NU Roditeljska snaga Bar: Partnersko nasilje nije privatna stvar- prijaviti svaki vid nasilja
Nasilje treba prijaviti i to bez odlaganja. Partnersko nasilje nije privatna stvar. O nasilju uglavnom govorimo samo onda kada se ono desi. Neophodno je više raditi na preventivi i sistemskim promjenama, kao i na osnaživanju žena koje su najčešće žrtve partnerskog nasilja, nasilja u porodici. To su neke od poruka i konstatacija radionice koja je održana na temu ,,Partnersko nasilje“, u organizaciji NU ,,Roditeljska snaga Bar“ .
Radionioca je održana na Fakultetu za pomorstvo i turizam, a predavači su bili dr Sanja Smolović, predsjednica udruženja “Roditeljska snaga Bar”, Anđela Jukić, psihološkinja u Nevladinom udruženju ,,Lea – Sklonište za žene i djecu žrtve nasilja“ iz Bara i Jovana Andrijašević, specijalistkinja pravnih nauka.
-Cilj radionice je podizanje svijesti o različitim oblicima partnerskog nasilja, načinima za prevenciju, prekidanje i prijavljivanje nasilja. Kroz interaktivnu radionicu stdenti su upoznati i sa definicijama nasilja, pravnim okvirom, statističkim podacima iz Crne Gore, primjerima, kao i o tome kako prepoznati nasilje i koje je mjere potrebno preduzeti da bi se isto sprijčeilo i smanjilo. Takođe, bilo je riječi o budućim planovima saradnje dva nevladina udruženja. Poslata je i poruka da će se zajednički glas jače čuti, jer nasilje nije privatna stvar, kazala je Sanja Smolović ispred Nevladninog udurženja ,,Roditeljska snaga Bar“
U okviru implementacije Lokalnog akcionog plana za mlade za 2024. godinu, u saradnji sa Opstinom Bar, Sekretarijatom za sport i mlade, danas smo, navela je Smolović, održali radionicu na temu ,,Partnersko nasilje“.
Na radionici su studenti ukazali da je neophodno na vidnim mjestima u gradovima istaći brojeve telefona preko kojih se može prijaviti nasilje nadležnim ustanovama i institucijama.
Alarm je neophodno upaliti i sa nagovještajem psihičkog nasilja koje žrtava, a i sredina često ne prepoznaju blagovremeno. Vid nasilja je kada u partnerskom odnosu nisu svi jednaki, ako neka strana osjeća strah.
Nanošenje, ili pokušaj nanošenja tjelesnih povreda, prisiljavanje na seksualne odnose, ograničavanje slobode kretanja, uvrede i prijetnje upućene žrtvi, članovima porodice žrtve… oblici su nasilja na koje, na žalost, mnogi ne reaguju. Kao društvo reagujemo uglavnom kada se fizičko nasilje desi sa teškim posledicama i tragičnim ishodima.
Brojne žrtve prije nanošenja fizičkih povreda, pretrpe oblike psihičkog nasilja. Psihičko nasilje većina žrtava često ne prepozna, a manifestuje se i kada u porodičnom odnosu nisu svi jednaki, kada neka strana osjeća poniženo, zlostavljano, živi u strahovima…
Podrška i osvješćivanje žrtava nasilja, saradnja sa institucijama će biti u fokusu budućeg rada NU ,,Roditeljska snaga Bar“, kao i predstavljanje javnosti pozitivnih primjera u društvu, talentovane i uspješne djece, lijepi modeli ponašanja… što su smjernice funkcionisanja zajednice, istakla je Smolović.