Održana Svetosavska akademija u Baru, sala Doma kulture popunjena do poslednjeg mjesta
U punoj Sali Doma kulture večeras je održana Svetosavska akademija, u organizaciji Pravoslavne crkvene opštine Bar.
Uz pozdravnu riječ, svečanost je blagoslovio Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije pozdravio je prisutne, a svetosavsku besjedu održao je prof. dr Milo Lompar.
-Ličnost Svetog Save i djela svijetle i dan danas i ne gube ništa od svoje slave, jer uređenje ne može narušiti netruležnu svjetlost Hristovu i Božiju u koju se Sveti Sava obukao. Još za života bio je svjetovnik svoga roda i apostol Hristov, a poslije upokojenja veliki čudotvorac i naš zastupnik pred prestolom Božijim. Pred nama je ličnost koja ima vaseljensku širinu duha i ugled u cijeloj pravoslavnoj vaseljeni, ali ga srpski narod slavi kao svoga duhovnog roditelja i nebeskog zastupnika, kazao je Mitropolit Joanikije.
Veličanstvenu svečanost obilježilo je izvođenje Svetosavske himne „Uskliknimo s ljubavlju” koju su pjevali sa horom prisutni u sali Doma kulture.
Prof. dr Lompar je podsjetio da je Sveti Sava prvi u svemu.
-Obilježio je početak Srpske crkve na način da traje dok je srpskog naroda i pamćenja u kojem se on pojavljuje, a obilježio je i jedan poseban trenutak u našem pravnom životu. Donio je zakonopravilo i napravio pravni sistem koji je obilježio nemanjićku državu, to je bilo nešto moderno i nešto što i danas ima svoje životno dejstvo. Sveti Sava obilježio početak srpske umjetnosti, dovodeći slikare iz Soluna, koji su na veličanstven način obilježili visoki trenutak duhovnosti i vizantijske i srpske spiritualnosti u Studenici, Žiči i Mileševi, kazao je dr Lompar
Sveti Sava, podsjetio je dr Lompar, je „donio autokefalnost srpskoj arhiepiskopiji, po tu autokefalnost otišao Mikeju i u isto vrijeme krstio Stefana Prvovenčanog i ovjenčao ga krunom pravoslavnom, kao činjenicom koja ga zauvijek označava kraljem srpskih i primorskih zemalja“.
-Postavio je pravoslavne manastire na Prevlaci, u Stonu, napravio eparhije na Kosovu i Metohiji, dao izraz i duhovni lik narodu, ušao u njegovo pamćenje u narodnoj poeziji i predanju i ušao u njegovu literaturu u srednjevjekovnom spisu velikog spiritualiste Domentijana i životnog realiste Teodosija, naveo je je dr Lompar.
U kulturno-umjetničkom programu učestvovali su interpretatorka etno muzike Danica Crnogorčević, narodni guslar Željko Bugarin, akordeonista Petar Balaban, Hor Sabornog hrama Svetog Jovana Vladimira u Baru, KUD “Sveti Jovan Vladimir” Bar, učenici Škole vjeronauke iz Bara, dr Dijana Marojević, profesor Fakulteta dramskih umjetnosti u Beogradu i Pavle Ilić, glumac Gradskog pozorišta u Podgorici.