Među mlađim generacijama ima toliko likovnih talenata da ne moramo brinuti za budućnost
![Među mlađim generacijama ima toliko likovnih talenata da ne moramo brinuti za budućnost](https://i0.wp.com/primorski.me/wp-content/uploads/2023/02/IMG-fe86df4ea42c8d1f89c1f8adef7c68fb-V.jpg?resize=850%2C560&ssl=1)
Jako je važno da mlađim generacijama prenesemo poruku da bez umjetnosti, nema budućnosti i da im približimo značaj umjetnosti, da im usadimo naviku da posjećuju izložbe, muzeje, kulturne manifestacije, kaže u novoj epizodi Melos podkasta poznati crnogorski slikar Goran Ćetković.
„Svoj život ne bih mogao zamisliti bez umjetnosti. Uvijek sam radio na sebi, svom stvaralaštvu, gradio sebe kao umjetnika… Podrška kulturi je neophodna od strane institucija sistema, ona nije adekvatna, međutim, ja nemam vremena da posjećujem neke adrese da bih instistitao na nečemu i tražio pomoć, jednostavno sam do toga do čega sam došao, stigao sopstvenim snagama“ kaže Ćetković.
U toku dugogodišnjeg pedagoškog rada, imao je priliku da se uvjeri da postoji veliki broj talentovane djece. Neki od njih, na Ćetkovićevo zadovoljstvo, usko su svoju buduću profesiju vezali za umjetnost.
„Crna Gora je poznata kao zemlja slikara. Među mlađim generacijama ima toliko talenata da ne moramo brinuti za budućnost. Svakako, to je pitanje kompleksno, treba niz faktora da se poklopi da bi se ostvarila jedna umjetnička karijera. Što se tiče mlađih talenata, ima ih dosta, raduje me što veliki broj učenika upisuje Likovnu akademiju. Prije nekoliko godina, dvije moje učenice, Lučaši, upisale su Likovnu akademiju, i raduje me kad čujem da su učenici koji su za sve dati, se posvetili umjetnosti. To je na neki način satisfakcija i za mene kao profesora. Drago mi je da je i kod učenika sve više razvijenija svijest o umjetnosti, kulturi. Što se konkretnog rada u školi tiče, imamo plan i program koji je sjajan on obrađuje oblasti iz grana likovnih umjetnosti, raznovrsne tehnike i svakako kao pedagog mogu biti zadovoljan“, navodi Ćetković.
U osnovnoj školi, kako objašnjava, više pažnje je posvećeno praktičnom radu, dok je u srednjoj školi u fokusu istorija umjetnosti, i taj plan je, prema njegovim riječima, dobar.
„Gradiva iz drugih oblasti opterete djecu, a za ove generacije koje da tako kažem nijesu navikle na tolike obaveze, mislim da je plan sjajan i da kroz različite tehnike i materijale mogu ostvariti neke svoje ideje. Ono što je veoma bitno je sloboda u toku stvaranja… Od djece se uvijek može učiti jer oni stvari svode na najjednostvnije oblike, a tome teži i prava umjetnost. Ljepota je u jednostavnosti, a najteže je do toga doći, a djeca na jedan iskren način, bez kalkulacija iznesu to što imaju u sebi, emociju ili ideju, i svakako od toga se može naučiti. Akademski autori preopterećeni su informacijama iz istorije umjetnosti i to isplivava kroz naš rad. Previše znanja nekada može biti opterećujuće za autora“, smatra gost Melos podkasta.
Umjetnik se, uvjeren je Ćetković, mora podruditi da dopre do publike.
“Raditi na sebi, to je osnovno. Biti u umjetnosti, biti u ateljeu, slikati, raditi… Ne mora čovjek svaki dan da slika, ali treba svaki dan da uđe u atelje, da razmišlja o tome, da sagledava neke stvari, razmišlja, da je u tome…”, smatra Ćetković i dodaje da ga je do četrdesetak samostalnih izložbi i brojnih nagrada dovela borbenost i svakodnevni rad.
„Svaki autor, bez obzira kojom oblašću da se bavi, ima uspona i padova i perioda kada to ide lakše ili obrnuto. Posle završene akademije vratio sam se u Kolašin, naišla su razmišljanja i problemi, međutim i tada sam slikao, spremio izložbu, te 2001.izlagao u sklopu Barskog ljetopisa, nešto se dešavalo… Radio sam desetak, petnaest godina nakon akademije, ali u medijskom smislu to nije bilo zapaženo”, kaže Ćetković.
Kompletan razgovor dostupan je na sljedećem linku: