Napravljen prvi korak ka digitalitaciji bogate kulturne baštine Ulcinja

Šest artefakata iz kulturne baštine Ulcinja biće izrađeno u digitalnim 3D kopijama, predviđeno je Memorandumom o razumijevanju koji su potpisali Opština Ulcinj, Kulturni centar Ulcinj i kompanija Artec 3D Adriatica d.o.o.. Na ovaj način, kako je poručeno sa potpisivanja memoranduma, otvaraju se velike mogućnosti na polju digitalizacije muzejskih zbirki. Najavljeno je i da će tokom jeseni biti održana serija događaja na temu digitalizacije zbirki kulturne baštine regiona, u organizaciji Artec 3D.
Prvih šest predmeta iz zbirke kulturnog dobra, Artec 3D će skenirati i stručno obraditi kao pro bono doprinos lokalnoj zajednici.
„Ovaj korak, kao i dalja digitalizacija kulturnog nasljeđa će nesumnjivo podstaći razvoj kulturnog turizma u regionu i učiniti izložbe dostupnima i posjetiocima onlajn portala. 3D modeli eksponata mogu biti korisni za proučavanje istorijskih artefakata, omogućavajući naučnicima da obavljaju posao na daljinu. Takođe, modeli se često koriste za snimanje i praćenje stanja eksponata, što olakšava proces dalje restauracije. Digitalizacija i onlajn dostupnost kolekcija je rastući trend među najvažnijim muzejima i centrima kulture širom svijeta, pa se Centar za kulturu Ulcinj priključuje savremenom trendu uz pomoć Artec 3D rješenja„, saopšteno je iz Skupštine opštine Ulcinj.

Predsjednik ulcinjskog parlamenta Ardijan Mavrić je iskazao je zavoljstvo zbog započete saradnje sa kompanijom Artec 3D.
„Svjesni smo važnosti očuvanja crnogorske kulturne baštine. Ovo je samo prvi korak u, nadamo se, uspješnoj dugogodišnjoj saradnji i za početak skeniraćemo 6 artefakata. Ovo je sjajna prilika i za mlade ljude koji imaju za cilj da usavrše svoje znanje i razviju vještine u domenu 3d tehnologija„, poručio je Mavrić.
Izvršna direktorica Artec 3D Adriatica Anastasija Hajtul kazala je da su u kompaniji Artec 3Du veoma ponosni što će skenirati kulturne artefakte opštine Ulcinj i dobrovoljno doprinijeti očuvanju kulturnog nasljeđa Crne Gore.
„Otvorivši kancelariju u Crnoj Gori postali smo dio njenog ekosistema. Svjetski muzeji poput Metropolitenskog muzeja umjetnosti, Britanskog muzeja, Smitsonijana i mnogih drugih, uveliko koriste Artec 3D skenere. Artec 3D raduje što može da unese luksemburške 3D tehnologije u Crnu Goru i pokaže ih na djelu„, kazala je Hajtul.

Direktorica Centra za kulturu Adrijana Hodža istakla je značaj potpisivanja memoranduma za očuvanje kulturne baštine Ulcinja.
Artec 3D od 2007. godine proizvodi široku paletu skenera. Glavno sjedište i proizvodnja su u Luksemburgu, a kompanija ima kancelarije još i u Sjedinjenim Američkim Državama, Kini i Japanu. Od 2022. godine posluje i u Crnoj Gori, gdje je već skenirala mnogobrojne kulturološke lokalitete i objekte.
„Nakon potpisivanja Memoranduma o razumijevanju planirano je da se radi na jačanju saradnje sa Opštinom Ulcinj, koja je prepoznata po bogatom kulturnom nasljeđu„, ističu iz kompanije Artec 3D.
Skeniranje objekata se, kako pojašnjavaju, prvenstveno obavlja uz pomoć modela 3D skenera Artec 3D Leo i Artec 3D Spider.
„Obrada niza podataka se vrši u softveru Artec Studio. Ovaj pristup radu i ova oprema su korišćeni i u svjetskim muzejima. Artec 3D ima za cilj da podrži lokalne muzeje i institucije kulture širom svijeta čim se ukaže interesovanje za modernu 3D tehnologije samih institucija„, zaključili su iz Artec 3D.