U škrinjama barskih porodica brižno se čuvaju narodne nošnje: Ritual iznošenja budi emocije i evocira uspomene
Područje opštine Bar predstavlja bogatu riznicu kulturnog nasljeđa, koje je nastajalo u različitim istorijskim epohama, od praistorije, preko antike, srednjeg vijeka, pa sve do današnjih dana. Bar je od davnina značajno ekonomsko i kulturno središte ovog dijela Jadrana. Njegov položaj, prirodne i geografske karakteristike, privlačile su razne kulture i civilizacije koje su se ukrštale i ostavljale trag u duhovnoj i materijalnoj kulturi ovog kraja.
Među tvorevinama tradicionalne kulture stanovništva sa prostora barske teritorije, po ulozi u svakodnevnom životu i značenju etničkog identiteta, kao i po umjetničkim i estetskim vrijednostima, naročito se izdvaja narodna nošnja. Upravo su narodne nošnje Bara u fokusu projekta koji realizuje NVU Edukativni centar Bar uz podršku Ministarstva kulture i medija.
Projekat „Narodne nošnje Bara – nasljeđe u pokretu“ podržan je putem javnog konkursa „Kultura spaja: Od amatera do profesionalaca“.
Na relativno malom prostoru opštine Bar sačuvan je veliki broj narodnih nošnji – mrkovska, krajinska, šestanska, spičanska, zubačka, šušanjska i crnogorska i naravno starobarska.
Ispred NVU Edukativni centar Bar koordinatorka projekta Olja Fatić i Draginja Radonjić, saradnica na projektu, uspjele su da zabilježe pojedinosti koje bi vjerovatno već sa sledećom generacijom „načeo“ zub vremena i bile bi trajno zaboravljene. Pronaći potomke koji čuvaju narodne nošnje svojih baba, prababa, djedova, pradjedova, svekrva, nije bio lak poduhvat, no, višemjesečnim studioznim i posvećenim istraživanjem i traganjem Fatić i Radonjić su uspjele da brojne detalje o načinima čuvanja i oblačenja nošnji, ali i običajima koji ovaj ritual prate, sačuvaju. Ništa manje zanimljive nijesu ni pojedinosti o tome kako se nošnja predavala – sa, recimo, svekrve na snahu ili koje su boje bile primjerene za nošenje u periodima korote.
Sve nošnje Bara su na samosvojan način transponovale generacije anonimnih stvaralaca, iskazujući kreativnost, znanje i iskustvo u oblikovanju odjevnih predmeta primjerenih uslovima života i sredine. Sastavni dio, a ujedno i dekorativni bili su nakit i oružje, a poseban momenat ukrašavanje glave, žensko ruho nije bilo potpuno bez oglavlja. U gotovo svim krajevima žene su imale svoj način pletenja i češljanja kose.
„Opremanje i ukrašavanje glave, češljanje, šišanje kose te pokrivanje raznim kapama i kapicama, maramama, jašmacima, faculetima i raznim ukosnicama, nerazdvojan su dio tradicionalnog odjevanja. Svako oglavlje, govorilo je o etničkoj i regionalnoj, najčešće i lokalnoj pripadnosti, o starosti i bračnom stanju i imovnom stanju porodice“, pojašnjava Radonjić.
„Posebna emocija se osjeća prilikom iznošenja djelova nošnji iz ormara ili škrinja. Vrlo emotivno je i samo oblačenje nošnje i za onoga koji je oblači i za one koji gledaju“, pruča Radonjić.
Brojne barske porodice čuvaju stogodišnje nošnje koje su naslijedile od svojih majki, baba, prababa, svekrvi…„Brižno se čuvaju i štite. Oblače ih samo uži članovi porodice i rodbine. Uglavnom su sačuvani ženski primjerci, najvjerovatnije iz razloga što nošnju često oblače nevjeste“, istakla je Radonjić.
Odlazak na teren, u kuće onih koji čuvaju nošnje, otkriva brojne osobenosti prostora i regije.
„Brojne su specifičnosti u načinu života i običaja. Puno lokalizama za nazive djelova nošnji gotovo u svakom kraju. Specifičnosti u govoru, korištenje stranog, albanskog jezika… Osim nošnji, u kućama smo zatekli i mnoštvo pratećeg materijala poput pokućstva (škrinje) i mnoštvo tkanina koje su se koristile u razne svrhe. Terenski rad je opravdao sva naša očekivanja. Zabilježili smo postupak i raspored oblačenja nošnji, ukrašavanje glave koje je vrlo složeno. Obilazak raznih barskih teritorijalnih cjelina, ulazak u porodične kuće i oblačenje starih, s generacije na generaciju prenošenih nošnji, ubjedili su nas da sjećanje i tradicija duboko je utkana u stanovnike Bara i da ona i danas traje“, ističe Radonjić.
Projekat „Narodne nošnje Bara – Nasljeđe u pokretu“ nedavno je predstavljen u sklopu manifestacije Dani nematerijalne kulturne baštine Bara. Sledeća promocija projekta biće upriličena tokom novembra.