Jasminka Ćetković predstavnica naše likovne scene na forumu u Egiptu
Naša sugrađanka, slikarka Jasminka Ćetković bila je učesnica Drugog svjetskog foruma žena slikara WAF II koji je u Hurgadi na Crvenom moru u Egiptu održan od 2. do 10. marta. Žensku slikarsku scenu regiona ove godine predstavljale su svega tri umjetnice – sve tri iz Crne Gore. Osim Ćetković, naše predstavnice na forumu, koji je održan u organizaciji Rizorta „ALDAU“ i Galerije „Ostraka“, bile su mr Jelena Vušurović i Sara Vušurović.
Jasminka Ćetković ističe da je bilo predviđeno učešće više od 50 umjetnica iz cijelog svijeta, ali da, uslijed pandemije i ratnog stanja, to nije bilo izvodljivo, te je u Egiptu ovog puta iskustva i znanja razmijenjivale 20 žena iz 10 zemalja.
„Između ostalih, svoje predstavnice imale su Italija, Turska, Bugarska, Austrija… Iz zemalja regiona bila je prisutna samo Crna Gora sa tri predstavnika mr Jelena Vušurović, Sara Vušurović i ja. Moje prijateljstvo sa Jelenom, inače drugaricom i koleginicom iz srednje likovne škole mog supruga Dalibora Dada Ćetkovića, izrodilo je jedno iskreno razumjevanje u pogledu za potrebama afirmisanja žena slikara. Od nje sam dobila poziv i predložila me je organizatorima da učestvujem na ovom forumu koji sam rado prihvatila.
Za mene je to bio jako veliki izazov. Poslala sam svu potrebnu dokumentaciju sa radovima i prošla konkurs, nakon čega sam dobila pozivno pismo za učešće“, kazala je Ćetković.
Glavni organizator događaja, ujedno i vlasnik galerije Ostraka je Mohamed Hemida, poznati vajar iz Egipta , koji je ovaj projekat realizovao u saradnji sa partnerima Michael Nassiri, Patrik Loeser, Bishoj Emad – menadžerima rizorta ALDAU i Steigenberger, kao i Maget Lotfi – grafičkim dizajnerom, napominje naša slikarka.
„Zahvaljujući njima, na Dan žena organizovana je svečana dodjela sertifikata, priređena je izložba naših radova, obezbijedili su nam platna i boje, ali hotelski smještaj All Inclusive“, kaže Ćetković.
Od izuzetnog značaja za dalju promociju na svjetskom nivou naše sugrađanke je činjenica da su sve slike na platnu i oslikane skulpture ostale u stalnoj postavci galerije Ostraka.
„Imali smo zadatu temu „Mir, ljubav i razvoj““, ističe Ćetković, i dodaje da je Međunarodni forum obuhvatio i svečani koktel dobrodošlice i muzičke večeri sa njihovim poznatim izvođačima.
Biti jedna od predstavnica naše države na ovom događaju za Ćetković je, kako kaže, predstavljalo veliku čast i privilegiju.
„S obzirom da je naša država mala nepoznanica za njih, drago mi je da je umjetnost koju smo mi pokazale, drugačija i veoma dobro prihvaćena sa njihove strane. Vođena sam savjetom od Jelene da, nije bitno koliko je neko likovno obrazovan, već je mnogo značajnije koliko je neko umjetnički organizovan, spreman da se angažuje i slobodno istupi pred internacionalnom publikom.Iza sebe imam jedno nezaboravno i divno iskustvo, nova poznanstva, druženje i naravno neka nova prijateljstva“, zaključila je Ćetković.
Jasminka Ćetković je rođena u Puli 1979. godine, živjela je i radila u Beogradu, a u Crnoj Gori živi skoro 20 godina. Slikarstvo je usavršavala u ateljeu supruga Dada Ćetkovića. Njeno stvaralaštvo se karakteriše kao težnja za iskonskim vrijednostima i potrebama žena u današnjem vremenu koje prikazuje raznim figuracijama, portretima, konjima, cvijećem, narovima i ostalim motivima sa određenom simbolikom, a uglavnom se bazira na emocionalnim stanjima. Do sada je imala nekoliko kolektivnih izložbi i učestvovala je na više likovnih radionica.