Sumirani rezultati prvih 100 dana rada Ministarstva kulture i medija
Sredstva za tekuću godinu za kulturu i medije uvećana su za 3,6 miliona eura, odnosno 14,18 odsto. To potvrđuje opredjeljenost Ministarstva kulture i medija i Vlade Crne Gore stvaranju većeg broja modela podrške za sve aktere u sferi umjetnosti i medija i unaprijeđenju kvaliteta, čime će biti dat doprinos i ekonomskom rastu. Na svečanosti koja je upriličena danas u Muzičkom centru Crne Gore sumirani su rezultati prvih 100 dana rada Ministarstva kulture i medija 44. Vlade Crne Gore.
Razvoj kulture, kako je poručila resorna ministarka Tamara Vujović, treba da prati stabilan zakonodavni okvir. U tom pravcu, krovni Zakon o kulturi, kao proizvod širokih konsultacija i znanja velikog broja stručnjaka, biće donešen u posljednjem kvartalu ove godine. Kultura, jasna je Vujović, mora biti prepoznata kao generator razvoja i promocije, čime će se doprinijeti ukupnom društveno-ekonomskom razvoju.
„Zakon i podzakonski akti treba da daju puni vjetar u leđa razvoju sektora, a ne da ga ograničavaju. Aktivno radimo na izmjenama i usaglašavanju podzakonskih akata koji će poboljšati, definisati kvalitetnije procedure„, kazala je Vujović.
Ministarstvo kulture i medija za prvih 100 dana rada realizovalo je 3 konkursa. Kroz konkurs „Kultura mladih – kultura budućnosti“, podržano je 30 projekata sa ukupno 100.000,00 eura. Kroz javni poziv „Kultura spaja: Od amatera do profesionalaca“, plasiran je iznos od 421.000,00 za 23 projekta NVO, a podržano je i 28 projekata iz oblasti kreativnih industrija, sa ukupno 200.000,00 eura.
„Potrebne su nam nove, još bolje konkursne politike za podršku festivalima, stvaraocima, nevladinim organizacijama. Obećavam da ćemo konkursnu politiku unaprijediti kako bi novac građana bio utrošen na najbolji način. Radićemo intenzivno na poboljšanju uslova rada i statusa umjetnika, kao i na stvaranju uslova za rad strukovnih udruženja, koja su sada registrovana kao nevladine organizacije i nemaju mogućnost za podršku od ministarstva„, kazala je Vujović.
Kultura i mediji imaju jednak značaj i prostor na agendi ministarstva, poručila je Vujović, pa će i u sektoru medija, kako je dodala, biti unaprijeđen normativni okvir.
„Ova administracija i Vlada je postavila to kao prioritet. Opravdana je primjedba naših međunarodnih partnera, koji kažu da su mnogi ministri kojima su u nadležnosti bili mediji, deceniju unazad, obećavali da će medijski zakoni biti usvojeni, ali to se nije dogodilo. Mi ćemo to uraditi. Ali ne radimo to zbog EU, već zbog nas, jer je Zakon o medijima iz 2012, kada nije postojala polovina izazova, koji sada postoje u medijskom svijetu. Zato ćemo požuriti, uz stabilnu podršku koju ova Vlada, za razliku od prethodnih, ima u parlamentu, prelozi medijskih zakona će biti usvojeni do kraja prvog kvartala„, kazala je Vujović i potvrdila da će do kraja ove godine biti usvojen krovni Zakon o kulturi.
Poručila je da javno osuđuje svaki vid nasilja prema bilo kom novinaru i novinarki u Crnoj Gori i nastoji da bude uspostavljen standard ponašanja za odgovorno izvještavanje i za prekid svake vrste diskrminacije u medijskom prostoru, bez obzira na aktere i njihovu političku ili drugu opredjeljenost.
U narednom periodu radiće se i na iznalaženju najboljeg modela upravljanja sektorom kreativnih industrija, jer dosadašnje politike nisu budile njegov puni potencijal.
„Kulturne i kreativne industrije spadaju u jedan od najbrže rastućih sektora i glavni su pokretači razvoja ekonomija, a prema poslednjim dostupnim podacima učešće kreativnih industrija u ukupnom BDP-u, u razvijenim zemljama, iznosilo je oko četiri odsto. Kod nas, nemamo najpreciznije podatke po najnovijoj metodologiji. Zato je Sporazum sa našim partnerima, „British council“-om za ekspertsku pomoć već spreman„, navela je Vujović.
Saopštila je i da je na sjednici Vladine komisije usvojena odluka o potpisivanju Sporazuma sa Regijom Pulja, za realizaciju velikog projekta rekonstrukcije tvrđave Španjola, koja će nakon rekonstrukcije postati još jedan dom za umjetničke kolonije, kao Kuća Pekića u Šavniku, Stari zatvor u Kotoru i Hab u Starom Baru. Vujović je najavila da će biti unaprijeđen i Zakon o kinematografiji, ali i da će Prirodnjački muzej i Muzej savremene umjetnosti dobiti novi prostor, na osnovu idejnog rješenja, izabranog po konkursu koji će okupiti međunarodno afirmisana arhitektonska imena.
„Budućnost je svijetla, ne za pojedine, nego za sve nas„, zaključila je ministarka Vujović.
Generalni direktor Direktorata za medije, Neđeljko Rudović, kazao je da su predlozi novih zakona o medijima, javnom medijskom servisu i audiovizuelnim medijskim uslugama poslati prije nekoliko dana na mišljenje Savjetu Evrope.
„Nakon što dobijemo njihovo i mišljenja nadležnih institucija u sistemu Vlade predlozi će biti, vjerujemo polovinom marta, poslati na mišljenje Evropskoj komisiji, nakon čega će biti spremni za razmatranje i usvajanje na Vladi. Posebno nam je važan Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama, zato što on sadrži evopsku regulativu i što će njegovim usvajanjem biti skinuta suspenzija sa članstva Crne Gore u Programu Kreativna Evropa“, pojasnio je Rudović.
On je saopštio i da se sprovodi Akcioni plan za realizaciju prve Medijske strategije Crne Gore.
„Strategija sadrži ukupno 104 mjere kojima se snažno podstiče princip slobode izražavanja i osigurava ambijent za profesionalno i slobodno novinarstvo kao temelj svakog društva koje baštini vrijednosti evropskih demokratija. Neke od mjera koje su predviđene Strategijom su i formiranje specijalizovanih timova, odnosno određivanje kontakt osoba u Upravi policije i Državnom tužilaštvu koje će pratiti i istraživati slučajeve napada na novinare, uspostavljanje Mreže za borbu protiv govora mržnje, onlajn uznemiravanja i dezinformacija, formiranje Nacionalnog savjeta za medijsku pismenost, uvođenje obaveznog izbornog predmeta medijska pismenost za sve osnovne i srednje škole, digitalizacija arhiva RTC„, naveo je Rudović.
Ministarstvo je, podsjeća Rudović, u decembru realizovalo konkurs za dodjelu sredstava preko Fonda za podsticanje pluralizma i medijske raznovrsnosti, kojim je sa 440 hiljada eura podržalo projekte 53 medija i tri mehanizma samoregulacije.
Novine se predviđaju i predlozima novih zakona o medijima, javnom medijskom servisu Radio i Televizija Crne Gore i audiovizuelnim medijskim uslugama.
„Jedna od njih je da se javni sektor ne može oglašavati u medijima koji nijesu registrovani„, istakao je Rudović.
Fond za medijski pluralizama, kako predviđa novi Zakon o medijima, biće povećan sa 0,09 na 0,20 odsto.
„Dodate su nove oblasti od javnog interesa, među kojima je borba protiv govora mržnje i dezinformacija. Fondu može pristupiti medij koji je upisan u evidenciju i koji je u mehanizmu samoregulacije, kojem nije u prethodnih šest mjeseci izrečena mjera zabrane emitovanja ili čiji osnivač nije osuđen za krivično djelo širenja mržnje. Uvedena je obaveza medija da statutom regulišu unutrašnje odnose, između ostalog i to da novinari budu konsultovani prije izbora glavnog urednika“, naveo je Rudović.
Sa ciljem da se dodatno učini otpornim na moguće političke uticaje, Savjet RTCG, kako je rekao, imaće 11 članova, a dva nova člana dolaze sa Univerziteta i iz Advokatske komore.
Bogat zvanični program upotpunjen je prezentacijama 12 institucija kulture i dva organa državne uprave, u prostorijama institucije domaćina, Muzičkog centra. Dio svojih bogatih postavki, umjetničkih dostignuća, kostima, arhivskih snimaka, naslova, dokumentacije, prestavili su Crnogorska kinoteka, Narodni muzej, Nacionalna biblioteka, Biblioteka za slijepe, Zetski dom, Crnogorsko narodno pozorište, Državni arhiv, Uprava za zaštitu kulturnih dobara, Filmski centar, Muzički centar, Muzej savremene umjetnosti, Centar za konzervaciju, Prirodnjački muzej i Pomorski muzej.
U muzičkom dijelu programa nastupili su čelistkinja Maja Antić Kalezić, pijanista Davor Novak i sopran Milica Raičević.