Ljubavi i mora nikad dosta
Za pravnike, na „prvu loptu“, rijetko pomislimo da su kreativni. Tu predrasudu uspješno razbija Jelena Čejović Vukčević, koja, iako je po zvanju magistar pravnih nauka, stoji iza niza kreativnih brendova – Bura i bonaca, Tete Clthng, GurmeTuršija. Jelena Čejović Vukčević rođena je u Crnoj Gori, u Baru je završila osnovnu i srednju školu, nakon čega odlazi u Rim, potom i u Majami, gdje stiče zvanje magistra pravnih nauka. Godine provedene u Italiji i Americi načinile su je odgovornijom, organizovanijom, više discilinovanom, ali svu kreativnost u njoj “razbuktao” je grad koji je nikad nije pretjerano privlačio – Beograd. U Beograd je dovelo pravo, a zadržala ljubav – i ljubav prema stvaranju i ljubav prema jednom čovjeku. U novoj epizodi Melos podcasta Jelena govori o putu od djetinjstva, raspusta provedenih na moru i Žabljaku (gdje je objektivnom pokušavala da uhvati munju i pobijedi brata u očevom takmičenju za najbolju fotografiju) do dolaska u Beograd i osnivanju brendova iza kojih stoji.
“Kad sam bila dijete, sve me interesovalo i tako je ostalo do dana današnjeg. Uspjela sam d prihvatim da me sve zanima, iako je to u periodu adolescencije predstavljalo ogroman problem… Kao dijete, maštala sam o svemu, sve moguće profesije prošarala sam u svojoj glavi, od balerine do kasirke. Nisam nikad razmišljala o svom cilju, već sam posmatrala ljude oko sebe i razmišljala o tome šta mi se sviđa kod njih. Bilo mi je važno da budem srećna, uvijek sam imala tu neku dozu melanholije u sebi“, počinje razgovor Jelena Čejović Vukčević.
Presudnu ulogu u odabiru pravca u kojem će se njen obrazovni put kretati odigrale su njene tetke.
„Tetke su vrlo važne karike u mom životu, pa su one umnogome uticale na odluku da odaberem pravo. Razmišljala sam – volim da pričam, voljela bih da budem organizovana, jer to nisam bila u periodu srednje škole. Ranije sam počela u školu i sa 18 završila i tetke su me pitale hoću li da upišem Pravni fakultet u Rimu. Nisam znala šta bih drugo i šta sad da kažem? Naravno da hoću. Ali, ja nisam pričala italijanski, a upisujem državni fakultet u Rimu. Sjela sam, učila, položila prijemni i počela sa studijama, koje su bile jako zanimljive, čini mi se cijeli jedan podkast bi se samo od toga mogao napraviti“, priča Jelena.
U Rim je, ističe, pošla s namjerom da se uozbilji i zaista je usput stekla radne navike.
„Shvatila sam stvar svima koji su na pragu fakulteta – sigurna sam da je fakultet za svakoga, samo je poenta da li ćeš više ili manje da se potrudiš. Stizala sam sve – i izlazila, i učila i dolazila u Bar. Rim nije studentski grad, više je turistički, jako je skup, Italijani ga smatraju i porodičnim gradom, oni stalno imaju štrajkove, njima su štrajkovi bliski… Jako je stresan grad i nije lagodan. Tokom studija sam jednom posjetila Prag i poželjela da ne budem u Rimu, već tamo. Interesantno je bilo družiti se s Italijanima ali nikad nisam imala želju da tamo ostanem“, kazala je Jelena u razgovoru s voditeljkom podkasta Nikoletom Dabanović.
Nakon studija u Italiji, a potom i u Americi, Jelena Čejović Vukčević počinje rad u struci.
„Radila sam u advokatskoj kancelariji, sa svojim tetkama, i kroz taj posao postala sam predstavnik jedne italijanske organizacije koja se bavi usvajanjem djece, njihov sam predstavnik za Srbiju. U suštini, to je moja spona sa pravom“, kaže Jelena.
Na pitanje kako je došlo do osnivanja brenda Bura i bonaca, koji na Instagramu danas broji 17 hiljada pratilaca, Jelena kaže da je za to djelimično kriva pandemija, kada je sjedila kući, dok bi njen suprug radio, i listala fotografije nastale ranije analognim fotoaparatom.
„Pretvorila sam se u osobu koja uvijek mora nešto da radi. U Beogradu, kao da se podstakla ta moja kreativna strana. Jesam uvijek kroz život sebe sputovala, neću da kažem da nisu i drugi, ali sama sam to najviše radila, u suštini sam sebi si najveći neprijatelj. Za mene je Beograd bio velika prekretnica, nisam nikad maštala o tom gradu, ali, desilo se tako da dobijem ovaj posao, upoznajem Todora, počinje zajednički život s njim i u martu počinje pandemija. Sjediš kući, ja sam primala platu i šta da radim? Tu se rodio projekat za modni brend, za Gurmeturšiju, a Bura i bonaca se desilo tokom ljeta. Svi smo izgoreli u Beogradu u želji da dođemo kući – navikli smo da smo kući ljeti, na moru, a odjednom to ne može“, kaže Jelena i ističe da su printovi nastali od fotografija sa analognog aparata.
„Kad ubaciš film imaš 36 fotografija da napraviš i to je to. Spontano se desilo i tako je i ostalo, natpisi su samo na analognim fotografijama i tu ne biram puno. To stvarno dolazi direktno iz duše. Na jednoj fotografiji napisala „Ljubavi i mora nikad dosta“ i to je planulo, tako je priča o brendu Bura.bonaca počela“, ispričala je Jelena.
Kompletan razgovor sa Jelenom Čejović Vukčević dostupan je na sledećem linku:
Voditeljka: Nikoleta Dabanović
Video: Dejan Senić, Igor Perčobić
Muzička podloga i obrada zvuka: Muzički studio „Melos“, Zorica Vučeljić i Filip Despotović
Produkcija: NVO „Melos“, 2022.