz NOB-a imale svoja prava i bile jako poštovane i uvažavane u društvu. I to moja generacija pamti. Mi to pamtimo kao standard. Problem je što se taj standard ne čuva, s obzirom na okolnosti koje utiču, gdje se ta pozicija mijenja politički, interesno, ekonomski model se mijenja, kao što smo mi promijenili poslije ratova devedesetih… Kapitalizam „guta“ sve mogućnosti uspostavljanja stabilnosti. Onda vidite u Evropi da je položaj žena problematičan, kontroliše ga crkva, kontrolišu ga političari, žene same pripadaju nekim strujama koje štite neke svoje stečene pozicije, zarad nekog komfora ili rizika da taj položaj ne izgube„, kazala je Đukić.
Uloge tumače: Vanja Jovićević, Mirko Vlahović, Varja Đukić, Slavko Kalezić, Dušan Kovačević, Goran Vujović, Stevan Radusinović, Slobodan Marunović, Danilo Čelebić, Zoran Vujović i Mišo Obradović.