„Živi i zdravi“, film o generaciji uklještenoj između arhaičnih obrazaca i ideologija kapitalizma
Dan nakon premijere u Podgorici, novi dugometražni igrani film crnogorskog reditelja Ivana Marinovića, imaće priliku da vidi od večeras i publika širom Crne Gore. Za Primorski portal reditelj Marinović kaže da je njegovo novo ostvarenje, film „Živi i zdravi“, komedija u kojoj će publika uživati, jer se bavi temama bliskim ovom području, našim mentalitetom, odnosima u porodici, braku, običajima…
Crnogorska zbilja Marinovićeva je inspiracija i za novi dugometražni igrani film, koji je svjetsku premijeru imao na festivalu “Black Nights” u Talinu. U osnovi, „Živi i zdravi“ je komedija, a i ovog puta, kao i filmom „Igla ispod praga“, koji je bio crnogorski kandidat za prestižno priznanje Oskar, Marinović uspijeva da gledaoce duboko zamisli. Na pitanje koje probleme otvara novim ostvarenjem, nagrađivani crnogorski reditelj kaže da je želio da istraži kako svoj lični, tako i odnos svoje generacije, prema ključnim životnim odlukama poput stupanja u brak, zasnivanja porodice, odnosu snaga između muškaraca i žena u porodici i odnos ka pravilima koja idu u sve to.
„Moja generacija je uklještena između ideologija koje forsiraju kapitalizam i tržište sa jedne strane i patrijahalnih, arhaičnih obrazaca sa druge. Osnovno pitanje je – gdje i kako pronaći smisao, kada su nam smisao zamaglili dogmama od malena„, kaže Marinović, koji potpisuje i režiju i scenario ovog ostvarenja.
„Započeo sam da radim na ovoj priči nedugo nakon što sam zajedno sa suprugom odlučio da je vrijeme da proširimo porodicu. Oboje smo promišljali dugo o tome i iz tog promišljanja je sve krenulo. Priču sam iskonstruisao koristeći i neke momente iz istorije sopstvene porodice, posebno iskustva mog djeda sa svadbi, jer je više katastrofalnih epizoda vezano za njegovo djelovanje„, priča Marinović.
Tradicija i običaji jedna su od tema koje tretira ovim ostvarenjem.
„Moj stav je da rituale treba poznavati i prepoznati šta je njihova suština i mislim da su psihološki važni za svakog čovjeka, jer obilježavaju važne momente u životu i mogu da olakšaju identitetski razvoj pojedinca. Isto tako mi se čini da u običajima ima mnogo momenata koji moraju da se odbace, jer im je rok trajanja istekao. Često se u njima kriju temelji mizoginije u našem društvu, i nužno je to prepoznati i ne pristati na to„, jasan je naš sagovornik.
Film je sniman 34 dana, ali priprema za te dane je, ističe Marinović, bilo mnogo, u različitim fazama.
„Trebalo je tri pune godine da se dođe do snimanja, a onda još godinu i po da dodjemo do prikazivanja u bioskopima. Snimali smo sve na području opštine Herceg Novi, počevši od Porto Novog, preko starog grada, pa do sela na Luštici“, naveo je naš sagovornik.
Doživjeti premijeru svog dugometražnog igranog filma je u Crnoj Gori proces koji može i godinama da se oduži… Iza Marinovića su dva ostvarenja „dugog metra“. Osvrnuvši se na uslove u kojima stvaraju crnogorski autori, Marinović ističe da se situacija značajno promijenila nabolje osnivanjem Filmskog centra Crne Gore 2017. godine.
„Uslovi su se popravili, jer od 2017. godine imamo Filmski centar Crne Gore i konkurse na kojima zasnivamo koprodukciju. To nam je omogućilo da dođemo do mnogo širih saradnji sa partnerima iz regiona i inostranstva nego ranije. Isto tako, desila se prvo inflacija cijena rada zbog hiperprodukcije serija u regionu, a onda i post-pandemijska inflacija, tako da je sa jedne strane lakše, a sa druge teže. U svakom slučaju Crna Gora napreduje i infrastrukturno i u ljudskim resursima kada je kinematografija u pitanju, ali neophodno je da budžet za kinematografiju taj razvoj adekvatno prati, sa sviješću da neki ekonomski potresi nas brzo učine neodrživim„, smatra Marinović.
Na kraju, najavljuje da će se i sa novim ostvarenjem kandidovati za titulu crnogorskog predstavnika za Oskar.
„Uslovi su sada malo teži nego 2016. godine jer je neophodno ostvarivanje distribucije u više zemalja nego ranije. Mi te uslove već ove zime ostvarujemo, a kroz učestvovanje u glavnoj konkurenciji A festivala u Talinu, imamo i međunarodni kredibilitet. Tako da ćemo se prijaviti, a na komisiji je da donese odluku„, zaključio je u razgovoru za Primorski portal Ivan Marinović.
Uloge u ovoj dramskoj komediji na moru tumače: Tihana Lazović, Mirjana Joković, Goran Bogdan, Dragana Dabović, Snježana Sinovčić Šiškov, Momčilo Pićurić, Goran Slavić, Dejan Đonović, Nikola Ristanovski, a specijalna gošća je Tamara Dragičević.
Nakon svečanih premijera u Beogradu 6. februara, koja je već rasprodata, i u Novom Sadu 7. februara, film “Živi i zdravi” naći će se na redovnim repertoarima bioskopa širom Srbije od 8. februara.