Kulturno nasleđe Paštrovića prezentovano u tri grada
Od petka do nedjelje održane tri prve javne prezentacije rezultata projekta „Rekonstrukcija i revitalizacija tradicionalnih igara/plesova, muzike i nošnji Paštrovića“ i to Petrovcu na Moru (6. decembar), Budvi (7. decembar) i Kotoru (8. decembar).
DOSADAŠNJE PREZENTOVANJE PROJEKTA
Prve tri aktivnosti kojima se projekat prezentuje javnosti bile su održane tokom sedmice za nama:
petak, 6. decembar, Spomen-dom „Crvena komuna“, Petrovac na Moru
subota, 7. decembar, Moderna galerija „Jovo Ivanović“, Stari grad Budva
nedjelja, 8. decembar, Crkva Sv. Duha, Stari grad Kotor
Prvog dana cjelokupni program ovr manifestacije otvorila je svojim obraćanjem mr Jelena Lazić, glavna gradska arhitektica Opštine Budva, ističući značaj i bogatstvo paštrovskog kulturnog i prirodnog nasljeđa i potrebu njegovog očuvanja i zaštite.
Tokom tri večeri u ovim primorskim gradovima bio je priređen program sličnog sadržaja. Na samom početku govorio je koordinator projekta, Dušan Medin, koji je bliže predstavio sve faze i segmente projekta, zatim bliže predstavio sve učesnike i govorio o njihovom doprinosu, te na kraju i dodijelio zahvalnice saradnicima. Član Komisije Ministarstva kulture i medija Crne Gore za raspodjelu sredstava NVO za 2023. (kada je projekat podržan), Predrag Šušić, takođe je govorio na petrovačkoj i kotorskoj promociji, istakavši značaj ovog projekta i podsjetivši na to zbog čega je podržan prošle godine na Javnom konkursu. U nastavku programa govorile su učesnice projekta o svojim segmentima rada – prof. dr Ljiljana Gavrilović, etnološkinja-antropološkinja, dala je kritički osvrt na dosadašnja istraživanja putem tradicionalnih pristupa i istakla važnost novog čitanja paštrovskog nasljeđa u savremenom kontekstu, mr Jelena Đukanović, vizuelna umjetnica i dizajnerka tekstila, predstavila je svoju najnoviju kolekciju 15 replika nošnji za potrebe scenskog nastupa, a mr Ljubica Radović-Miličić, etnološkinja-antropološkinja, dala je osvrt na odijevne predmete iz Paštrovića koji se čuvaju u fundusu JU Muzeji i galerije Budve, gdje radi kao kustoskinja etnografske zbirke.
Na kraju programa sva tri događaja publici se obraćao Davor Sedlarević, pomoćnik koordinatora projekta, predstavnik partnerske organizacije CIRTIP i umjetnički rukovodilac KUD “Mijat Mašković” iz Kolašina, koji je detaljno obrazložio svoj istraživački postupak na osnovu kojeg je kreirao autorsko umjetničko-scenako djelo “Igre i pjesme iz Paštrovića”. Ovo djelo izvodile su članice kolašinske Ženske vokalne grupe “Đude” i članovic KUD “Mijat Mašković”