Odbornici opozicije ogorčeni – zašto nema direktnog prenosa sjednice Skupštine opštine Bar
Rasprava o razlozima neobezbjeđivanja direktnog prenosa današnje sjednice lokalnog parlamenta, obilježila je početak današnje VI sjednice Skupštine opštine Bar. Dok sa jedne strane opozicioni odbornici tvrde da je prekršeno niz članova Statuta i Poslovnika SO Bar, kao i Zakona o medijima, a da je javnosti uskraćeno pravo na informisanost, predsjednik Skupštine opštine Bar Branislav Nenezić objašnjava da je neprenošenje današnje sjednice uslovljeno isključivo odlukom Savjeta Radio Bara, koja se odnosi na izvještavanje u toku predizbornog perioda, te na koju lokalni parlament nije mogao da utiče. Naime, prema usvojenoj Odluci Savjeta Radio Bara o načinu izvještavanja u toku predizborne kampanje, sjednice lokalnog parlamenta neće se uživo prenositi. S druge strane, opozicioni odbornici ističu da je prenos mogao biti obezbijeđen drugim putem – po dogovoru sa nekim drugim lokalnim medijem, ili preko YouTube kanala skupštine, po uzoru na Skupštinu Crne Gore i druge lokalne parlamente.
Predsjednik SO Bar Branislav Nenezić obrazložio je da je na osnovu člana 96a, 96b i 96c i člana 22 Statuta Radio Bara, Savjet radio Bara donio pravilnik koji važi u toku predizborne kampanje, a u kojem se navodi da se „u toku predizborne kampanje neće direktno prenositi sjednice Skupštine opštine Bar“.
„To je jedini razlog zašto se ova sjednica ne prenosi. Savjet Radio Bara će, naravno, donijeti donijeti pravilnik i o praćenju parlamentarnih izbora, što bi potencijalno, takođe, moglo da utiče na rad skupštine“, istakao je Nenezić.
Pred odbornicima je, inače, danas devet tačaka dnevnog reda: Predlozi Odbora za izbor i imenovanja, Predlog Odluke o razrješenju i imenovanju dva člana Odbora za izbor i imenovanja, Predlog Odluke o davanju saglasnosti na Odluku Savjeta JU “Kulturni centar” Bar o razrješenju direktora, Predlog Odluke o zaradama lokalnih funkcionera, lica koja imenuje Skupština, i lokalnih službenika i namještenika u organima i službama lokalne uprave Opštine Bar, Predlog Odluke o upotrebi sredstava stalne budžetske rezerve, Informacija o izvršenoj analizi opravdanosti predloženih saobraćajnih rješenja, saglasno Zaključku Skupštine opštine Bar, broj 030-016/22-674 od 29. 12. 2022. Ggdine, Informacija o aktivnostima na realizaciji projekta “Maljevik”, shodno Zaključku SO Bar, br. 030-016/22-637 od 28. 12. 2022. Godine, Predlog Odluke o naknadama za korišćenje opštinskih puteva na teritoriji opštine Bar, Predlog Odluke o stavljanju van snage Odluke o opštinskim i nekategorisanim putevima na teritoriji Opštine Bar (“Sl. list CG – opštinski propisi”, br. 46/16).
Predlozi o odlaganju sjednice nisu usvojeni
Odbornici Momčilo Leković i Radomir Novaković Cakan predložili su da se rasprava o tački dnevnog reda koja se odnosi na Maljevik odgodi, odnosno da bude poslednja, te da se o njoj ne raspravlja tokom današnjeg zasjedanja. Oba predloga su, većinom glasova odbornika, odbijena.
Momčilo Leković predložio je da uvećanje plata zaposlenima u lokalnoj upravi bude prva tačka dnevnog reda, te da se nakon toga sjednica prekine, kako bi rad ove sjednice skupštine bio u nastavku transparentan i javan.
“U skladu sa članom 56, predsjednik SO Bar može, po inicijativi ili na predlog odbornika, odložiti raspravu po određenoj tački. Nas 15 odbornika potpisali smo zahtjev za prekid ove sjednice“, naveo je Leković i pročitao zahtjev.
„Iznenadno i neosnovano neobezbjeđivanje prenosa skupštinskog zasijedanja, bez zvaničnog obavještenja građanima i odbornicima, čime je direktno prekršeno više članova Statuta Opštine Bar i Poslovnika o radu Skupštine opštine, čime se uvodi cenzura i narušava načelo javnosti i transparentnosti rada ovog visokog doma, predstavlja nastupanje nepredviljivih okolnosti pa su se samim tim stekli svi uslovi da sjednicu prekinete sve do otklanjanja okolnosti koje su nastupile, odnosno do obezbjeđivanja prenosa skupštinskog zasijedanja i sprovođenja načela javnosti i transparentnosti rada Skupštine opštine Bar u punom kapacitetu“, stoji u zahtjevu.
Odbornik Radomir Novaković Cakan upitao je predsjednika SO Bar koji su razlozi zbog kojih ni na kolegijumu Skupštine nije saopšteno da sjednica neće biti prenošena i predložio da tačka dnevnog reda koja se odnosi na Maljevik bude posljednja i da se o njoj danas ne raspravlja, već da se, sjednica nastavi kada se steknu uslovi za javan prenos sjednice.
„Molim vas da zakažete odmah sada kolegijum predsjednika SO Bar. Imamo devet planiranih tačaka, neke od njih možemo završiti za sat vremena. Možemo danas da odradimo veliki dio posla, a ne da izgubimo vrijeme na proceduralne rasprave“, kazao je Novaković.
„Na kolegijumu nismo imali infromaciju o dokumentu koji je usvojio Savjet Radio Bara. Ne znamo ni koji će biti stav vezan za naredne sjednice, s obzirom da su raspisani parlamentarni izbori“, obrazložio je Nenezić.
Odbornica dr Valentina Minić istakla je da je prekršeno šest članova i šesnaest stavki, jer lokalni javni radio emiter ne prenosi današnju sjednicu Skupštine opštine Bar.
„Interesuje me ko je prekršio Zakon o medijima i Ugovor sklopljen sa Radio Barom. Molim da mi odgovorite o čemu se radi i zašto uvodimo cenzuru, je li ovo Sjeverna Koreja ili moderno demokratsko društvo, gdje je YouTube prenos, zašto građani danas ne mogu da nas čuju? U članu 48 Zakona o medijima, koji se odnose na zabrane javnog prenošenja, nije zabranjeno prenošenje sjednice skupštine, čak emiter može da snosi određene sankcije u slučaju da ne ispunjava određene propise… Ne postoje valjani argumenti da se ovdje danas uvodi cenzura. Čini mi se da javnost ima potrebu da čuje zašto smo nekome poklonili preko 9 miliona eura“, kazala je Minić, i dodala da Savjet Radio Bara ne može da odlučuje suprotno Zakonu.
Predsjednik parlamenta odgovorio je da „nije ovo Sjeverna Koreja, nije strah ili skrivanje“, i ponovio da je prenos onemogućen odlukom Savjeta Radio Bara. Istakao je i da je neophodno usvojiti niz tačaka koje su na današnjem dnevnom redu, kako bi se obezbijedio nesmetan rad Opštine Bar, Skupštine opštine Bar, ali i preduzeća čiji je osnivač Opština Bar.
„Što se tiče samog Maljevika, u tom pokušaju medijskoj napada, nećete uspjeti, jer će Maljevik u narednom periodu biti tema rada SO Bar, sve sa zajedničkim ciljem – da se riješi taj problem. Niko od nas neće donijeti neku odluku na štetu građana Bar. Da smo htjeli išta da sakrijemo, materijal ne bi imao 500 strana. Ako bih odložio sjednicu, bio bih neodgovoran prema svim službenicima Opštine Bar. Odluka o uvećanju zarada je dobila saglasnost Ministarstva i vjerujte mi da svi službenici Opštine Bar čekaju da ova tačka bude usvojena, kako bi 1. aprila dobili zarade koje zaslužuju. Moja želja nije bila zbog moje želje da nema medijskog praćenja skupštine, već je zakazana da bismo rapravljali o zaradama zaposlenih u javnoj upravi. Ni najmanja moja namjera bila nije da se nešto ne čuje sa ove govornice. Ovo je odluka koju je donio Savjet Radio Bara. Ne postoji način, niti predsjednik SO Bar ima ingerencije da utiče na njihovu odluku“, ponovio je Nenezić, dodavši da je i Statutom propisano da rad sjednice SO Bar može biti zatvoren za javnost, u slučaju da se raspravlja o povjerljivom dokumentu.
„Danas ćemo se samo upoznati sa informacijom o realizaciji projekta Maljevik. Ta tema biće predmet naših zasjedanja i u narednom periodu, do jula. Nije lako ući u cijelu tematiku i problematiku, a moj cilj nije da o tome ne raspravljamo i da se o tome medijski čuje i zna. Danas se nikome ne oprašta devet miliona eura“, istakao je Nenezić.
Odbornik Milan Nešković uputio je prisutne na član koji propisuje da u slučaju da Radio Bar nije u mogućnosti da prenosi sjednicu, SO Bar je dužna da na drugi način obezbijedi prenos.
„Koja ja svrha ove sjednice, ako građani ne mogu da čuju o čemu mi raspravljamo?“, upitao je Nešković Nenezića.
Odbornik Momčilo Leković takođe tvrdi da je prekršeno više članova Poslovnika i radu Statuta SO Bar.
„Ne sjećam se da smo 17. marta govorili o tome da se ova sjednica neće prenositi i da će biti zatvorena za javnost. Iako tu jesu predstavnici lokalnih medija, ja ne mogu da kažem da je sjednica u dovoljnoj mjeri javna. Povrijeđeni su i članovi statuta koji se odnose na javan rad skupštine, javnost i transparentnost rada skupštine. Vi ste bili dužni da obezbijedite javan prenos sjednice SO Bar“, kazao je Leković, podsjetivši da su u nekoliko navrata i sjednice Skupštine Crne Gore prenošene uživo, a da istu praksu sprovode i lokalni parlamenti, putem njihovih YouTube kanala.
„Za njih ne postoji zabrana, a za nas odjednom postoji zabrana i imamo „mrak i tišinu“ u ovom domu. Vama to ne ide u prilog. Šta mislite da odemo u parlament Švedske i kažemo im da u 21. vijeku nemamo prenos sjednice najvažnijeg doma u ovom gradu? Pa tim ljudima bi to bilo nevjerovatno. Zbog svega toga nas 15 odbornika potpisali smo zahtjev za prekid ove sjednice, zbog nepredviđenih okolnosti, nemogućnosti da se prenosi skupština, a pritom, zvaničnog saopštenja nije bilo. Time je direktno prekršeno više članova Statuta i Pravilnika rada SO Bar i narušava se transparentnost ovog doma. Time su se stekli svi uslovi da sjednicu prekinete, sve do obezbjeđivanja prenosa sjednice“, kazao je Leković i dodao da je još jedan od razloga za odlaganje rasprave na temu Maljevika obimnost dostavljenog materijala.
„Desetak dana nije dovoljno da se materijal izuči, u pitanju je jako obiman materijal i smatram da ne treba da žurimo“, istakao je Leković.
Posle usvajanja prve tačke dnevnog reda, određena je pauza kako bi se održao kolegijum predsjednika SO Bar i kolegijumi skupštinskih odbora.