Lokalni izbori u Crnoj Gori: Održavanje istog dana zavisi od partijskih dogovora?
Nakon što je Vlada prije dva dana donijela odluku o raspušaju Skupštine opštine Budva, predjsednik Crne Gore Milo Đukanović raspisao je prijevremene izbore u tom gradu za peti jun. Osim vanrednih u Budvi i Tivtu, uskoro nas očekuju i redovni izbori u Podgorici i još 11 opština. Još se ne zna datum njihovog održavanja, ali se u javnosti spekuliše da bi mogli biti održani u istom danu. Pominjalo se da bi i oni mogli biti 5. juna, ali bi u tom slučaju morali biti raspisani do srijede.
Kad je riječ o redovnim lokalnim izborima, izborne procedure su jasne, objašnjava profesor Đorđije Blažić.
„Skupština kao predstavničko tijelo ima mandat četiri godine. Dakle, svake četiri godine su redovni izbori. I oni se raspisuju najmanje 15 dana prije isteka mandata“, rekao je Blažić.
Ove godine mandat ističe Skupštini Glavnog grada i još 11 opština. Dok čekamo datum kada će se birati novi saziv, za 5. jun zakazani su vanredni izboru u Budvi i Tivtu, a u javnosti se pominjalo da bi i ovi izbori mogli biti održani tog dana.
„U tom slučaju, rokovi su kratki, odnosno izbori bi se onda morali raspisati najkasnije 6. aprila. A ako govorimo o krajnjim zakonskim rokovima za održavanje lokalnih izbora u ovim opštinama, onda je to negdje sredina septembra“, kazala je Milena Gvozdenović iz CDT-a.
Profesor Blažić ističe da je pravno-tehnički moguće da izbori u ovim opštinama budu u istom danu, a da li će i biti zavisiće, kaže, od dogovora između partija.
„Sve ove opštine, od Glavnog grada pa dalje, imaju po zakonu četvorogodišnji mandat. Oće li se naći neki dogovor između partija pa da se skrate mandati u nekim opštinama, a nekima da se produže, e to je već drugo pitanje. Ali to je isključivo partijski dogovor“, dodao je Blažić.
Odavno se pominje da bi izbori u svim opštinama trebalo da se održavaju istog dana. Iz CDT-a kažu da nemaju ništa protiv, ali poručuju da bi to trebalo rješavati kroz izmjene Zakona o izboru odbornika i poslanika za šta je potrebna dvotrećinska većina, a ne Zakon o lokalnoj samoupravi za čije izmjene je dovoljna prosta većina.
„Ukoliko bi se tako nešto mijenjalo Zakonom o lokalnoj samoupravi onda otvaramo mogućnost da svaka nova većina mijenja i uređuje izborne procedure onako kako njima odgovara“, dodala je Gvozdenović.
Poslanici su u februaru usvojili izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, kojima je bilo predviđeno objedinjavanje izbora, ali je predsjednik Đukanović odbio da potpiše taj akt i vratio ga na ponovno odlučivanje. Osim u Podgorici, izbori bi ove godine trebalo da budu održani i u Golubovcima, Baru, Bijelom Polju, Danilovgradu, Kolašinu, Plavu, Plužinama, Pljevljima, Rožajama, Žabljaku i Šavniku.
Izvor: RTCG