Nekazano objavilo novi broj časopisa za Haiku
Časopis za Haiku – Nekazano, broj 12, objavljen je u izdanju Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika Nekazano. Ovaj broj je tematski posvećen zimi i svemu onome što ona nosi.
Haiđin Goran Radičević u ulozi urednika dao je svoje viđenje kako pisanje haikua može biti korisno i to iz više razloga: Kreativnost i izražajnost – Konciznost: Haiku zahteva da se mnogo kaže sa malo reči, što razvija veštinu konciznog izražavanja. Povezanost sa prirodom – Priroda kao inspiracija: Haiku koristi prirodne slike i sezonske reference (kadu), što vas podstiče da budete svesniji sveta oko sebe. Ovo može dovesti do dublje veze sa prirodom i povećane ekološke svesti. Meditacija i refleksija – Pisanje haikua može služiti kao forma meditacije, gde se fokusirate na trenutni momenat, na nešto što vidite, čujete ili osećate. Ovo može pomoći u smanjenju stresa i dovesti do osećaja mira. Emocionalna i intelektualna korist – Pisanje haikua razvija vašu sposobnost posmatranja detalja, što može poboljšati vaše opažanje i kritičko razmišljanje u drugim oblastima života. Edukacija i kultura – Učenje o kulturi: Pisanje haikua može biti način za upoznavanje sa japanskom kulturom, istorijom i estetikom. Zajednica i dijalog – Deljenje i saradnja: Haiku često vodi do razmene između pesnika, stvarajući zajednice zasnovane na zajedničkoj strasti za kratku poeziju. Ovo može dovesti do novih prijateljstava i saradnji. Lična satisfakcija – Kreativna ispunjenost: Završiti haiku može doneti veliku ličnu satisfakciju, znajući da ste stvorili nešto lepo i značajno iz samo nekoliko reči.
Ukratko, pisanje haikua nudi način za izraz ličnog iskustva i povezivanje sa svetom na način koji usavršava i umetničko i filozofsko razmišljanje.
U časopisu je zastupljeno oko osamdeset haiđina sa svim oblicima pisanja haiku poezije.
Posebno izdvajamo djecu koja počinju da pišu haiku, kao i učenike jedne osnovne škole sa svojom mentorkom Mihovila Čeperić – Biljan a koja je u ovom broju obradila posebno poglavlje pod imenom „Kako s učenicima pisati Haiku“ – Podsjetnik za zapisivanje Haikua (prema V. Devideu, preuzeo od J.W.Hacketta) V. Devide: Japanska haiku poezija i njen kulturnopovijesni okvir, CZ, Ljubljana/Zagreb, 1985. Kroz ovo poglavlje svi oni koji rade sa učenicima imaju precizno napisane savjete a koji su proistakli iz prakse tj. iz njenog rada sa djecom u školi na pisanju haiku stihova.
„Pred nama je još jedan broj Časopisa za Haiku – Nekazano, koji je sjajno uredio i pripremio naš haiđin Goran Radičević. Problemi u publikovanju časopisa Haiku leže prije svega u finansijama, dok stručnosti, volje i saradnje ne nedostaje.
Posebno smo ponosni na činjenicu što je naš Časopis za Haiku prvi časopis ove vrste u istoriji Crne Gore. Moram napomenuti i da je Nekazano 2019. godine objavilo Antologiju haiku poezije u Crnoj Gori pod imenom Gorski biseri (The Mountain Pearls – An Anthology of Haiku Poetry in Montenegro). Antologiju je pripremila sjajna Branka Vojinović Jegdić, a objavljena je dvojezično, na našem i engleskom jeziku.
Inače, haiku je sve popularniji i kod nas i u svijetu, što nas raduje i obavezuje da iznađemo načine da prevaziđemo finansijske probleme i da redovnije objavljujemo časopis, a samim tim haiku približimo njegovim poklonicima.
Vjerujem da ćemo uz pomoć ljubitelja lijepe pisane riječi, kao donatora, u tome uspjeti!“ – kazao je Labud N. Lončar, predsjednik Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika Nekazano.