Otvoren KotorArt: Preplitanje evropskog kulturnog nasljeđa i viševjekovne tradicije Kotora
Koncertom Simfonijskog orkestra Narodnog pozorišta Opere i Baleta Albanije i solista Olivere Tičević i Ermina Ašćerića, pod upravom dirigenta Mladena Tarbuka, ispred Katedrale Svetog Tripuna svečano je otvoren Međunarodni festival KotorArt. Premijerno, publika je bila u prilici da čuje odlomke iz opera „Les Montenegrins“ i „Černohorci“. Ovim koncertom označen je i početak Don Branković dana muzike, jednog od programskih segmenata kotorskog festivala.
KotorArt je tradicionalno otvoren zvonima Katedrale Sv. Tripuna, nakon čega je uslijedila premijera dokumentarnog filma u produkciji Radio-televizije Crne Gore, urednice Branke Banović i reditelja Senada Šahmanovića.
Sa prve festivalske večeri, ministarka kulture i medija Maša Vlaović poručila je da je Kotor, zahvaljujući festivalu Kotor Art, postao dinamična i savremena kulturna scena na kojoj se pored prezentacije visokog umjetničkog stvaralaštva odvija i svojevrsni dijalog između recentne kulture i bogatog i kompleksnog nasljeđa. Kotor Art, koji je na pragu treće decenije postojanja, izuzetna dostignuća savremenog umjetničkog izraza uspješno inkorporirao u viševjekovnu tradiciju Kotora, čiji je značaj prepoznat i u strogoj selekciji svjetske kulturne baštine, dodala je.
“ KotorArt nam godinama pokazuje da umjetnost ima mogućnost da širi saznajne horizonte, a da ni visoka umjetnost ne može biti lišena tog zadatka i da pored one direktne umjetničke angažovanosti postoji i ona posredna, čije se dejstvo, na koncu, uvijek ispostavi kao dublje i trajnije“, kazala je Vlaović.
Za uspješnost festivala, pored entuzijazma organizatora, velike zasluge ima i publika, čija je, kako je naglasila Vlaović, brojnost uveliko nadilazila prosječnu posjećenost sličnih manifestacija u Crnoj Gori.
„Sve to je uticalo da se ovaj festival saživi sa gradom, da postane podrazumijevajuća činjenica njegovog savremenog razvoja i da bude jedan od bitnijih činilaca u procesu definisanja onog mediteranskog urbaniteta kojeg karakterišu otvorenost i raznoglasje“, zaključila je Vlaović.
Predsjednik opštine Kotor Vladimir Jokić podsjetio je da festival svake godine sa ovog mjesta započinje i da svake godine ovaj događaj predstavlja novu priliku da govorimo o temi koju nam KotorArt zada.
„Crna Gora i Evropa muzika zajedniištva, naslov je ne samo večerašnje noći nego i cijelog festivala. Zemlje Evrope, zemlje i svijeta će kroz ova gotova dva mjeseca u našem gradu predstaviti sebe, svoje nasljeđe i svoju sadašnjost”, poručio je Jokić.
Ambasador Francuske Kristijan Timonije je kometarišući operu poručio publici da pronađe u ”ovoj operi nešto što će pothraniti našu hrabrost i naš duh otpora, učvršćivanje vjere u vrline dijaloga i, kada za to dođe vrijeme, pomirenje”.
Abasadorka Republike Češke, gospođa Janina Hrebiškova je u svom govoru naglasila da zajedno dijelimo ovaj zajednički cilj – osigurati da Evropa, uključujući Crnu Goru i region, postane simbol nade, mogućnosti, pravde, prosperiteta i postignuća, simbol bolje budućnosti za sve.