Počeli Dani nematerijalne kulturne baštine Bara, narodne nošnje u fokusu
![Počeli Dani nematerijalne kulturne baštine Bara, narodne nošnje u fokusu](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2024/10/20241019_105327-scaled.jpg?resize=850%2C560&ssl=1)
Drugo izdanje manifestacije „Dani nematerijalne kulturne baštine Bara“ počelo je danas u Kući maslina u Starom Baru. Manifestacija je okupila stručnjake i entuzijaste iz oblasti etnologije, istorije, istorije umjetnosti i konzervacije.
Cilj manifestacije je zaštita i očuvanja kroz adekvatnu valorizaciju prepoznatih vrijednosti, sa željom da određeni elementi nematerijalne kulturne baštine Bara dobijaju zakonsku zaštitu i postanu zvanična nematerijalna kulturna dobra Crne Gore.
![](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2024/10/20241019_111150-scaled.jpg?resize=800%2C451&ssl=1)
Noseća tema ovogodišnje manifestacije bavi se barskim narodnim nošnjama sa tendencijom rekonstrukcije tzv. „barske narodne nošnje“.
Dani nematerijalne kulturne baštine Bara je autorski projekat istoričarke umjetnosti dr Anastazije Miranović koji se realizuje u organizaciji „Kuće maslina“, uz pomoć Opštine i Turističke organizacije Bar.
I ovogodišnje izdanje manifestacije stavlja u fokus bogato nematerijalno kulturno nasljeđe Bara, kao neiscrpno vrelo različitih identiteta, tradicija, običaja, narativa, vještina i umijeća, koji su vjekovima produkovali splet živećeg multikulturalizma ovdašnjih prostora.
U ime domaćina prisutnima se na početku obratila dr Marija Markoč, direktorka „Kuće maslina“.
“Kuća maslina postaje sve značajniji objekat kada je riječ o prepoznavanju značaja svega onoga što čini kulturnu baštinu Bara. Danas smo ovdje zahvaljujući nosiocima ove divne ideje, autorskog djela Anastazije Miranović koja je prepoznala značaj Kuće maslina i smjestila manifestaciju ovdje u srcu Starog Bara odakle je sve i poteklo. Danas je riječ o nematerijalnoj kulturnoj baštini Bara, a ono što nas posebno sve povezuje jeste maslina – naša majka, hraniteljica i zaštitnica,” poručila je Markoč.
![](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2024/10/20241019_111027-scaled.jpg?resize=800%2C451&ssl=1)
Manifestaciju je svečano otvorila autorka projekta, istoričarka umjetnosti i muzejska savjetnica dr Anastazija Miranović.
“Kada smo krenuli u ovu priču znali smo da Bar obiluje bogatim materijalnim i nematerijalnim kulturnim nasljeđem i da ova manifestacija treba da bude tradicionalna, te da sve ono kulturno blago koje baštini barska opština treba valorizovati, štititi, čuvati i na adekvatan način prenijeti na nove generacije,” navela je Miranović.
Podsjetila je da Crna Gora zasad ima 20 zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara, od kojih je Bokeška mornarica zaštićena i na svjetskoj listi. Sa teritorije opštine Bar zaštićeni su kult Svetog Vladimira i vještina izrade čunova na Skadarskom jezeru. S druge strane, Projekat evidentiranja nematerijalne baštine Crne Gore iz 2012 prepoznaje 12 dobara sa teritorije barske opštine.
![](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2024/10/20241019_111456-scaled.jpg?resize=800%2C451&ssl=1)
“Naravno da je naše nasljeđe mnogo bogatije i raznovrsnije i da imamo puno elemenata nematerijalnog nasljeđa koji bi trebali da prvo u domicilnim okvirima budu zakonski zaštićeni, a onda i na međunarodnom nivou. Ovakve manifestacije upravo doprinose oživljavanju tog diskursa i inicijalne su da se pokrene ta priča. Od prošle do ove godine imali smo jedan veliki istraživački rad koji je rezultirao bogatim podacima koji će biti publikovani i snimljeni. Jedan od rezultata prve manifestacije je dopuna liste prepoznatih elemenata nematerijalne baštine novim elementima, te smo listi dodali i kovački zanat, izradu rakije od murava, uzgajanje svilene bube u tekstilne svrhe, kao i kontestuiranje tradicije u savremenom modnom dizajnu,” kazala je Miranović.
Manifestacija se nastavlja sjutra od 11 časova. Kao posebna tema biće apostorfiran značaj glasila/publikacija koje promovišu, podržavaju i afirmišu nematerijalno stvaralaštvo – Zupci Times / Glas Mrkojevića / „Marija i Petar u spičanskoj nošnji, te glas Mrkojevića.