Manjak sna slabi imunitet

Kvalitet i količina sna uveliko utiču na život koji vodimo – od svakodnevnog funkcionisanja, do raspoloženja, pa sve do zdravlja srca. Jedan od manje poznatih uticaja sna je kako on utiče na imuni sistem, koji je odgovoran za borbu protiv infekcija i bolesti. Ako vam je imunitet slab, rizikujete mnoge bolesti i otežavate obavljanje svakodnevnih obaveza što sa sobom povlači i još neke negativne poslejdice.
Istraživanja procjenjuju da spavanje od pet sati ili manje tokom noći povećava rizik od smrtnosti od svih uzroka za 15 odsto. Manjak sna povećava rizik od razvoja hroničnih stanja poput gojaznosti, dijabetesa i visokog krvnog pritiska.
Osim toga, rezultati brojnih istraživanja pokazali su da je nedovoljna količina sna u stanju da oslabi prirodni imunitet naših ćelija za čak 70 odsto.
Ovako oslabljene ćelije mnogo teže se bore protiv raznih virusa kao što je korona, što dovodi ne samo do povećanog rizika od zaraze, nego i do sporijeg oporavka nakon preležane bolesti.
Razumijevanje veze između sna i imunskog sistema je bitno, a evo i zašto je spavanje ključno za imuni sistem.
„Umjesto da kažete da ste bolesni i umorni, recite da ste prvo umorni, pa bolesni. Kada smo budni naš mozak i tijelo koriste posebne hemijske glasnike poznate kao neurotransmiteri za komunikaciju informacija od nervnog sistema do imunog sistema i ostatka tijela. Spavanje pomaže da napunite „zalihe ovih hemikalija“ kako biste mogli sljedeći dan normalno da funkcionišete“, objašnjava psihijatar Šeldon Zablov.
Kada ne spavate dovoljno ili kada loše spavate, napraviće se manje molekula neurotransmitera. To znači da mnoge tjelesne funkcije, uključujući funkciju vašeg imunog sistema, neće raditi kako treba.
„Na primer, imuni i endokrini sistem koji proizvodi hormone neće moći zajedno da „komuniciraju“, što rezultira lošijim zdravljem. Nakon toga dolazi do osjećaja iscrpljenosti. Nedostatak sna na kraju slabi našu obranu“, dodaje Zablov.
Dok spavamo, naša tijelo proizvodi više belih krvnih zrnaca i citokina, koji djeluju kao glasnici imunskog sistema i pomažu u borbi protiv infekcija i bolesti.

Dr Zablov preporučuje da san stavite na prvo mjesto, jer ćete tako omogućiti tijelu da proizvodi veći broj antitela.
„Nedostatak sna čini vas osjetljivijim na prehladu“, kaže dr Viktorija Glas.
Ako se kvalitetno naspavate, učinili ste veliku uslugu svom tijelu, odnosno njegovom obrambenom mehanizmu.
S manje kvalitetnim snom smanjujete šanse za kvalitetnu reakciju imunog sistema zbog čega ste u budućnosti podložniji bolestima. Manjak sna slabi barijere i ćelijske funkcije koje su zaslužne za jačanje imuniteta, zbog čega te barijere slabe i reakciju imuniteta na bolest tako što ona postaje sporija.
„Kada se zarazimo patogenom, kao što je kovid-19 ili grip, naš imuni sistem pokreće napad punih razmjera i masovno povećava svoju aktivnost“, kaže neuronaučnik, dr Čelzi Rohoaršajb.
Ako ste se ikada osjećali pospano i umorno dok ste bili bolesni,dr Rohoaršajb objašnjava kako promjene u imunskoj aktivnosti skoro uvijek utiču na naš san, što obično dovodi do dužeg spavanja i i potrebe za spavanjem tokom dana.
Budući da duboki san jača naš imunski sistem i stvara antitijela i T-ćelije, važniji je nego ikad kada smo bolesni.
„T-ćelije su vrsta belih krvnih ćelija koje su bitne za borbu protiv bolesti“, kaže dr Rohoaršajb.
Studije pokazuju da se aktivnost T-ćelija zapravo pojačava tokom spavanja, što znači da se većina borbe protiv bolesti događa noću.
Ako se dobro naspavate na svom godišnjem odmoru, kvalitetan san će duplo povećati antitijela u organizmu, ojačaće prirodnu reakciju imunskog sistema na antigene i osvijestiti imunsku memoriju, odnosno „podsjetiće“ antitijela s kojim antigenima su se susrela ranije.
Prema mišljenju dr Olufanke Afolabi-Braun, sa odeljenja za plućnu medicinu i medicinu spavanja u dječjoj bolnici u Filadelfiji, san može da pomogne vašem tijelu da se brže oporavi, piše piše Real Simple, prenosi 24 sata.hr
„Tokom spavanja oslobađaju se hormoni rasta. Posao hormona rasta uključuje pomoć u obnavljanju tkiva, podsticanju ćelijske deobe i zamene starih i oštećenih ćelija“, objašnjava doktor.
RTCG/ 24 sata.hr