Odbori podržali izmjene zakona – Lokalni izbori 30. oktobra?
Odbor za politički sistem podržao je dopune Zakona o lokalnoj samoupravi kojim je predviđeno da izbori u Podgorici i 13 opština budu održani 30. oktobra. Za prijedlog je glasalo 7 članova, dok je protiv bio jedan član Odbora. Prijedlog je dobio i većinu glasova Zakonodavnog odbora.
Zakonske dopune predložila je nova parlamentarna većina i zatražila da se razmatraju po hitnom postupku. Predloženo je da istog dana budu održani izbori u Pljevljima, Rožajama, Plavu, Tivtu, Budvi, Plužinama, Žabljaku, Bijelom Polju, Šavniku, Baru, Danilovgradu, Kolašinu, Podgorici i Golubovcima, opštini u okviru Glavnog grada.
Poslanik Miloš Konatar kazao je da predlog o izmjenama zakona nije ništa novo, te podsjetio da su iste inicijative podnosili i Demokrate i DF.
“Praktično se radi o istom zakonskom rješenju i nema jednog šefa poslaničkog kluba koji nije potpiusao ovakav predlog za objedinjavanje lokalnih izbora”, kazao je on.
Napomenuo je da bi Crna Gora po sadašnjem planu bila u izbornom procesu od početka juna do sredine jula, jer bi se svake sedmice održavali lokalni izbori.
“Mislim da je ovo jako značajno i da će se svi lokalni izbori u budućnosti održavati u jednom danu, a da oni izbori predviđeni 2022. budu odgođeni za 30. oktobar”, kazao je Konatar.
Poslanik Predrag Bulatović kazao je da je potrebno mnogo da se uradi da bi se svi izbori održali u jednom danu.
“Ako Skupština usvoji ovo, a nema osnova da usvoji, jer ovo nije objedinjavanje već odlaganje izbora i produženje mandata, predsjednik Milo Đukanović će ovo vratiti, naravno. Nova parlamentarna većina će to ponovo da usvoji. Prema tome, priča da su beranski izbori pokazali nešto to je tačno. Pokazali su da DPS i SNP nemaju većinu, odnosno da je SNP izgubila vlast”, kazao je Bulatović.
Ističe da je ključ ovog predloga u tome da je DPS svjestan da u Podgorici, Kolašinu i Pljevljima gubi vlast.
“Gubitkom vlasti dovodi se u pitanje parlamentarne većine i to je glavni razlog”, kazao je on. Da je problem turistička sezona, kaže da ne bi bio problem da se održe svi do 25. juna.
On kaže da još uvijek nije bio poznat slučaj produžetka djelovanja prinudne uprave, kao što bi to bio slučaj u Tivtu i Budvi ukoliko izbori budu pomjereni za oktobar. On je napomenuo da do oktobra nećemo imati Ustavni sud.
“I onda odložimo za oktobar, pa ćemo u oktobru zajedno sa predsjedničkim. Toga filma neće biti, ako se ovo nasilje sprovede, ne vidim opozicionog poslanika koji neće izaći na proteste. Ovo nije objedinjavanje izbora nego bježanje od izborne volje”, istakao je on.
Dodao je da je za njega ovaj zakon nevalidan.
„Nijo da odustanete od ovoga. Ustav poznaje produžetak mandata Skupštine. Parlamentarna većina sprovodi nasilje, jer ovo nije dijalog već nasilje“, kazao je on i dodao je da se ide u radikalizaciju političkih proce
Martinović: „Trupačke“ gazite Ustav i zakone CG
Poslanik Demokratske Crne Gore Vladimir Martinović kazao je da ovo zakonsko rješenje “trupačke gazi” Ustav i zakone Crne Gore.
“Ne čudi me što je kvazi premijer Abazović podržao jedno ovakvo rješenje ako imamo u vidu da je svih ovih mjeseci zapravo ćutao i nije pružao odgovore na brojna pitanja poslanika Demokratske CG”, kazao je on.
Poslanik Danilo Šaranović upozorio je novu većinu da ne pričaju o evropskim integracijama i da se može desiti da dobijemo negativno mišljenje Evropske komisije.
“U slučaju da se usvoji ovaj zakon i dođe do njegove primjene kolega Koprivica i ja ćemo podnijeti ostavke na članstvo u Zakonodavnom odboru”, kazao je on.
U obrazloženju se podsjeća na Izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru za 2020. godinu u kojem se navodi da „uprkos međupartijskom sporazumu da se lokalni izbori održavaju istog dana, pravni okvir još predviđa mogućnost njihovog organizovanja u različitim terminima”.
Skupština je u decembra 2020 godine, formirala Odbor za svebuhvatnu izbornu reformu koji je, kako se navodi, dobio zadatak da pripremi zakonodavne reforme do kraja 2021. godine.
„Zbog nepostojanja konstruktivnog angažovanja svih parlamentamih aktera nije došlo do političkog dijaloga, pa Odbor za sveobuhvatnu izbomu reformu nije ispunio zadatak stvaranja normativnog okvira za održavanje svih redovnih lokalnih izbora u Crnoj Gori u jednom danu, uvažavajući preporake OEBS/ODIHR-a“, kaže se u izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi.
Navodi se da je predsjednik Crne Gore, u skladu sa svojim Ustavnim nadležnostima, raspisao izbore za odboraike u pojedinim skupštinama jedinica lokalnih samouprava.
„Uzimajući u obzir da slijedi raspisivanje izbora za ođbornike i u drugim skupštinama jedinica lokalnih samouprava, predlaženo je da se objedini održavanje izbora u 14 jedinica lokalnih samouprava u istom danu, za 30. oktobar“, kaže se u obrazloženju.
Dopune Zakona o lokalnoj samoupravi inicirali su poslanici Danijel Živković, Miloš Konatar, Draginja Vuksanović Stanković, Kenana Strujić Harbić i Dragan Ivanović.
Pojedine političke partije i nevladine organizacije ocijenile su da je ovaj predlog nove parlamentarne većine neustavan.
(rtcg.me)