Obilježen jubilej 75 godina postojanja Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj
Jubilej 75 godina postojanja Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj svečano je obilježen danas u sali Skupštine opštine Bar. Svečanoj akademiji su prisustvovali predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, predstavnici javnog, kulturnog i sportskog života, predstavnici udruženja slijepih iz Crne Gore, Slovenije, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine, lokalnih organizacija slijepih…
Organizacija koja danas obilježava impozantan jubilej, napravila je zapažene pomake na putu ostvarivanja što boljih uslova za život svih slijepih i teže slabovidih na teritoriji opština Bar i Ulcinj. Predsjednik Veselin Joketić podsjetio je da je ova organizacija osnovana 1948. godine u Baru.
„Od tada, do kraja 20. vijeka, radila je u otežanim uslovima, u prostorima koje je dobila na korišćenje. Uprkos teškim uslovima rada, ostvarivali smo zapažene rezultate. Preporod rada naše organizacije počinje 2001. godine, zahvaljujući angažovanju tadašnjeg predsjednika Miodraga Plamenca, razumijevanju Opštine Bar i Zavoda za zapošljavanje u Baru, dobili smo moderan, savremen poslovni prostor u centru Bara. Zahvaljujući Opštini Bar i gospodinu Raičeviću, danas smo u prilici da zajedno sa vama obilježimo ovaj značajan dan“, kazao je Joketić.
Godinu kasnije, 2002. godine, počinje da izlazi časopis „Pravo na riječ“, a od 2003. godine snimaju se knjige u audio formatu, oboje u studiju Radio Bara. Maj 2006. godine značajan je za Organizaciju slijepih za Bar i Ulcinj jer je 17. maja stavljena u funkciju audio biblioteka, prve takve vrste u državi, u prostorijama Narodne biblioteke i čitaonice „Ivo Vučković“ u Baru. Već nakon toga, nižu se uspjesi ove organizacije – osniva se multifunkcionalni društveni klub, štamparija na Brajevom pismu, pokreću se personalni servisi za slijepa lica i servis pravnog savjetovališta, ali i veb sajt, Fejsbuk i Instagram stranica. Organizacija, takođe, otvara i bioskop u kom se prikazuju filmovi adaptirani za slijepe. Od 2007. godine postoji i pikado ekipa, koja je u kratkom roku osvojila 13 pehara i 28 medalja. Vrijeme pandemije za mnoge je bila teška, ali, uprkos tome ova organizacija osnovala je sportsko-rekreativno društvo OSI Bar, te obezbijedili vozila za nesmetan rad organizacije.
„Svima vama koji ste sa svojih pozicija pomagali rastu i razvoju ove organizacije – hvala“, kazao je Joketić.
Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević kazao je da ova svečanost prilika da se još jednom podsjetimo ideja, inicijativa i ostvarenja nastalih djelovanjem ove organizacije, a koja su značajno doprinijela poboljašnju kvaliteta života osobama sa smetnjama vida, njihovom osnaživanju, socijlalnoj inkluziji i integraciji.
„Organizacija uživa poseban kredibilitet u našem gradu, pa je stoga i od Opštine Bar prepoznata kao nevladina organizacija sa posebnim statusom, zbog kontinuiteta rada i postignuća, što je uslovilo redovno finansiranje aktivnosti organizacije petu godinu za redom. Osim toga, lokalna samouprava je u proteklom periodu posebnu pažnju posvetila infrastrukturnim projektima kojima se obezbjeđuje veća sigurnost i bolji pristup osobama sa invaliditetom – izgradnja taktilnih staza, postavljanje rampi i zvučnih semafora, neki su od realizovanih projekata. Takođe, postavljene su table na Brajevom pismu u zgradi Opštine, a od nedavno je i zvanični sajt prilagođen potrebama osobama sa invaliditetom. To je pravac kojim ćemo i ubuduće ići, jer želimo biti partner i oslonac svima bez želje ove aktivnosti posebno promovišemo. Vaši rezultati govore o visokom stepenu senzibiliteta lokalne samouprave za osjetljive kategorije stanovništva, te stoga želim i danas podstaći sve da budu slobodni u pokretanju inicijativa za poboljšanje položaja slabovidih i slijepih osoba. Opština Bar i ja lično bićemo apsolutno posvećeni ovim temama, jer sa nivoa lokalne uprave vjerujemo da je inkluzivno i otvoreno društvo temelj našeg napretka“, kazao je Raičević.
Predsjednik Saveza slijepih Crne Gore Andrija Samardžić ocijenio je da je Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj vrijedan partner Saveza slijepih i istakao da je jubilej 75 godina veliki za bilo koju organizaciju, a posebno za onu koja u fokusu svog rada ima položaj slijepih i slabovidih.
„Imali smo brojne projekte na kojima smo sarađivali i radujem se budućoj saradnji. Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj realizuje jako važne projekte, posebno u oblasti samostalnosti života i personalne asistencije. Ono što je takođe veoma važno je da je ova organizacija i od lokalnih vlasti prepoznata kao organizacija od društvenog značaja, što doprinosi i stabilnosti i kvalitetu rada. Za kraj želim da se ovakav odnos lokalne samouprave u Baru prema lokalnoj organizaciji za slijepe nastavi, a organizaciji bih poželio još bolje rezultate“, kazao je Samardžić.
Na dan obilježavanja jubileja, objavljen je i prvi broj časopisa za društvena, kulturna i životna pitanja slijepih i slabovidih Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, pod nazivom „Svjetlost“.
U sklopu svečane akademije, uručena su Specijalna priznanja Dušanu Raičeviću, Vesni Šoškić i Aniti Radulović, i povelje humanosti Opštini Bar, Radio Baru, DOO Vodovod i kanalizacija Bar, DOO Komunalne djelatnosti Bar, JU Kulturni centar Bar, Sportsko rekreativnom centru Bar, Mediterran Express Budva – PJ Bar, Osnovnoj školi Anto Đedović, Opštoj bolnici Bar, DOO Adria Forever – Hotel ‘Adria’, Energean Montenegro LTD, Radio-televiziji Crne Gore, Radiju Svetigora i portalima Feral, Jedro i Primorskom portalu, Tatjani Đukić, Ranku Aligrudiću, Miomiru Miloševiću, Petru Markoviću, Igoru Tomiću, Neni Drašković i Miljani Marković.
Pod dirigentskom upravom mr Mira Kruščića, hor Antivari Musica sa sopranom Aleksandrom Vojvodić Jovović, izveo je himnu Crne Gore, himnu Bara „Grad je širok kao more“ i tradicionalnu pjesmu „Primorkinja konja jaše“.