Maltretiranje djevojčice u Baru još bez konkretne reakcije nadležnih?
Problem vršnjačkog nasilja ponovo je u centar pažnje javnosti stavio Osnovnu školu „Blažo Jokov Orlandić“ u Baru. Nakon ranjavanja nožem dječaka u dvorištu, koje se dogodilo prije mjesec dana, majka jedne učenice škole, koja ide u sedmi razred, tvrdi da njena ćerka godinama trpi maltretiranje vršnjaka. Djevojčicu, prema njenim riječima, vrijeđaju i na druge načine je psihički zlostavljaju, ali i udaraju, lome njene stvari. Konkretni koraci ka rješavanju ovog problema nijesu preduzeti, tvrdi majka, uprkos molbama. Primorski portal kontaktirao je direktora OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ Milorada Bulatovića, ali on nije bio voljan da odgovori na novinarska pitanja uz obrazloženje da je u gužvi.
Prije obraćanja medijima, majka djevojčice pokušala je da problem riješi u saradnji sa nastavničkim osobljem. Kako tvrdi, prije mjesec dana obratila se razrednom starješini, ali on nije adekvatno reagovao, kazavši da se ništa ne može riješiti ekspresno. Direktor Bulatović je, prema navodima RTCG-a, za situaciju je saznao tek prije dva dana, a majka će slučaj prijaviti policiji.
“Od udaranja, do vrijeđanja. Dječaci uglavnom psihički zlostavljaju, a jedna djevojčica posebno zna da je udari, da joj kaže gdje mora da sjedne, da sjedi gdje njoj odgovara ili će joj srušiti stvari, gurnuti ranac, gurnuti je. Desilo se da dođe i sa masnicom na ramenu”, objašnjava majka djevojčice, i ističe da je djevojčica pominjala i samoubistvo.
U početku je djevojčica sakrivala od roditelja odakle joj masnice i govorila da se udarila i da ne zna odakle joj.
„Dok jedan dan stvarno nije počela da plače i rekla: možda bolje da se ubijem da svima bude lakše i bolje”, navodi majka za RTCG, i dodaje da za nju ta izjava bila zastrašujuća.
„Vrijeme je da se nešto uradi. Kad treba da krene u školu pita: ,,Šta ću danas da proživim? Šta će danas da mi kažu?” Niko neće htjeti da se druži sa mnom.” Ne znam više kako da odreagujem“, navela je ranije majka.
Psiholog Amela Feratović Kolar kaže da je vršnjačko nasilje ozbiljan problem sa kojim se udruženo moraju boriti roditelji, obrazovne institucije i stručne službe – specijalni pedagozi, psiholozi…. Odrasli u početku reaguju površno na vršnjačko nasilje.
„Često slušamo komentare “Pusti ih, to su samo djeca. To je samo faza, i mi smo se tukli, pa šta nam sada fali”?. Ponekad jeste zaista faza, ali češći je slučaj da ta ”faza” može imati teške posledice po osobu koja trpi nasilje, ali i za onu koja je počinilac nasilja (zbog učvršćivanja ovakvog obrasca ponašanja, kasnijeg osudjivanja od okoline i odbacivanja istih, razvoja krimogenog ponašanja itd.)“, navodi Feratović Kolar.