Na dan Toškovićevog rođenja izložba u Baru, uskoro i spomen-bista slavnom umjetniku
Na dan rođenja proslavljenog crnogorskog umjetnika Uroša Toškovića, a u sklopu proslave 24. novembra, Dana opštine Bar, večeras je u Umjetničkoj galeriji „Velimir A. Leković“ otvorena izložba naslovljena „Uroš Tošković u očima svjetskih karikaturista“, koju čine 52 rada nastala povodom osmog izdanja Međunarodnog festivala karikature u Kolašinu, na temu crnogorskog virtuoza crteža.
Bar, kao grad koji je Tošković izabrao da u njemu provede posljednje godine života, Urošu Toškoviću uskoro će se odužiti i postavljanjem spomen-biste. Otvarajući izložbu rukovoditeljka Zavičajnog muzeja Bar, istoričarka umjetnosti dr Anastazija Miranović najavila je da će tokom narednih dana biti raspisan Javni konkurs za izradu idejnog rješenja spomen obilježja Urošu Toškoviću, koji će biti postavljen u blizini Šetališta kralja Nikole.
Ona je podsjetila da je veliki povratak Uroša Toškovića na crnogorsku likovnu scenu krenuo upravo iz ove galerije 2006. godine.
„Zahvaljujući Baraninu Jocu Radoviću, kolekcionaru koji ima jednu od najvrijednijih privatnih kolecija djela slavnog umjetnika, te 2006. godine u Baru je organizovana velika izložba Uroševih radova. Nakon nje, Uroš je imao niz projekata po Crnoj Gori„, kazala je Miranović.
Otvarajući postavku u prisustvu izuzetnog broja poštovalaca velikog umjetnika, Miranović je podsjetila na riječi Miloša Vuškovića, crnogorskog slikara i karikaturiste, koji je svojevremeno kazao da „jedna uspjela karikatura može da kaže mnogo više od nekoliko novinskih stubaca…“
„Kada kažem uspjela, ne mislim da ona bude dobra samo u likovnom, formalnom smislu, tj. da bude dobro nacrtana, već da se njome uspjelo na duhovit, invokativan način, zahvati i žigoše određena savremena pojava. Da se naglašenim elementima podteksta pokrene naša mašta i usredsredi na bit, tematsku suštunu. U tome je snaga karikature...“, govorio je proslavljeni crnogorski slikar i karikaturista, Miloš Vušković.
Mnogi bi rekli, kazala je Miranović, da je sam Tošković bio svojevrsna karikatura života/umjetnosti, a možda je želio da se takvim predstavi…
„Dok njegove riječi demaskiraju suštinu:….Ja nisam život folirao..“. Na konkursu ovogodišnjeg Festivala učestvovala su 342 karkaturista iz 57 zemalja. Pred njima je bio vrlo zahtjevan poduhvat – vizuelno interpretirati duh, karakter, osobene, izrazite umjetničke reference jedinstvenog umjetnika Uroša Toškovića u simbiozi, sa njegovim, ništa manje, intrigantnim, specifičnim likom. Ono što fascinira je činjenica da su mnogi u tome uspijeli, iako Uroša neposredno nisu poznavali. U tome su im, donekle pomogli, neponovljiva specifičnost Uroševog fizikuma i autorska vještina i iskustvo. Karikatura, kao stvaralački medij daje širinu pristupa/rukopisa. Portretna karikatura, posebice, istovremeno potencira, ne isključivu verističku dosljednost originalu, u predstavljačkoj ravni, već pronicanje suštine predstavljenog – duha, karaktera, onog samo njemu svojstvenog. Uroševa lucidna, duhovna vrcavost bila je poseban stvaralački izazov, naročito autorima koji su fizički i kulturološki udaljeni od ovdašnjih duhovnih i geografskih prostora. Međutim, upravo taj otklon im daje stvaralačku slobodu u interpretaciji, neopterećenu ograničenjima i svejtonazorima sredine u kojoj je Uroš živio i stvarao„, kazala je Miranović.
Određeni autori su, kako je pojasnila, osim karakterizacije lika, apostrofirali specifikum predstavljenog atributima imanentnim umjetniku crtačko pero, paleta i slično, sugerišući željena čitanja.
„Najuspješniji radovi donose karakter Uroša Toškovića zapisan svakom borom na njegovom licu, pronicljivim pogledom, mikro-facijalnom ekspresijom/grimasom, karakteristično naglašenim nosem, bujnom, neobuzdanom kosom, bradom. Posebna poza/inpostacija naglašava stav, poruku/komunikaciju, s primjesom groteske, humora (što karikatura inegralno sobom nosi). Ono tipično, uroševsko, šsto se „iza“ vidljivog čita, što provovcira „i pogađa na prvu“ je krucijalni kvalitet ovih karikatura, što nagrađene izdvaja od ostalih„, kazala je Miranović.
Odlukom inernacionalnog, stručnog Žirija (Menekse Kan/ Turska, Abas Naseri/Iran, Darko Drljević, Luka Lagator, Radojica Bulatović/Crna Gora) nagrade su dobili: prvu – Bogdan Petri iz Rumunije, drugu Horhe Lusic Kabreri sa Kube, treću – Halit Kurtulmuš iz Turske.
Dodjeljene su dvije specijalne (Ljuljeta Goranci/Kosovo i Goran Divac/Srbija) i deset počasnih nagrada (Martin Faloka/Argentina, Read Khail/Sirija, Alireza Paktel/Kipar, Ozan Kavadar/Turska, Muhamed Ibrahim/Irak, Rongo/Indonezija, Radu Čiruta/ Rumunija, Antonio Santon/Portugal, Marco Dagostino/ – Italija Nikola Ojdanić/Srbija).
„Specifikum date ekspozicije predstavlja i činjenica, da su izloženi radovi posredstvom društvenih mreža dostupni širem javnom diskursu/komentarisanju, što ovu izložbu čini vizibilnom na svim meridijanima, čime se internacionalno populariše i afirmiše lik i djelo Uroša Toškovića. Živimo u digitalnom društvu i za očekivati je da se sve više oslanjamo na savremne medije izražavanja i kada su umjetnost i njena produkcija u pitanju. Ova izložba upravo pokazuje da su granice samo referenca pojednačnih promišljanja, da cijeli svijet može biti genius loci“ u kojem kreativno djelujemo. Zaključiću Vuškovićevim riječima, kako sam i započela ovaj osvrt: „…Svako vrijeme ima svoj češalj i svakoga će e postaviti na odgovarajuće mjesto…“„, zaključila je Miranović.
Zainteresovani izložbu u Umjetničkoj galeriji „Velimir A. Leković“ mogu obići do 9. decembra.