Kome je Minja Marđonović posvetila svoj drugi roman „Jefimija, žena koja neće”
Roman „Jefimija, žena koja neće” je nastavak priče započete u knjizi „Jefimija, žena koja čeka” autorke Minje Marđonović, i prati život glavne junakinje, feministkinje i pjesnikinje koja traga za odgovorima na životna pitanjima smisla, filozofski pronalazeći put da “upali svijetlo u mračnom tunelu života”.
U Baru, gradu odrastanja,književnica Minja Marđonović večeras sa početkom u 20 časova na platou Doma revolucije govoriće o svom drugom romanu „Jefimija, žena koja čeka”, a veče za umjetnicu ima posebnu simboliku. U razgovoru za Primorski portal MinjaMarđonović navodi da je drugi roman posvetila pokojnom ocu, čuvenom Petru Marđonoviću.
– Ono što mi je jako važno jeste što je 8. septembar rođendan moga pokojnoga oca, čuvnog Baranina koji nije živ već 25 godina, a danas bi imao 85. On je od onih Crnogoraca i Baranina koji je pravio imidž našeg grada. Na mnogo lijep način, iznad naconalnih, vjerskih , političkih okvira. To je ono što ja nastavljam i trudim se da spajam, i da nikad ne ukaljam taj obraz, te strane Mrđonovića, kaže sagovornica Primorskog portala.
-Podsjetiću, kada smo u Baru predstavljali prvi roman “Jefimija, žena koja čeka” isto je bio 8. septembar 2021. godine. Negdje ta simbolika čini moj život. Svoj drugi roman ja sam posvetila svom pokojnom ocu (Petar Marđonović vrsni ekonomista, privrednik…uspješni direktor Hepoka, ljubitelj sporta, predsjednik FK Velež iz Mostara… Preseljenjem u Bar posvećenost privrednom progresu potvrdio je u gradu pod Rumijom, ljubav prema sportu pokazao u FK Mornar…). Htjela sam da tu svoju tradiciju do kraja ispoštujem. Tradicija nije loša ako dobre stvari donosi. Tako da sve što je dobro volim da poštujem. I mislim da će to biti jedno simpatično, ni malo dosadno druženje i to je ono što ja uvijek obećam svojoj publici. Tako da punog srca pozivam Barane, ne samo Barane, Crna Gora ima tu privilegiju da su dva grada međusobno udaljeni jako malo, tako da svi ljudi dobre volje su dobro došli, kazala je Minja Marđonović za Primorski portal.
Za nijansu je veća odgovornost kada se održava promocija knjige u gradu za koje vas vežu posebne emocije. Knjigu ste posvetili ocu Petru koji je dao svoj doprinos gradu, u Baru ste Vi odrastali i koji je ostavio pečat u Vašem životu. Koliko je sve to dodatno obavezujuće za Vas?
-Sa jedne strane jako je teško, uzbrkane su mi emocije. Imam malo straha, plašim se kako će to sve izgledati, hoću li nekog obrukati, hoću li pogriješiti , očekivanja su velika, ali znate na kraju kad povučem crtu, mislim da bi moj otac i bio ponosan što uopšte to postoji, što postoji taj entuzijazam i što njegova mala Crnogorka je velika i da je odlučna, da veruje u ono što radi i da radi ono što misli. To me negdje opusti i to su ta dva kraja različitih emocija. To je normalno i to je važno. Svakkao bolje nego da budem ravna linija. Ni u čemu nisam ravna linija, nikada nisam inidiferentna, pa čak prema onome što me direktno ne dotiče, ja volim u svemu da se do kraja emotivno unesem. Imam tremu, ali imam jednu neizmernu želju da svom ocu dokažem da Bar i dalje živi, a da ja njegova ćerka pošla putem koji nije bio zapisan, ali je bio namjenjen meni. Uživaću 8.septembra u Baru, uživaću u sjećanjima na mog oca i proslaviti rođendan onako kako dolikuje, kazala je Minja Marđonović.
Roman „Jefimija, žena koja neće” je druga knjiga koju potpisuje Minja Marđonović. Radite na trećoj, kada će treća ugledati svjetlost dana, kako će biti nazvana?
-Treća ima nekih 80 strana. Za mene je pisanje jedan proces. Na jednoj knjizi radim po dvije, dvije ipo godine. Još nisam spremna da se upustim u tu poslednju avanturu i da zaokružim ovu priču. Moja druga knjiga je izdata u oktobru 2023. godine. Trećoj ću dati još prostora i vremena da se krčka. Znate kad nešto radite, bolje i da traje duže pola godine, ali da bude dobro. Kad nešto stvarate sami, nemate rok, vi ste sebi rok, nemate početak ni kraj i to je malo teško jer onda može da se odugovlači i da se nikad ne završi, a sa druge strane nemate tu dozu pritiska i vremenskog ograničenja kad bi nešto moralo da se završi. Očekujem kroz dvije godine, da se ova priča zaokruži i onda da krenem u nešto novo, nešto drugačije, kazala je Marđonović .
Treća priča o Jefimiji nije završena. Do tada u rukama ljubitelja književnosti su romani „Jefimija, žena koja čeka” i „Jefimija, žena koja neće” – politički roman kojim se nastavlja lično-politička storija balkanske feministkinje i pjesnikinje Jefimije, nakon njenog povratka s ostrva ljubavi – Balija. U nastavku sopstvenog života, svjesna da svaki izbor sa sobom nosi određene posljedice, Jefimija doživljava najličniji prevrat. Šta se dešava sa Jefimijom saznaćemo večeras na promociji u Baru.
Tako je.Zahvalna sam Kulturnom centru Bar, direktorici Kulturnog centra Aleksandri Nikezić Grabež , i divnoj Nikoleti Simović Dabanović koji će biti moderatorka i voditi razgovor sa mnom povodm izdavanja mog drugog romana, istakla je Minja Marđonović.