Novi vrtić u Baru – „Eko objekat“ sa jasnim lokalnim pečatom

Foto: BIRO 81000
Opštini Bar prijeko je potreban novi vrtić. Trenutni kapaciteti nisu dovoljni. To se pokazuje i ovih dana, uoči početka nove školske godine, kada se na listi čekanja nalazi skoro 200 mališana. Rješenje za ovaj problem je novi objekat, koji će biti izgrađen nedaleko od Srednje stručne škole i OŠ „Jugoslavija“. Izgradnjom ovog objekta, JPU „Vukosava Ivanović Mašanović“ moći će da primi 354 nove djece, kroz planiranih 8 jasličkih i 11 vrtićkih grupa. Optimizam da će ovaj problem biti riješen u najskorijem roku ulivaju najave iz Ministarstva prosvjete i nedavno potpisivanje Ugovora o saradnji između Ministarstva, DOO Project – consulting, Podgorica i Uprave za kapitalne projekte.
Novi vrtić u Baru prvobitno je trebao biti izgrađen pored Gimnazije „Niko Rolović“ i Srednje ekonomsko-ugostiteljske objekte, ali se od te lokacije odustalo nakon protesta građana. Odabrana je nova lokacija, a raspisan je i novi konkurs, na kojem je prvo mjesto zavrijedio BIRO 81000 iz Podgorice, odnosno autorski tim u sastavu Dušan Đurović, Ivan Jovićević, Ksenija Gomilanović, Olivera Mirković i Denis Tahirović. Za Primorski portal, autori pobjedničkog idejnog rješenja govore o nagrađenom radu.

Primorski portal: Vašem arhitektonskom timu pripalo je prvo mjesto na konkursu za izbor najboljeg idejnog rješenja objekta novog vrtića u Baru. U Crnoj Gori ne grade se često objekti ovakve namjene. Koja je osnovna ideja i namjera sa kojom ste krenuli u izradu ovog idejnog rješenja?
BIRO 81000: Ideja je bila stvoriti objekat koji može da postane sveobuhvatni edukator, prostor okupljanja – u najoptimističnijem scenariju šire društvene zajednice. Hronologija dešavanja vezana za ovaj vrtić, svojevrsna „eko svijest“ proistekla sječom čempresa u dvorištu gimnazije – mjestu prvobitno određenom za izgradnju vrtića – generiše optimizam. U tom smislu, objekat je svojevrsni nastavak te svijesti – on je duboko lokalan, „eko objekat“ u pogledu koncepta, funkcije i materijala – ne može biti nigdje drugo osim u Baru, i osim na ovoj lokaciji.
Primorski portal: Kada govorimo o unutrašnjosti objekta, šta ga definiše?
BIRO 81000: Dispoziciju objekta definišu pune mase striktnih funkcija jasličkih jedinica, odnosno kuhinje i ekonomskog bloka u prizemlju, vrtićkih jedinica na spratu i slobodan, otvoren prostor za više namjena, centralno postavljen i preklopljen između punih masa na prizemlju i spratu. On je najvrijedniji dio objekta.

Primorski portal: Koliko grupa će moći da boravi u objektu?
Kapacitet vrtića je 354 djece, od čega je 8 jasličkih i 11 vrtićkih grupa.
Primorski portal: Prostor u kom borave djeca svakako treba da bude stimulativan… Na koji način ste unutrašnjost objekta prilagodili najmlađima?
BIRO 81000: Hodne linije su jasne, otvorene, bezbjedne, bez nepotrebnih barijera. Proširenja u sklopu komunikacija nude mogućnost spontanog okupljanja i druženja. Prostorije su polivalentne i moguće je objedinjavanje više prostorija u jednu. Taktilnost lokalnog kamena, koji je konsekventno sproveden i u enterijeru, stimuliše čulo dodira kod djece, pastelnim tonovima podova se pospješuje čulo vida, dok sveukupno objekat vrtića u Baru svojim didaktičkim elementima u enterijeru i u uređenju terena teži da edukuje i bude ugodno okruženje za najmlađe stanovnike Bara.
Primorski portal: Prostor je prozračan, svijetao, pojedini zidovi su potpuno otvoreni ka igralištu… Zbog čega ste se odlučili na takav, otvoreni koncept objekta?
BIRO 81000: Cilj je bio omogućiti što veće dvorište, prostor igrališta za djecu u zelenilu. Upravo zbog toga je prostor za više namjena postavljen u srcu dvorišta, i moguće ga je u potpunosti otvoriti, čime on postaje integralni dio otvorenih površina – prostor između spolja i unutra.

Primorski portal: Koliko je bilo teško naći balans u ovom slučaju između estetike i funkcionalnosti?
BIRO 81000: Objekti ove tipologije su uvijek izazov, u smislu da zahtijevaju da se u funkcionalnoj shemi napravi korak naprijed od ustaljenih i već viđenih planova, a sa druge strane, u estetskom smislu zahtijevaju dodatan oprez da se izbjegne trivijalno i banalno baratanje geometrijom, formom, materijalom, pa i koloritom…
Primorski portal: Na koji način je uređeno okruženje, odnosno spoljašnji prostor vrtića? Da li je predviđeno postavljanje mobilijara za djecu, u smislu tobogana, ljuljaški…
BIRO 81000: Uređenje terena je koncipirano kao velika zelena površina, determinisana vještačkim brdom u kojem je sakriven tobogan – centralni element dvorišta i većom vodenom površinom, svojevrsnim pilot projektom u Crnoj Gori koji služi za istraživanje i igru sa vodom. Prostor igrališta sa spravama za djecu je predviđen u hladu drveća po obodu parcele, i neposredno ispred prostora za više namjena.

Primorski portal: Da li raspolažete informacijom kolika je procijenjena vrijednost projekta?
BIRO 81000: S obzirom na veličinu objekta od nepunih 3.000m2 potrebno je oko 2 miliona eura za izgradnju objekta. Osim toga potrebno je komunalno opremanje lokacije, uređenje terena i opremanje objekta.
Primorski portal: Članovi žirija u mišljenju navode da su preporučili autorima prvonagrađenog rješenja „da remodeliraju i prošire prostorije predviđene za boravak jaslične grupe, kao i da unaprijede vertikalnu komunikaciju višenamjenskog hola na prizemlju i sprata“. Na koji način će ove sugestije biti uvažene?
Kroz nekoliko sastanaka sa članovima žirija smo uspjeli pronaći rješenja za unaprijeđenje projekta, samim tim i za pomenute sugestije, te dostavili korigovano idejno rješenje investitoru.