Otvoreno savjetovalište za osobe sa invaliditetom, roditelje i staratelje djece sa smetnjama u razvoju
Pravno savjetovalište za osobe sa invaliditetom, roditelje i staratelje djece sa smetanjama u razvoju počelo je da radi u sklopu Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj i biće otvoreno u periodu od 11 mjeseci, počev od 27. januara.
Predsjednik Organizacije Veselin Joketić objašnjava da će putem organizovanja pravnog savjetovališta biti pružana direktna podrška ponaosob svim zainteresovanim osobama s invaliditetom, roditeljima i/ili starateljima djece sa smetnjama u razvoju i članovima njihovih porodica koji zatraže ovakav vid pomoći u cilju rješavanja njihovih pojedinačnih problema, a u skladu sa njihovim potrebama, u pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite.
„Značajan broj osoba s invaliditetom, roditelja i staratelja djece sa smetnjama u razvoju i članova njihovih porodica ne posjeduje potreban nivo znanja o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite, odnosno da li im određeno pravo pripada ili ne pripada, i procedurama za ostvarivanje prava na materijalna davanja i usluge socijalne i dječije zaštite. Svaka zainteresovana osoba s invaliditetom, roditelj i staratelj djece sa smetnjama u razvoju ili članovi njihovih porodica moći će kroz direktan kontakt da sazna da li ima pravo na određena materijalna davanja i/ili usluge socijalne i dječije zaštite i ukoliko im to pravo pripada kako da ga ostvare“, navodi Joketić.
Usluge pravnog savjetovališta pružaju se svakog radnog dana u prijepodnevnim satima, u prostorijama Organizacije slijepih u Baru, Ul. Rista Lekića D10 kao i putem telefona 030 317 930.
Pravno savjetovalište je jedna od aktivnosti na projektu „Pravo na socijalnu integraciju OSI u zajednici“, koji je podržan od Komisije Ministarstva rada i socijalnog staranja za finansiranje projekta nevladinih organizacija u oblasti zaštite lica sa invaliditetom za 2022 godinu, pod nazivom “Zaštita lica sa invaliditetom i djece i mladih sa smetnjama i teškoćama u razvoju”.
„Opšti cilj projekta je doprinos većem stepenu socijalne integracije osoba s invaliditetom i djece sa smetnjama u razvoju kroz unapređenje vaninstitucionalnih oblika podrške socijalne i dječije zaštite u širem smislu, a specifični cilj (svrha) projekta koji će biti ostvaren realizacijom predviđenih aktivnosti je: “Osnažiti i informisati osobe sa invaliditetom, djecu sa smetnjama u razvoju i njihove roditelje i/ili staratelja radi unapređenja njihovog ukupnog kvaliteta života i većeg stepena socijalne integracije kroz edukaciju i informisanje o pristupu postojećim uslugama socijalne i dječije zaštite“, zaključio je Joketić.