Svrha slikarstva je da u posmatraču probudi osjećaj vitalnosti i životne snage
Akademska slikarka Violeta Bolmanović kroz likovnu umjetnost na originalan način promoviše Crnu Goru, duh Mediterana u njegovoj specifičnoj arhitekturi. Uske, ušuškane, tople ulice starih gradova Crnogorskog primorja jedan su od čestih motiva na platnima nadarene umjetnice. Iako slikarka nije rođena u Crnoj Gori tople, tople emocije prema najmanjoj državi Balkana prenosi na svoja platna,a ističe da je njena motivacija ljubav. Više likovnih kolonija u kojima bi učestvovali umjetnici iz regiona i šire vidi kao sjajnu ideju da se prelijepi pejzaži Crne Gore ovjekovječe u likovnom stvaralaštvu.
Zašto pejzaž?
U pejzažu vidim sebe i ispunjenje svojih slikarskih afiniteta. Kroz istoriju umjetnosti vidjela sam mnoge pejzaže koje su ostavili snažan utisak na mene. Direktan kontakt sa umjetničkim djelom i sa tematikom pejzaža imala sam u mnogim muzejima koje sam posjetila. Krećem od polazišta da rad ne smije biti samo zanimljiv već da se bazira na skali trajanja, da iskaže autentičnost i izvornost, a kreiranjem elemenata uspostavi jedinstvo: stila, ideje, odnosa forme i sadržaja. Kroz muzejsku komunikaciju izdvajam dojam Milana Konjovića i njegovu snažnu paletu i potez, kao i robusni nanos boja Mila Milunovića. Ova direktna konekcija i sagledavanje njihovih radova vjerovatno je bilo polazište mojih ideja i ekspresivnog slikarskog izražavanja, kaže akademska slikarka Violeta Bolmanović.
Umjetnica je porijeklom iz Srbije. Završila je osnovne i postdiplomske studije, Fakultet umjetnosti -Univerzitet u Nišu, a ističe da se na Crnogorskom primorju formirala kao slikar.
-Zaljubljena sam u Mediteran. Zavoljela sam more, plavu boju i ostala vjerna tom primorskom pejzažu. Te uske, simpatične i romantične ulice su jedna moja introspekcija, kazala je umjetnica Bolmanović za Primorski portal koja je ove godine odbranila master rad u Nišu, na temu „Ekspresija pejzaža“.
-Meni inače veoma draga tema koja ispunjava moje slikarske afinitete i potrebe. Slikam i druge motive, ali u posljednje vrijeme pejzaž je moja inspiracija. Dominantna tehnika je ulje na platnu, navodi Bolmanović.
Uz veselost, optimizam, uspjevate da predstavite dinamičnu kompoziciju – na vašim slikama zrači život.
-Slika ne trpi monotoniju, kao ni naša čula. Sa druge strane, ne može se postići red bez sukoba likovnih elemenata. Svjetlost mora da dotakne tamu, hrapavost mora da se suprotstavi glatkom, oštri potez slikarskim nožem mora da izazove meki dodir četkice. Sve to čini pojačanje čulnog nadražaja, posebno vida. Radeći na površinama, opet boja ima primat i zato pokušavam da ostvarim dobre odnose između površina čistih i ahromatskih boja, posebno sive. Bez nekog pravila, više intuitivno, veće površine ostavljam u hromatskoj, a manje u ahromatskoj boji. Kada je reč o intenzivnoj površini, one zauzimaju manji prostor, ali zato imaju dinamičniji kompozicijski položaj, objašnjava Bolmanović i ističe: “Moji radovi upućuju jasnu poruku, a to je ljubav prema zemlji, o dubokoj vezi moje malenosti sa zemljom, iskonskom materijom koja stvara i uzima život”.
-Raznovrsnost tekstura je takođe, bitna u kreiranju slike jer je čini potpunijom. Jednolična tekstura može djelovati monotono, posebno kod većeg formata, zato uvodim dosta različitih tekstura koje doprinose razbijanju celine. Svakako, upotreba teksture treba da je u skladu sa cjelinom, da uporno gradi pejzaž svojim prisustvom. Pejzaž je u potpunosti oblik mog osjećanja i gruda mog stvaralaštva. To je iskrena forma, objektivirani duh. Pejzaž je pečat mog bića i moja introspekcija, kaže Bolmanović. Umjetnica dodaje: “Često je kroz sliku protkana topla hromatska masa, čime stvaram grude zemlje. Tako ona dobija vizuelni i taktilni nadražaj. Njena struktura nije samo apkstrakcija već kreativna organizacija elemenata – oživotvorenje forme. Svi njeni elementi, sugerišu pokret i emociju. Svrha ovakvog slikarstva je da u posmatraču probudi osjećaj vitalnosti i životne snage”.
Master studije su završene i sada ostaje dovoljno vremena za stvaranje novih slika i realizaciju neke nove izložbe.
„Nadam se da će moja sledeća izložba biti otvorena u Baru. Svakako predstojeći period je posvećen novom ciklusu, a da li u apstraktnom, ili figurativnom rukopisu još nije definitivno. Do sada sam se predstavila u figurativnom rukopisu, pa pretpostavljam da će tako biti i ubuduće“.
Inače, svaka izložba podrazumijeva da tematski i u rukopisu bude zaokružena i čini jednu cjelinu.
Na pitanje zašto nema češće likovnih kolonija u Crnoj Gori, akademska slikarka ističe da se tu najviše pitaju selektori. Takođe, organizatori jer likovne kolonije su, ako se vratimo na početak priče, vid promocije turističke destinacije, uz podsjećanje da umjetnička slika privlači pažnju, budi znatiželju, podstiče želju
„Kolonije postoje, možda ih je malo manje u posljednje vrijeme. Likovne kolonije bi, uz podršku lokalnih organizacija, mogle produžiti i turističku sezonu. To je sjajna ideja, koja bi mogla da intenzivnije zaživi na prostoru Crne Gore koja ima božanstvene pejzaže.
Bolmanović kroz likovnu umjetnost promoviše Crnu Goru, duh Mediterana u njegovoj specifičnoj arhitekturi, uskih, ušuškanih ulica koje zrače životnom toplinom, u vedrom koloritu.
-Moja motivacija stvaralaštva je ljubav, zaključuje akademska slikarka Violeta Bolmanović.